Excelent ! Compresie fisiere, cache, mod expire

Moderator: Alex Dobrin

Locked
computerscom
I've been banned!
Posts: 151
Joined: Tue Mar 02, 2010 4:00 am
Location: Alba Iulia
Contact:

Excelent ! Compresie fisiere, cache, mod expire

Post by computerscom » Wed Sep 29, 2010 4:30 am

Incercati sa puneti aceste coduri in .htaccess sau creati un .htaccess in directorul unde aveti template-ul si puneti codurile respective. Inainte de asta faceti un test cu Page Speed si vedeti ce procent aveti, apoi puneti in .htaccess codurile si vedeti diferenta.

<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive on
ExpiresByType image/gif "access plus 1 months"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 1 months"
ExpiresByType image/png "access plus 1 months"
ExpiresByType text/css "access plus 1 months"
ExpiresByType application/x-javascript "access plus 1 months"
</IfModule>


Header set Cache-Control "public"
ExpiresActive On
ExpiresDefault A18000
ExpiresByType image/gif A2592000
ExpiresByType image/jpg A2592000
ExpiresByType image/jpeg A2592000
ExpiresByType image/png A2592000
Expiresbytype text/js A21600
Expiresbytype text/js "access plus 1 year"
ExpiresByType text/php "access plus 1 year"
ExpiresByType text/html "access plus 1 year"
ExpiresByType text/css "access plus 1 year"
ExpiresByType image/gif "access plus 1 year"
Header set Cache-Control "public"
ExpiresByType image/jpg "access plus 1 year"
Header set Cache-Control "public"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 1 year"
Header set Cache-Control "public"
ExpiresByType image/png "access plus 1 year"
Header set Cache-Control "public"

<FilesMatch "\\.(js|css|html|htm|php|xml)$">
SetOutputFilter DEFLATE
</FilesMatch>

Nu toate serverele suporta insa eu am pus 2 modele diferite de compresie, cache si mod de expirare. La mine lucreaza excelent pe serverul de acasa si pe serverele de la Hostgator.
Un alt mod de combinare fisiere CSS si JavaScript, inclusiv incarcarea imaginilor din alt domeniu sau subdomeniu gasiti aici http://www.computerscom.ro/seo-expert

Documentatie:

1> Combinarea fisierelor CSS si JavaScript | Expert SEO
2> Parallelize downloads across hostnames

In cazul in care creati un director pentru incarcarea imaginilor dintr-un alt domeniu sau subdomeniu, va trebui sa puneti si un .htaccess in directorul respectiv pentru activare compresie, etc. In fisierul CSS, unde exista calea catre imagini sau in articole, trebuie doar sa dati noua cale catre imaginea respectiva, ex:
imagine actuala - /templates/images/seo.jpg
va deveni - http://www.computerscom.ro/seo/images/seo.jpg
Doar copiati folderul cu imagini in subdomeniu sau domeniu si incarcati imaginile de acolo.

Cu aceste instructiuni puteti ajunge pana la peste 95%, procent cu Page Speed, este si in functie de ce suporta serverul unde aveti site-ul.

Alex Dobrin
Joomla! Hero
Joomla! Hero
Posts: 2487
Joined: Wed Jun 07, 2006 9:10 am
Location: Brasov - Romania
Contact:

Re: Excelent ! Compresie fisiere, cache, mod expire

Post by Alex Dobrin » Wed Sep 29, 2010 4:48 am

Excelentă idea de a publica pe forum soluția asta de optimizare, mai ales că se pare că Google începe să ia tot mai mult în considerare viteza de încărcare a paginilor web.

Aș mai adăuga doar că ar trebui implementată după finalizarea site-ului pentru că nu mai sunt vizibile imediat modificările făcute în el, decât după ștergerea cache-ului browser-ului.
My latest project - http://www.extraglaze.co.uk/

computerscom
I've been banned!
Posts: 151
Joined: Tue Mar 02, 2010 4:00 am
Location: Alba Iulia
Contact:

Re: Excelent ! Compresie fisiere, cache, mod expire

Post by computerscom » Wed Sep 29, 2010 5:09 am

La cache (poate ajuta si pe altii ) in Firefox - Tools->Page Info->Security->View Cookies-> si Remove Kookies, delete la toate, apoi se tine apasata tasta shift si cu mouse-ul click pe refres. In acest mod este totul curat. Este o varianta buna si chiar indicata cu CCleaner si asta face treaba buna. Eu folosesc amandoua variante, browser-ul ramane curat.
Am avut computerscom.ro, pe serverul de acasa si aveam procent de page Speed 98%, apoi am mutat site-ul pe Hostgator (probleme de banda la Romtelecom), incarcarea imaginilor o fac din doua domenii insa, nu am performanta veche, se pare ca Hostgator are ceva restrictii. Oricum fara optimizarea mentionata mai sus, site-ul avea 72%, procent, acum are 89%. Google pune accent pe optimizarea site-ului mai ales ca Page Speed este al lor si parerea mea este ca ajuta, chiar ajuta sa indrepti erorile din site.
Pe multe pagini vad imagini scalate, imagini fara dimensiune, fisiere CSS, si JavaScript necomprimate, etc. Este foarte rau, de ce sa nu ajut browserul sa incarce site-ul mai repede, este un avantaj atunci cand cererile HTML, scad.

Alex Dobrin
Joomla! Hero
Joomla! Hero
Posts: 2487
Joined: Wed Jun 07, 2006 9:10 am
Location: Brasov - Romania
Contact:

Re: Excelent ! Compresie fisiere, cache, mod expire

Post by Alex Dobrin » Wed Sep 29, 2010 5:22 am

Nu crezi că este neproductiv să ștergi tot cache-ul browser-ului după fiecare modificare din site-ul la care lucrezi ( ca să vezi dacă arată corect sau nu ) ? :)

Ai dreptate în ce privește optimizarea fișierelor CSS, javascript și a imaginilor, dar uneori timpul petrecut în acest scop nu merită. Diferențele sunt foarte mici, mai ales dacă site-ul nu este foarte mare.
My latest project - http://www.extraglaze.co.uk/

computerscom
I've been banned!
Posts: 151
Joined: Tue Mar 02, 2010 4:00 am
Location: Alba Iulia
Contact:

Re: Excelent ! Compresie fisiere, cache, mod expire

Post by computerscom » Wed Sep 29, 2010 6:09 am

Si aici ai dreptate Alex, insa merita cred sa faci tot ce se poate pentru site-ul tau. Cateva procente daca te ridici este bine. Sa stii ca sunt utilizatori de Joomla, sau orice alt model de site ori CMS, care au timp si sunt tipicari. Cu toata sinceritatea, eu am pierdut foarte mult timp cu aceste teste pentru ca unul din site-urile mele este pe profil SEO (computerscom) si nu poti iesi pe piata cu un website neoptimizat. Am de invatat multe, chiar foarte multe si este de mare ajutor sa deschizi subiecte pe forum-uri pe diverse domenii, ai ce invata, fiecare vine cu pareri sau idei, ce ar trebui sa faci la site-ul tau sa arate mai bine sau sa fie optimizat corect.
Webdesignerii romani sunt foarte buni in acest domeniu pentru ca sunt muncitori si le place sa invete, sunt persoane care au pana in 20 de ani si ma crucesc cate o data cand vad cat de mult au acumulat in aceste domenii si cat de mult progreseaza. Acum fara nici un fel de "barbiereala", nu te cunosc insa, am vazut multe raspunsuri date de tine si am o parere foarte buna despre persoana ta. Nu esti intepator, raspunzi corect si cu respect, ai calitati de mentinere a unei discutii pe Internet. Sunt persoane gen"stiu tot", care gresesc intepand sau desconsiderand utilizatori noi care posteaza tot felul de intrebari, unele simple pentru cei care dau raspunsuri si le dau batjocoritor, vezi doamne el stie si altul nu. Este incorect, toti am plecat de jos si am acumulat pentru ca asta am vrut si asta ne place. Nu inseamna ca eu sunt mai destept decat un incepator, el poate ajunge mult mai sus decat mine sau decat altul care da raspunsuri "de sus".

computerscom
I've been banned!
Posts: 151
Joined: Tue Mar 02, 2010 4:00 am
Location: Alba Iulia
Contact:

Re: Excelent ! Compresie fisiere, cache, mod expire

Post by computerscom » Wed Sep 29, 2010 6:21 am

Acum ca tot am deschis aceasta discutie si vad ca esti in tema cu toate, as dori o explicatie concreta la urmatorul subiect:
Un website lansat acum aprox. 40 de zile, nu este Joomla, este WordPress, daca subiectul este ne la locul lui, rog sa fie sters si sa nu primesc bobarnace. Vreau doar o explicatie plauzibila, eu cred ca este o anomalie Google.
info-servicii-seo.info, am creat cateva categorii, cateva subiecte scurte si nu am mai postat nimic, absolut nimic din momentul lansarii. A ramas cu ce a plecat, nu tu discutii, inscriere in directoare sau discutii pe forum-uri. Poate am facut ceva pe vreun forum insa sincer nu-mi amintesc.
In Google la cautare dupa " info seo", din aproape 60 de milioane de cautari este dupa Google si Wikipedia, sau daca nu ma insel mai este un vebsite. Cum explici ? Totusi, este un website nou, domeniu .info, pe un an si asta conteaza la Google. Optimizat nu este, promovat nu, cum a ajuns acolo ?

Alex Dobrin
Joomla! Hero
Joomla! Hero
Posts: 2487
Joined: Wed Jun 07, 2006 9:10 am
Location: Brasov - Romania
Contact:

Re: Excelent ! Compresie fisiere, cache, mod expire

Post by Alex Dobrin » Wed Sep 29, 2010 7:48 am

computerscom wrote:Acum ca tot am deschis aceasta discutie si vad ca esti in tema cu toate
Nu cred că poate cineva să "fie în temă cu toate" indiferent de domeniu, iar eu nu susțin așa ceva.
Mi-am spus doar părerea în legătură cu ce ai scris și sunt oricând dispus să recunosc că greșesc dacă sunt prezentate argumente care să mă contrazică.
computerscom wrote:info-servicii-seo.info, am creat cateva categorii, cateva subiecte scurte si nu am mai postat nimic, absolut nimic din momentul lansarii. A ramas cu ce a plecat, nu tu discutii, inscriere in directoare sau discutii pe forum-uri. Poate am facut ceva pe vreun forum insa sincer nu-mi amintesc.
In Google la cautare dupa " info seo", din aproape 60 de milioane de cautari este dupa Google si Wikipedia, sau daca nu ma insel mai este un vebsite. Cum explici ? Totusi, este un website nou, domeniu .info, pe un an si asta conteaza la Google. Optimizat nu este, promovat nu, cum a ajuns acolo ?
Cred că rezultatele astea arată doar ce importanță este acrodată domeniului.
Și poți testa asta punând conținutul acelui site pe alt domeniu, ca să vezi unde ajunge în aceeași perioadă de timp.

Ar fi interesant de văzut dacă Wordpress-ul nu are ceva cod care să trimită către Google Crawler solicitarea de indexare mai repede ( și fără intervenția cuiva ). Parcă Artio JoomSEF are ceva cod în sensul acesta.

Am auzit și eu pe mulți lăudând Wordpress-ul d.p.d.v. SEO, dar nu am văzut niciodată rezultate clare. Din câte știu cam tot ce face el se poate face și în Joomla ( chiar dacă necesită un pic mai multă muncă ), dar în Joomla ai libertate mai mare. Mi-ar plăcea să vină cineva să spună "uite asta face wordpress-ul mai bine decât Joomla", dar încă nu am văzut așa ceva.
My latest project - http://www.extraglaze.co.uk/

computerscom
I've been banned!
Posts: 151
Joined: Tue Mar 02, 2010 4:00 am
Location: Alba Iulia
Contact:

Re: Excelent ! Compresie fisiere, cache, mod expire

Post by computerscom » Wed Sep 29, 2010 8:45 am

Aaa, nuu ! Eu nu am facut comparatie intre cele 2 CMS-uri, nicidecum, Joomla, sau WordPress, se foloseste in functie de ce vrei sa promovezi. De multe ori, un website static, cu o tema de prezentare pentru un anumit serviciu care nu necesita inregistrare utilizatori sau discutii despre serviciul respectiv, este bine sa fie facut in HTML. Daca ce vrei sa prezinti are proportii mai mari si necesita serviciile mai sus mentionate, este bine sa folosesti Joomla, are mult mai multe facilitati si posibilitati de extindere. In cazul in care vrei un blog personal sau o prezentare de servicii, produse, cu pretentii mai mici si care nu se va dezvolta foarte mult, cred ca este bine sa folosesti WordPress. Astea sunt parerile mele si eu cam asa folosesc CMS-urile. Evident, parerile sunt diverse si fiecare face cum il taie capul, exista si obisnuinta fata de CMS-ul folosit, care aduce cu siguranta un vot in plus de la cel care foloseste CMS-ul respectiv, este normal cred daca am un website in Joomla si am o discutie pe Internet, sa-mi laud site-ul si CMS-ul folosit.
EU am site-uri in Joomla, WordPress, HTML, etc. Cel mai bun este cel curat, creat de tine de la zero cu sudoarea ta, poti pune orice si oriunde, insa este greu si daca tot avem posibilitatea folosirii de aplicatii gratuite, de ce sa nu o facem.
In toate exista obisnuinta, rutina, catalogarea componentelor sau a modulelor, sa stii unde si la ce sa folosesti in mod avantajos un modul sau o componenta, etc.
Joomla este un CMS, profesional si nu are termeni de comparatie din punctul meu de vedere, cine stie Joomla, este capabil !
Referitor la Artio JoomSef, pot spune ca nu are egal, asta am constatat, are posibilitati multe pentru promovare si da are si ping catre Google, Yahoo, Bind, mai are si optiune de sitemap pentru fiecare articol sau link din site, daca sa apara in sitemap sau nu, apoi si posibilitatea de modificare manuala a descrierii, titlurilor sau cuvintelor cheie pentru componentele care au extensie Artio pe bani. Deci poti lucra bine cu aceasta componenta. Nu are voie sa existe in site un material sau link cu duplicate description sau alceva.
Dupa cum stiti, Joomla are un pic de problema la link-urile de inregistrare si wrapper daca nu ma insel, nu prea poti schimba descriere, etc. ei bine cu Artio poti, poti orice, trebuie un pic de experienta doar.


Locked

Return to “Romanian Forum”