Un ghid SEO pas cu pas

Moderator: Alex Dobrin

Locked
voodoossj
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 1
Joined: Sat Apr 13, 2013 11:20 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Un ghid SEO pas cu pas

Post by voodoossj » Sun Apr 14, 2013 11:56 am

Sunt multi dintre noi care incearca sa se lupte cu veteranii in domeniu... dar documentatia de obicei este ambigua si te indreapta catre a cumpara serviciile celui care posteaza...
E cineva care ar putea sa scrie o lista scurta cu ordinea optima in care se face optimizarea... Am dat-o deja in bara o data si nu mai reusesc sa imi aduc site-ul nici macar in primele 30 de pagini. Ceva de genul asta ar trebui chiar sa fie sticky, Joomla fiind magic pt SEO.

ginuta
I've been banned!
Posts: 19
Joined: Fri Apr 12, 2013 10:50 pm
Contact:

Re: Un ghid SEO pas cu pas

Post by ginuta » Sun Apr 14, 2013 3:49 pm

Ma incumet eu sa punctez cateva aspecte :
* uitati de directoarele web (trendul este de devalorizare a acestui tip de linkuri)
* puneti accent pe branding (google pare sa avantajeze fatis brandurile)
*puneti deasemenea accent pe calitate, nu pe cantitate, in ceea ce priveste linkurile.
*Nu in ultimul rand, acordati o atentie deosebita contentului. Un articol cu adevarat bun se promoveaza singur si atrage linkuri editoriale de calitate.
*Nu faceti exces pe ancore. Un 10% e mai mult decat suficient. Google e din ce in ce mai istet.
Spor

Alex Dobrin
Joomla! Hero
Joomla! Hero
Posts: 2487
Joined: Wed Jun 07, 2006 9:10 am
Location: Brasov - Romania
Contact:

Re: Un ghid SEO pas cu pas

Post by Alex Dobrin » Tue Apr 16, 2013 9:39 am

Subscriu la aceste două puncte :
ginuta wrote: *puneti deasemenea accent pe calitate, nu pe cantitate, in ceea ce priveste linkurile.
*Nu in ultimul rand, acordati o atentie deosebita contentului. Un articol cu adevarat bun se promoveaza singur si atrage linkuri editoriale de calitate.
cu mențiunea că eu cred că trebuie urmărită calitatea în detrimentul cantității în toate privințele.
My latest project - http://www.extraglaze.co.uk/

ginuta
I've been banned!
Posts: 19
Joined: Fri Apr 12, 2013 10:50 pm
Contact:

Re: Un ghid SEO pas cu pas

Post by ginuta » Tue Apr 16, 2013 11:54 am

Alex Dobrin wrote:Subscriu la aceste două puncte :
cu mențiunea că eu cred că trebuie urmărită calitatea în detrimentul cantității în toate privințele.
Evident, opinia taeste cat se poate de corecta. Multi, mai ales cei care sunt la inceput in SEO, cad in aceasta capcana: cred ca volumul masiv de linkuri ii va propulsa deasupra concurentei.

Inca un aspect care trebuie deasemenea punctat: NU incercati sa copiati profilul de linkuri ale concurentei. Riscati sa va ardeti rau de tot.
Alt sfat: atentie la velocitate. Pare a fi un factor de ranking important in ultima perioada. Daca veti aduce masiv linkuri dupa care urmeaza o perioada de pauza puteti declansa anumite flaguri.

cariman
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 2
Joined: Mon Jul 29, 2013 9:20 pm
Location: Romania
Contact:

Re: Un ghid SEO pas cu pas

Post by cariman » Mon Jul 29, 2013 9:40 pm

ginuta wrote:
Alex Dobrin wrote:Subscriu la aceste două puncte :
cu mențiunea că eu cred că trebuie urmărită calitatea în detrimentul cantității în toate privințele.
Evident, opinia taeste cat se poate de corecta. Multi, mai ales cei care sunt la inceput in SEO, cad in aceasta capcana: cred ca volumul masiv de linkuri ii va propulsa deasupra concurentei.

Inca un aspect care trebuie deasemenea punctat: NU incercati sa copiati profilul de linkuri ale concurentei. Riscati sa va ardeti rau de tot.
Alt sfat: atentie la velocitate. Pare a fi un factor de ranking important in ultima perioada. Daca veti aduce masiv linkuri dupa care urmeaza o perioada de pauza puteti declansa anumite flaguri.
Ti-am citit postul si nu stiu ce sa zic,poate ca ai dreptate dar eu am vazut niste SEO cursuri,webinarii de Alex Becker si OMG Machine No Holds Barried de Greg Morrison si aceia sunt de alta parere in legatura cu profilul de backlinkuri al competitiei,si nu cred ca ai vorbit aiurea.

bodolik
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 27
Joined: Wed Feb 06, 2013 5:34 am
Contact:

Re: Un ghid SEO pas cu pas

Post by bodolik » Sat Sep 14, 2013 8:19 pm

Cred ca ordinea corecta ar fi urmatoarea:

1. Oprimizare on-page, iar aici puteti include:articole unice, de calitate, cu o densitate a cuvintelor cheie intre 2 si 5%, folosirea tag-urilor H, folosirea unor titluri descriptive si atragatoare, o structura eficienta si echilibrata a paginii, etc.

2. Optimizarea off-page (cred ca aici gresesc cei mai multi), iar aici puteti include: backlink-uri de calitate, etc.
http://www.topdiete.com - Diete de slabit si sfaturi de slabire
http://ecredite.net

santamia
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 9
Joined: Sat Nov 09, 2013 2:17 pm

Re: Un ghid SEO pas cu pas

Post by santamia » Sat Nov 09, 2013 4:39 pm

ginuta wrote: * uitati de directoarele web (trendul este de devalorizare a acestui tip de linkuri)
* puneti accent pe branding (google pare sa avantajeze fatis brandurile)
*puneti deasemenea accent pe calitate, nu pe cantitate, in ceea ce priveste linkurile.
*Nu in ultimul rand, acordati o atentie deosebita contentului. Un articol cu adevarat bun se promoveaza singur si atrage linkuri editoriale de calitate.
*Nu faceti exces pe ancore. Un 10% e mai mult decat suficient. Google e din ce in ce mai istet.
Spor
Sunt de acord cu tine ginuta, se pare ca incepe sa conteze din ce in ce mai mult si zona de social media cu toate ca eu nu am obtinut rezultate cu ajutorul SM, dar sunt destui care traiesc doar din asta si o duc foarte bine.
E bine sa fie si link-uri contextuale din materiale de calitate, preferabil fara ancora

florinf
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 13
Joined: Sat Apr 26, 2014 3:59 pm
Contact:

Re: Un ghid SEO pas cu pas

Post by florinf » Sat Apr 26, 2014 4:45 pm

Alex Dobrin wrote:Subscriu la aceste două puncte :
ginuta wrote: *puneti deasemenea accent pe calitate, nu pe cantitate, in ceea ce priveste linkurile.
*Nu in ultimul rand, acordati o atentie deosebita contentului. Un articol cu adevarat bun se promoveaza singur si atrage linkuri editoriale de calitate.
cu mențiunea că eu cred că trebuie urmărită calitatea în detrimentul cantității în toate privințele.
Parerea mea este caci calitatea si autoritatea atat a continutului, cat si a backlinkurilor face legea in momentul de fata cand vine vorba de SEO.
A detine ceasuri barbatesti in ziua de astazi este foarte retro in mediul online https://ceasuri-shop.ro/

BogdanG
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 18
Joined: Fri Apr 25, 2014 10:34 am
Location: Romania
Contact:

Re: Un ghid SEO pas cu pas

Post by BogdanG » Mon May 26, 2014 7:01 pm

in ultima vreme backlink-urile nepotrivite pot face mult mai mult rau decat bine. Nu mai sunt aceleasi timpuri in care umblam dupa backlink-uri de pe orice site, orice nisa. Acum totul trebuie corelat intr-o maniera logica.

mitupower
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 3
Joined: Thu Oct 23, 2014 5:48 pm
Contact:

Re: Un ghid SEO pas cu pas

Post by mitupower » Mon Dec 29, 2014 6:52 am

- titluri diferite pe fiecare pagina (Title)
- descrieri diferite pe fiecare pagina (Description)
- cuvinte cheie diferite pe fiecare pagina (Keywords)
- nr. cuvinte cheie: in jur de 20
- alt la imagini
- title la linkuri
- bagat style intern in css extern
- scripturile in fisier extern
- folosire headinguri (h1, h2 ...)
- formatare cuvinte cheie (bold, italic)

Continua cineva?

Acesti pasi i-am urmat si in siteul meu : http://www.visage.ro


Locked

Return to “Romanian Forum”