Joomla - Potrivit sau nu?

Moderator: Alex Dobrin

Alex Dobrin
Joomla! Hero
Joomla! Hero
Posts: 2487
Joined: Wed Jun 07, 2006 9:10 am
Location: Brasov - Romania
Contact:

Re: Joomla - Potrivit sau nu?

Post by Alex Dobrin » Wed Jan 19, 2011 7:59 am

mariusbabtan wrote:Nu stiu de ce trec ei pe joomla sau nu
Chiar ? Păi ție de ce îți place Joomla ? Nu cumva pentru că e mai ieftin de făcut un site și mai ușor de administrat ?
mariusbabtan wrote:Am facut prima data la comanda o componenta pentru joomla care a costat tot atat cat sa fie facut un script de la zero
Te-a înșelat sau extensia aia era făcut DOAR pentru tine și atunci normal că prețul e apropriat ( dacă nu folosește nimic din funcționalitatea care există deja în Joomla ).
My latest project - http://www.extraglaze.co.uk/

mariusbabtan
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 114
Joined: Tue Mar 25, 2008 8:17 am
Location: Romania
Contact:

Re: Joomla - Potrivit sau nu?

Post by mariusbabtan » Wed Jan 19, 2011 8:08 am

Era vorba de un script de pronosticuri, folosea joomla pentru a fisa ponturile si analize sub forma de articole, dar tot nu se poate compara cu ce este acum e de 10 ori peste.

Normal ca imi place joomla, nu mult ci enorm de mult, problema este insa nevoia fiecarui user, sunt unele nevoi care nu pot fi satisfacute cu joomla.

Pana la urma fiecare are dreptul sa-si expuna parerea, ar fi ciudat sa avem toti aceleasi idei :)
I love joomla, look what can be done with this great CMS : www.pariuri-x.ro or www.pariuri-sportive-online.ro

Alex Dobrin
Joomla! Hero
Joomla! Hero
Posts: 2487
Joined: Wed Jun 07, 2006 9:10 am
Location: Brasov - Romania
Contact:

Re: Joomla - Potrivit sau nu?

Post by Alex Dobrin » Wed Jan 19, 2011 8:24 am

mariusbabtan wrote:Pana la urma fiecare are dreptul sa-si expuna parerea, ar fi ciudat sa avem toti aceleasi idei :)
Și mai ciudat este să trimiți insistent oamenii la script-uri la comandă pe site-ul joomla.org. :)
Dar întradevăr, fiecare are dreptul la propria opinie și eu n-am făcut decât să mi-o exprim pe cea în legătură cu sfaturile tale.
My latest project - http://www.extraglaze.co.uk/

Raton
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 132
Joined: Tue May 04, 2010 8:36 pm
Contact:

Re: Joomla - Potrivit sau nu?

Post by Raton » Sat Jan 22, 2011 4:04 pm

Alex Dobrin:
daca vrei neaparat sa vezi cum sta treaba, incearca efectiv sa generezi vreo 17.000 de articole dummy, introdu-le in baza de date mysql ca articole joomla, si dupa aia da-le un simplu category listing. Sa vezi ce-ti crapa mysql-ul.
PM me for any Joomla related custom work.

mariusbabtan
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 114
Joined: Tue Mar 25, 2008 8:17 am
Location: Romania
Contact:

Re: Joomla - Potrivit sau nu?

Post by mariusbabtan » Sat Jan 22, 2011 4:54 pm

Nu crapa, la mine se postau in jur de 100 de ponturi pe zi si dupa un an aveam deja peste 30.000, mergea un pic mai greu dar era de la inceput asa. Eu ziceam ca la un moment dat daca vrei ceva personalizat e greu de obtinut cu joomla, Dorin probabil credea ca incerc sa promvez scripturile cumparate inaite celor free, desi nu este adevarat.

Tu aia vut probleme postand peste 15-17 k de articole ?
I love joomla, look what can be done with this great CMS : www.pariuri-x.ro or www.pariuri-sportive-online.ro

Alex Dobrin
Joomla! Hero
Joomla! Hero
Posts: 2487
Joined: Wed Jun 07, 2006 9:10 am
Location: Brasov - Romania
Contact:

Re: Joomla - Potrivit sau nu?

Post by Alex Dobrin » Sat Jan 22, 2011 6:20 pm

Raton wrote:Alex Dobrin:
daca vrei neaparat sa vezi cum sta treaba, incearca efectiv sa generezi vreo 17.000 de articole dummy, introdu-le in baza de date mysql ca articole joomla, si dupa aia da-le un simplu category listing. Sa vezi ce-ti crapa mysql-ul.
M-am apucat să fac asta și apoi mi-am adus aminte de funcția de debug care îți spune exact ce select-uri sql sunt executate. Și acolo a apărut întradevăr comanda de select articole fără limitare.
Apoi m-am uitat iar în cod și am văzut că nu e apelată limitarea pentru a număra câte articole sunt în total în baza de date, ceea ce este întradevăr o prostie. :(

Deci ai avut dreptate, scuze.
mariusbabtan wrote: Eu ziceam ca la un moment dat daca vrei ceva personalizat e greu de obtinut cu joomla,
Și eu ți-am spus că e mai ușor ( și imlicit mai ieftin ) cu Joomla ( sau cu alt CMS aș adăuga acum ) decât s-o iei de la capăt.
De aceea și tendința pe piață e să se folosească CMS-uri și sunt tot mai puțini cei care își scriu propriile coduri de la cap la coadă. Sfaturile tale erau împotriva acestei tendințe și îmi pare rău să văd că tot nu ai înțeles asta.
mariusbabtan wrote: Dobrin probabil credea ca incerc sa promvez scripturile cumparate inaite celor free, desi nu este adevarat.
Vezi că nu toate extensiile Joomla sunt free și nu avea nici o legătură ce îți spuneam eu cu ce spui tu aici.
My latest project - http://www.extraglaze.co.uk/

Raton
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 132
Joined: Tue May 04, 2010 8:36 pm
Contact:

Re: Joomla - Potrivit sau nu?

Post by Raton » Thu Jan 27, 2011 7:00 pm

Dobrin: si eu m-am contrazis la infinit cu hostul pana m-au convins ca scripturile mele (joomla) le omoara serverul. Nu-mi venea sa cred ca e de la Joomla si eram ferm convins ca vor sa-mi dea teapa ca sa cumpar un server dedicat, ceva :D.
Stiti daca exista vreun fix oficial sau neoficial pentru asta pana la urma? deocamdata cu cat PHP stiu eu (cvasi-deloc) e cam incomod sa tin articolele arhivate. (mai ales pentru indexarea in motoare de cautare a articolelor, ca atunci cand sunt arhivate u mai sunt listate in category listing, deci crawlerul n-o sa mai gaseasca linkul catre ele.. decat daca le las pana apuca sa le indexeze, cum fac acum.. dar tot e incomod)
mariusbabtan: nu stiu cum ai tinut tu 30000 de articole fara sa ai probleme. poate ca versiunile mai vechi de J! nu faceau asta? habar n-am.
PM me for any Joomla related custom work.

MariusR
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 20
Joined: Mon Jan 30, 2012 10:17 am

Re: Joomla - Potrivit sau nu?

Post by MariusR » Wed Nov 19, 2014 3:11 pm

computerscom wrote:Ce duel ! Cu tot respectul ! Toti aveti dreptate ! Diferentele dintre aceste CMS-uri, nu sunt foarte mari, ce are Joomla, nu are WordPress. Sunt si ele facute de oameni cu experiente diferite !

Uite parerea mea : (Lucrez cu Joomla si WordPress de cand s-au nascut )
La SEO - Joomla foarte greu de stapanit insa posibil daca ai experienta. WordPress, foarte simplu si nu necesita experienta !
Securitate, in functie de experienta pe care o ai !
Viteza de incarcare in browser, WordPress, bate Joomla.
Posibilitati de extindere al site-ului, volum si aplicatii, Joomla bate WordPress.
Google, iubeste mai mult WordPress, decat Joomla ! Are si el motivele lui !
Faceti ceva teste cu Page Speed, pe site-uri Joomla si WordPress. Joomla este greu de configurat din mai multe puncte de vedere, insa mult mai profesional este acest CMS !
Eu am cateva site-uri, dintre care doua in Joomla, unul cu 94%, procent cu Page Speed si care are si anunturi Google + imagini si un template greoi (www. computerscom.ro) si celalalt (www. expertseo.ro) tot un template greoi si mare ca volum, care are 96%, procent cu Page Speed !
Este foarte importanta optimizarea, insa foarte grea ! Putine site-uri Joomla, au peste 90%, procent cu Page Speed ! Sincer nici nu am vazut ! Poate i-mi aratati voi ! In WordPress, am dus pana la 99%, iar HTML, 100% (www. pcalba.ro), nici Google nu are 100% !
Salut,

Sigur ca se poate si 100/100 scor la PageSpeed Insights cu Joomla! Iata un exemplu concret: http://developers.google.com/speed/page ... tab=mobile


Locked

Return to “Romanian Forum”