Transfer wordpress -> joomla

Moderator: Alex Dobrin

Locked
ginuta
I've been banned!
Posts: 19
Joined: Fri Apr 12, 2013 10:50 pm
Contact:

Transfer wordpress -> joomla

Post by ginuta » Sat Nov 09, 2013 5:12 pm

Seara buna prieteni.
As dori sa mut unul dintre siteurile pe care le administrez, ma refer la http://demoiselle.ro, un proiect de suflet, de pe wordpress pe Joomla. Din ratiune SEO, doresc ca forma linkurilor sa fie identica si totodata, acolo unde nu este posibil, as dori sa imi recomandati o componenta care sa faca redirect 301 de la paginile vechi la cele noi.

M-ar interesa sa aflu totodata daca exista vreo solutie tehnica de a se face transferul cat mai automatizat posibil.

Merci in avans.
Last edited by ginuta on Sat Nov 09, 2013 5:15 pm, edited 1 time in total.

santamia
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 9
Joined: Sat Nov 09, 2013 2:17 pm

Re: Transfer wordpress -> joomla

Post by santamia » Sat Nov 09, 2013 5:15 pm

Uite aici un plugin ce promite sa faca exact ceea ce doresti, nu stiu cat este de bun ca nu l-am testat

ginuta
I've been banned!
Posts: 19
Joined: Fri Apr 12, 2013 10:50 pm
Contact:

Re: Transfer wordpress -> joomla

Post by ginuta » Sat Nov 09, 2013 5:17 pm

@Santamia, pare exact ceea ce am nevoie. Incerc si revin cu concluziile. Daca cumva imi prind urechile, cu bunavointa ta te mai bazai la cap.

lovelife
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 1
Joined: Fri Feb 15, 2008 1:36 pm

Re: Transfer wordpress -> joomla

Post by lovelife » Sat Nov 09, 2013 5:21 pm

Atentie la structura url-urilor, sa faci redirect de la url-urile vechi la cele noi, altfel vei pierde mult la partea de SEO

smyth_makoto21
I've been banned!
Posts: 47
Joined: Tue Aug 23, 2011 5:45 am
Contact:

Re: Transfer wordpress -> joomla

Post by smyth_makoto21 » Wed Dec 11, 2013 2:10 pm

ginuta wrote:Seara buna prieteni.
As dori sa mut unul dintre siteurile pe care le administrez, ma refer la http://demoiselle.ro, un proiect de suflet, de pe wordpress pe Joomla. Din ratiune SEO, doresc ca forma linkurilor sa fie identica si totodata, acolo unde nu este posibil, as dori sa imi recomandati o componenta care sa faca redirect 301 de la paginile vechi la cele noi.

M-ar interesa sa aflu totodata daca exista vreo solutie tehnica de a se face transferul cat mai automatizat posibil.

Merci in avans.
Cum merge treaba dupa ce ai facut mutarea? E totul in regula?

CalinB
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 18
Joined: Mon Dec 09, 2013 9:19 am
Contact:

Re: Transfer wordpress -> joomla

Post by CalinB » Thu Dec 12, 2013 10:25 am

Vezi ca daca l muti trebuie sa pastrezi forma linkurilor. Daca faci redirect 301 trebuie sa ai acelasi continut, adica sa ti pastrezi si baza de date.

CalinB
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 18
Joined: Mon Dec 09, 2013 9:19 am
Contact:

Re: Transfer wordpress -> joomla

Post by CalinB » Thu Dec 12, 2013 10:25 am

Vezi ca daca l muti trebuie sa pastrezi forma linkurilor. Daca faci redirect 301 trebuie sa ai acelasi continut, adica sa ti pastrezi si baza de date.

computerscom
I've been banned!
Posts: 151
Joined: Tue Mar 02, 2010 4:00 am
Location: Alba Iulia
Contact:

Re: Transfer wordpress -> joomla

Post by computerscom » Mon Dec 16, 2013 4:44 am

Eu am observat ca uneori Google, te depuncteaza chiar daca schimbi numai template-ul, sper sa nu fie asa.

CalinB
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 18
Joined: Mon Dec 09, 2013 9:19 am
Contact:

Re: Transfer wordpress -> joomla

Post by CalinB » Sat Dec 21, 2013 7:08 pm

Eu am avut un site, ce era pe wordpress. Prima pagina, primele pozitii in google dupa mai multe cautari. L am trecut pe drupal, am schimbat absolut tot, pana si forma linkurilor si am facut un redirect 301 la el. Totul a fost ok...


Locked

Return to “Romanian Forum”