update Page Rank

Moderator: Alex Dobrin

Locked
CalinB
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 18
Joined: Mon Dec 09, 2013 9:19 am
Contact:

update Page Rank

Post by CalinB » Mon Dec 09, 2013 9:23 am

Tocmai s-a facut un update la page rank. Cum sunteti?

Eu stau bine cu un magazin online pe joomla, cu toate ca SEO nu e chiar atat de user friendly ca si Wordpressul sau Magento(am primit page rank 5).

smyth_makoto21
I've been banned!
Posts: 47
Joined: Tue Aug 23, 2011 5:45 am
Contact:

Re: update Page Rank

Post by smyth_makoto21 » Wed Dec 11, 2013 2:01 pm

Eu sunt destul de Ok.

Am avut atat cresteri, cat si scaderi, dar si cateva stagnari. Am cateva siteuri la care desi am lucrat si am adus linkuri de calitate si, implicit, cu PR mare, au ramas la acelasi PageRank. Pana la urma, ce mai si cu PR-ul asta, nu mai e foarte important. Sa ai vizite si sa poti monetiza, PR-ul poate fi mare sau mic, nu conteaza. :)


In ceea ce priveste Joomla, am gasit cateva module care ajuta mult la crearea unei structuri SEO bune si la cresterea numarului de link-uri interne.

CalinB
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 18
Joined: Mon Dec 09, 2013 9:19 am
Contact:

Re: update Page Rank

Post by CalinB » Wed Dec 11, 2013 3:06 pm

Pai conteaza si cate trimiteri face siteul care ti da tie link. Daca intr o pagina de page rank 5 se trimit 5 linkuri, spre 5 siteuri diferite, atunci poti avea maxim page rank 1.

Pe de alta parte, conteaza mult autoritatea, in SERP nu esti influentat de page rank. Ce module folosesti in Joomla?

smyth_makoto21
I've been banned!
Posts: 47
Joined: Tue Aug 23, 2011 5:45 am
Contact:

Re: update Page Rank

Post by smyth_makoto21 » Wed Dec 11, 2013 4:24 pm

CalinB wrote:Pai conteaza si cate trimiteri face siteul care ti da tie link. Daca intr o pagina de page rank 5 se trimit 5 linkuri, spre 5 siteuri diferite, atunci poti avea maxim page rank 1.

Pe de alta parte, conteaza mult autoritatea, in SERP nu esti influentat de page rank. Ce module folosesti in Joomla?
*Keyword Links
*SeoLinks
*SEF :))
*BreadCrumbs Advanced

Tu ce mai folosesti?

In ceea ce priveste PR-ul, e o chestie normala, stiu asta, link juice-ul se imparte catre toate link-urile dofollow externe. Am fost putin dezamagit la inceput, dar mi-a trecut repede.

computerscom
I've been banned!
Posts: 151
Joined: Tue Mar 02, 2010 4:00 am
Location: Alba Iulia
Contact:

Re: update Page Rank

Post by computerscom » Mon Dec 16, 2013 4:53 am

Chestia asta cu Page Rank-ul, este o intreaga istorie. In mod normal ar trebui sa ai un numar semnificativ de link-uri catre site-ul tau ca sa primesti un Page Rank, bunicel insa, nu prea se mai leaga asta la Google. Intr-adevar, acest update a tinut cont numai de numarul backlink-urilor si de nimic alceva.

Pana nu de mult, Google mai facea exceptii cu site-urile noi, adica le mai dadea ceva si site-urile cu un PR 2, sau 3, se mai mentineau chiar daca nu aveau backlink-uri. Acum vad ca a ras tot si banuiesc de ce!

Daca atata timp nu au facut update, acum s-au grabit si au pus un nou algoritm in functiune - ai backlink, primesti, nu ai , esti zero si nu cred ca este corect. Sunt website-uri care au continut original, optimizate bine, etc. si nu au primit nimic, zero.

Vad prin state site-uri fara nici un backlink si chiar cu o poza pe pagina de start insa, au PR 5, 6 sau mai mult. Eu cred ca tzarisoara asta a noastra este putin marginalizata si spun asta pentru ca al nostru Google, motor de cautare are cel mai mic Page Rank cu peste 360 de backlink-uri! Nu este curios?

CalinB
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 18
Joined: Mon Dec 09, 2013 9:19 am
Contact:

Re: update Page Rank

Post by CalinB » Fri Dec 20, 2013 8:49 pm

Din cate am vazut acum, pe pielea mea, am primit Page Rank 2 la un site de prezentare, facut in urma cu 5 luni dar inspre care NU s a trimis niciun link. Da, ai dreptate, page rankul este dat de nr de linkuri care trimit spre tine si mai nou nu influenteaza pozitia in SERP. Singurele chestii care conteaza fiind autoritatea domeniului si autoritatea paginii.

ulisecatalogweb
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 13
Joined: Mon Aug 13, 2012 12:27 pm
Location: Bucuresti, Romania
Contact:

Re: update Page Rank

Post by ulisecatalogweb » Thu Apr 03, 2014 9:51 am

nu cred ca mai are mare importanta PageRank-ul zilele astea, doar pentru ceva marketing, altfel in cautari nu se vad modificari de la asta!
Curios mereu despre web si tehnologie

BogdanG
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 18
Joined: Fri Apr 25, 2014 10:34 am
Location: Romania
Contact:

Re: update Page Rank

Post by BogdanG » Tue May 20, 2014 6:41 am

Stiti cumva pe cand se anunta un nou PR Update ?

eurosilver
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 14
Joined: Mon Nov 18, 2013 10:43 am
Location: Romania
Contact:

Re: update Page Rank

Post by eurosilver » Tue May 27, 2014 8:27 am

BogdanG wrote:Stiti cumva pe cand se anunta un nou PR Update ?
si eu sunt curios pentru ca nu s-a facut nici o miscare de multe luni ...
Imi cumpar bijuterii din argint de pe http://www.eurosilver.ro si ma cazez la pensiune pe http://www.pensiuneaarad.ro

danpanait
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 1
Joined: Tue Aug 19, 2014 9:14 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: update Page Rank

Post by danpanait » Tue Aug 19, 2014 9:33 am

inca nimic? vor scoate un update inainte de Craciun 2014

BogdanG
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 18
Joined: Fri Apr 25, 2014 10:34 am
Location: Romania
Contact:

Re: update Page Rank

Post by BogdanG » Mon Oct 06, 2014 9:10 am

Dupa cum spuneam si in alta postare, au avut loc numeroase Update-uri din gradina Zoo a marelui Google. Mai putin update de PR. Stim cu totii ca PR-ul si-a pierdut din importanta in ultima vreme...dar inca se tine cont de el.

newsit
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 1
Joined: Thu Oct 16, 2014 9:50 am
Location: Bucharest
Contact:

Re: update Page Rank

Post by newsit » Thu Oct 16, 2014 10:09 am

BogdanG wrote:Stiti cumva pe cand se anunta un nou PR Update ?
Din surse incerte se va face undeva spre sfarsitul anului. Cel mai probabil in timpul sarbatorilor de iarna.

User avatar
Claudia_A
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 402
Joined: Thu Jul 17, 2014 6:36 am
Location: Bucharest
Contact:

Re: update Page Rank

Post by Claudia_A » Thu Nov 20, 2014 11:42 am

Nu e exact PR update, dar e ... inca un batz in roata SEO-ului: http://magazine.joomla.org/issues/issue ... omla-sites
Best Regards,
Claudia A.

http://www.thePHPfactory.com || Professional Joomla! Extensions

PhoeniXman
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 16
Joined: Tue May 04, 2010 12:00 pm
Contact:

Re: update Page Rank

Post by PhoeniXman » Sat Nov 29, 2014 9:50 pm

Ar fi bine sa se faca update de pagerank la sfarsitul anului dar dupa cum spun unii nu se mai face update de pagerank, pagerank-ul va fi vazut doar de google si atat.
NewIT - Totul despre tehnologie - https://newit.ro

eurosilver
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 14
Joined: Mon Nov 18, 2013 10:43 am
Location: Romania
Contact:

Re: update Page Rank

Post by eurosilver » Fri Mar 06, 2015 8:31 am

Vrei sa spui ca nu se mai va face update ? Si atunci va ramane blocat poagerank-ul actual la fiecare site la ce valoare este acum ?
Imi cumpar bijuterii din argint de pe http://www.eurosilver.ro si ma cazez la pensiune pe http://www.pensiuneaarad.ro


Locked

Return to “Romanian Forum”