ProductBook Ürün Tanıtım Bileşeni Kullanım Kılavuzu

Joomla! ve eklentileri hakkındaki anlatımlar.
Locked
memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

ProductBook Ürün Tanıtım Bileşeni Kullanım Kılavuzu

Post by memoc@n » Tue Oct 02, 2007 2:23 am

Söz verdiğimden bir gün erken bitti tam bir rehber oldu güle güle kullanın bakalım

Bu anlatımımızda sizlere joomla sitelerinizde kullanabileceğiniz çok kullanışlı ve ayrıntılı ürün katalogları yani mağazalar oluşturup tanıtım yapabileceğiniz bir ürün bileşeni olan ProductBook bileşeninin kullanımı ve ayarlarını anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle eğer daha bu bileşeni indirip kurmamışsanız aşağıdaki linkten ilgili versiyonu kurun

Image
Product Book 1.0.3 Versiyonu

Eğer bu bileşene ait türkçe dil dosyasını edinmediyseniz onuda aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Image
Product Book 1.0.3 Türkçe Dil Dosyası

Bu bileşenin demosunu da aşağıdaki linkten bakabilirsiniz

Image

Öncelikle bir hususu belirtmekte yarar var, bu bileşenin çalışabilmesi için sunucu ayarlarından RG_Emulation değeri ON yani açık olmalıdır

İsterseniz hemen anlatıma geçelim ve bu ürün kataloğumuzu yükleme sonrası ilk önce ayarlarına gözatalım. Joomla yönetim panelimizden üst menüdeki Bileşen = ProductBook = Pictures Upload menüsünden ayarlara gireceğimiz bölüme gidelim

Image

Buradaki menü öğelerine öncelikle bir bakalım

1 - 2 - 2. seçenekten "Gözat" butonuyla bilgisayarımızdan joomla ürün kataloğumuza resim yüklemek için bastıntan sonra bilgisayarımızda varolan resmi seçip  "Yükle" butonuyla da bu resmi sistemimize yükler

3 - Kategori Yönetimi - Buradan ürün kataloğumuza ürünlşeri girmek için öncelikle ürünlerimize ait kategoriler açmamız gerekir bu aşamayı ileride anlatacağız. İşte bu menü öğesinden kategori oluşturma alanına gideriz

4 - Ürün Yönetimi - Kategorileri açtıktan sonra ürünleri bu kategoriler altına girmek için kullanacağımız menümüzdür bunu da ileride göreceğiz

5 - Konfigürasyon - Bizim anlatıma bu bölümden başlayacağımız Konfigurasyon yani ayarların olduğu bölüme gitmek için kullanılacak menü öğesidir, şimdi bunu tıklayarak ürün kataloğumuzu hazırlamaya başlayalım

1. Sekme - GENEL

Image

1 -2 - 3 - 4 - Bu kısımdaki ayarlar bu bölüme girdiğinizde aynen resimde olduğu gibi varsayılan olarak ayarlanmış bir biçimde görünecektir bunlar resim yüklemesi ile ilgili olan ve resimlerin yüklenmesinden sonra hangi klasörlerde tutulacağını gösterir 4. şıktaki alanda resim yüklendikten sonra otomatik olarak ön izleme resminin boyutlandırılması için gerekli olan ve sunucunuzda kurulu olan GD Library veya bu bölümden en azından bir tanesinin aktif olması lazım bu ayarlara dokunmadan diğer ayarlara bakalım.

5 - Yüklenecek resimlerin ürün yüklenip katalogda aktif edildiğinde görünecek tam boyutudur buradan bu resmin azami büyüklüğünü belirleyeceksiniz

6 - Büyük resmin azami yüksekliğini buradan belirleyeceksiniz

7 - 8 - Buna orta boy resim de diyebiliriz ve bu resmin boyutlarınıda bir üstteki büyük resimde olduğu gibi belirleyebilirsiniz

9 - 10 - Bu bölümden de en küçük resim boyutu (önizleme de kullanılacak) ayarlarını yapabilirsiniz

Şimdi hemen yandaki sekmeye tıklayarak joomla sitemizde ürün kataloğumuzu yayınladıktan sonra "Ön Yüz" ayarlarıyla ilgili sekmeye gidelim

Image

1 - Ürün eklerken ürüne ait olan girilmiş detay varsa bunların gösterilip gösterilmeyeceğini seçebilirsiniz

2 - Ürün kataloğunuzda ürünlerin kullanıcılarınız tarafından oylanabilmesine olanak tanıyabilirsiniz eğer bunu aktif etmek isterseniz "Evet" seçmeniz yeterlidir

3 - Bu alanda ürünün hemen yanında "Arakadaşına Gönder" şeklinde ilgili ürünü bir arkadaşınıza tavsiye edebileceğiniz bir link gelir ve bu linke tıklandığında arkadaşınıza bu linki mail olarak atabilirsiniz

4 - Ürün ID nosunu buradan belirlersiniz bu "arkadaşına gönder" seçeneğinde gözüken ID olacak buraya kadar olan ayarları aynen bırakabilirsiniz

5 - Bir sayfada kaç tane ürün gözükmesini isterseniz buradn belirleyebilirsiniz.

6 - En çok bakılanlar diye bir link olacak (ön yüzde hemen üst kısımda link şeklinde) ona tıklandığında kaç ürünün gösterileceğini belirleyebilirsiniz.

7 - Ürünleri "Liste Halinde Göster" seçeneğine tıklanınca her ürün için listede açıklamalı olarak geleceğinden bu listede kullanılacak ürün açıklamasına ait kaç karakterin görünmesini isterseniz buradan belirlersiniz.

8 - Bu kategori altına üyelerinizin ürünleri eklediklerinde bunların otomatik yayınlanmasını isterseniz "Hayır" seçili olmalıdr, eğer onaylı olmasını isterseniz "Evet" seçin tavsiyemizde bu yöndedir

Image

Ayarlar bölümünün son öğesi olan "Düzen" sekmesine geçtiğimizde ise;

1 - Bu alandan kataloğumuzda bulunan ürünlerde eklenme tarihi gözükeceğinden bu tarih formatının ne şekilde olacağını buradan ayarlayabilirsiniz "Gün/Ay/Yıl" örneği gibi

2 - 3 - 4 - Bu alanlardan ürün kataloğumuzun varsayılan CSS ayarlarının tanımlamalarının isimlerini girebilir, değiştirebilirsiniz. CSS tablolarında değişiklik yapmanız gereken yerlerin tanımlamaları bu şekildedir.

5 - 6 - 7 - Buradan da kataloğumuzda tanımlı CSS tablolarının diğer ayarlarını font rengi vs... görebilir ve değiştirebilirsiniz

Artık bu aşamadan sonra ayarlarımızı bitirip ürünleri kataloğumuza eklemeye geldi sıra, o halde kategori ve alt kategori bölümüne gidebiliriz

Image

Burada 3. seçenek olan "Kategori Yönetimi" menü öğesine tıklayalım ve ilgili alana gidelim

Ardından kategori yönetimine geldiğimizde boş bir alan bizi bekleyecek hemen üst taraftan

Image

"Yeni" butonuna basıp yeni bir kategori oluşturmak için kategori yönetimini açalım

Şimdi yeni bir kategori oluşturmak için yapılması gereken işlemlere göz atalım.

Image

1 - Bu bölüme kategorimize vereceğimiz ismi gireceğiz, bu anlatımda biz örnek olarak "Otomobil" yazacağız ve otomobillerin tanıtımına ait bir kategori açacağız.

2 - Bu alan boş çünkü daha kategori hiç eklenmedi bu alanı bir dahaki alt kategori oluştururken göreceğiz

3 - Erişim seviyesini istediğimiz gibi ayarlayabiliriz bu kategoriye istersek üyeler, istersek herkes girebilecek şekilde bu alandan seçeceğimiz seviye ile seviyelendirebiliriz.

4 - Bu alandan da sıralama belirleyebiliriz, gerekli alanları doldurduysak devam edebiliriz

Biz örnek olarak daha önce belirttiğimiz gibi "Otomobil" isminde bir kategori oluşturduk şimdi işlemi tamamlamak için bu alandan hemen üst bölümde "kaydet" butonuna basarak bu yeni kategorimizi kaydedelim.

Image

Resimde de gördüğünüz gibi "Otomobil" isimli kategorimizi oluşturduk, burada dikkat etmeniz gereken nokta resimde göreceğiniz gibi kategori ismimizin sağ tarafında "Yayınlandı" bölümü altında kırmızı "X" işareti var eğer kategorimizi hemen yayınlamak istersek bu işarete bir kere tıklayıp aktif etmeniz (yayınlamanız) yeterli aksi halde ileride bu kategori altına ürün girip ürünleri yayınlasanız bile ürünler kategori altında olacağından ve yayınlanmamışsa gözükmeyecektir.

Şimdi bu aşamada tekrar üst taraftaki menüden "Yeni" butonuna basalım

Image

Yeni bir kategori oluşturacağız fakat bu seferki bir alt kategori olacak yani ana kategorimiz örneğimizde "Otomobil" di ve şimdi buna alt kategori olarak marka gireceğiz. Yine bu örneğimizde biz "Mercedes" markasını ana kategorimize alt menü yapacağız.

Image
Yine kategori yönetimindeyiz buradan alt kategorimizin adını yazdık ve sonra 1 nolu şıkkımızda işaretlediğimiz gibi bu alandan daha önce oluşturduğumuz ana kategorimizi seçeceğiz ki bu yeni markamızı ana kategorinin altına ekleyelim "Otomobil" kategorisini seçiyorum ve diğer alanları bir önceki kategori oluştururken girdiğimiz ve ayarladığımız gibi yapıp hemen üstten "Kaydet" butonuna basıp alt kategorimizi de kaydediyoruz

Yeni alt kategorimizi kaydettiğimizde alttaki resimde de gördüğünüz gibi alt kategorimiz olan "Mercedes" te eklendi

Image

1 - Yeni oluşturduğumuz alt kategorimiz, hemen sağ taraftan yine kırmızı "X" işaretini tıklayarak istersek yayınlayabiliriz

2 - "Otomobil" ana kategorisi altına eklendiğini gösteriyor. Böylece kategori ekleme olayımızda tamamdır Bundan sonra dilediğiniz kadar kategori ve bunlara alt kategorileri bu şekilde ekleyebilirsiniz.

Buraya kadar genel ayarlarımızı yaptık, kategori ve alt kategoriler oluşturduk, şimdi ise sıra ürünlerimizi eklemeye geldi ancak ürünleri eklemeden önce yapmamız gereken işlem ürünlerimize ait resimleri upload etmemiz gerekecek aksi halde ürünlerimizi kaydedemeyiz. Bunun için yine ana menümüze dönüyoruz

Image

Resimlerimizi buradan daha önce anlattığımız gibi direk yüklüyorsunuz ve daha sonra resim yükleme işlemi bittiğinde

4
- "Ürün yönetimi" menü öğesine tıklayıp artık ürünümüzü girebiliriz.

Image

1 - Ürünümüze bir isim gireceğiz biz örnek olarak otomobil kategorisi altındaki mercedes alt kategorisine ekleyeceğimiz arabamızın modelini yazdım

2 - Oluşturduğumuz kategoriyi ürünümüzü hangisine eklemek istersek buradan seçeceğiz

3 - Ürünü gönderen yani ekleyen kişinin adını yazabiliriz

4 - Ürünümüzün YTL olarak fiyatını girebiliriz

5 - Bu araca ait vergi miktarını (eğer varsa kdv gibi) buradan girebilirsiniz yoksa "0" da yazabilirsiniz

6 - Ürün satış sonrası servisi varmı yokmu buradan belirleyebilirsiniz

7 - Eğer ürününüz bir gıda türüyse o ürüne ait kalori miktarını belirleyebilirsiniz

8 - İlgili ürün stokta yoksa buradan "Hayır" seçmelisiniz

9
- Teslimat hızını buradan belirleyebilirsiniz, (ürünün teslimat hızı)

10 - 11 - 12 - Bu bölümler ürününüze ait resimleri seçeceğiniz alandır büyük, orta, küçük resimleri ki bu son iki tanesi sistem tarafından otomatik boyutlandırılanlardır, bunları seçiniz

13 - Tanımlar kısmı bir çok tanımlama yapabileceğiniz alanlardır ürünle ilgili çeşitli bilgiler ekleyebilirsiniz

Bu bölümde bundan sonrasında alt alta 3 tane pencere göreceksiniz işte bu alanlara yazmak istediğiniz bölümlere yazı editöründen istediklerinizi de ekleyebilirsiniz ve işlemi tamamlamak için yukarıda "Kaydet" butonuna basarak ilk eklemiş olduğumuz ürünümüzü kullanıcıların istifadesine sunmuş olduk.

Buraya kadar yaptığımız tüm işlemlerle ürün eklenmesi sonrasında artık yapılması gereken yaptığımız işlemin sonucunu görmek, bileşeni yüklemiş ve menüden link vermişseniz bu linke tıklayarak (Ürün Kataloğu) ürünlerinizi görebilirsiniz. Eğer bileşene henüz link vermemişseniz nasıl verileceğini de bilmiyorsanız o zaman Buradaki anlatımdan "Menüden Nasıl Link Verilir" resimli anlatımından bakıp uygulayabilirsiniz. Bu anlatımda adım adım yaptığımız işlem sonucu aşağıdaki gibidir. Soru ve sorunlarınızı bu bölüm altından yazabilirsiniz

Image
http://www.mmcn.org Joomla, Wordpress, iPhone, iPad, iOS, Apple Blogu

Impellitteri
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Re: ProductBook Ürün Tanıtım Bileşeni Kullanım Kılavuzu

Post by Impellitteri » Mon Oct 08, 2007 10:20 pm

hocam teşekkür ederim. paylaşım ve anlatım süper olmuş.
tr dil dosyasını ilgili klasore attım ve php dosyalarını editledim english.php yazan yerleri turkish.php yaptım upload ımı yaptım fakat girince bölümlere yazılar çıkmıyor  ;)

localhost çalışıyorum ve RG_Emulation değeri ON durumunda

Impellitteri
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by Impellitteri » Tue Oct 09, 2007 12:51 am

Impellitteri wrote: hocam teşekkür ederim. paylaşım ve anlatım süper olmuş.
tr dil dosyasını ilgili klasore attım ve php dosyalarını editledim english.php yazan yerleri turkish.php yaptım upload ımı yaptım fakat girince bölümlere yazılar çıkmıyor  ;)

localhost çalışıyorum ve RG_Emulation değeri ON durumunda
admin panelinden çıkış yapıp tekrar girince düzeldi.
no problem.

dontone
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by dontone » Mon Jun 29, 2009 9:02 am

bunun acaba 1.5.x sürümü için olanı falan konusunda bi bilginiz varmı???

memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by memoc@n » Sat Jul 18, 2009 2:39 pm

Maalesef 1.5 için sürüm çıkarılmadı
http://www.mmcn.org Joomla, Wordpress, iPhone, iPad, iOS, Apple Blogu

gtr91
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by gtr91 » Sat Jun 12, 2010 12:39 pm