Pomoc pocetnicima...

Moderator: cicans

Locked
Shipka
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 1
Joined: Tue Sep 25, 2012 6:14 pm

Pomoc pocetnicima...

Post by Shipka » Tue Sep 25, 2012 7:23 pm

Postovani forumasi,
Molio bi za malu pomoc i dobru volju iskusnijh u Joomla. Za koju mislim da ce biti od velike koristi svima nama pocetnicima, koji zelimo da se posvetimo ovom programu.
Skoro sam instalirao Joomla! 2.5.7 i za sad nemam nekih problema sve polako savladavam i lepo ide, a i ako naidje neki problem vidim ima dosta resenih po forumu, a i necu se ustrucavati pitati.
Meni kao pocetniku su potrebni saveti iskisnijih u Joomla koje bi rado procitao i obratio paznju na njih, kao npr:
1. Na cega da obratim paznju prilikom rada u Joomla,
2. Koje programske jezike ili programe sve savladati za laksi rad, i kasnije eventualno pravljenje templeta,
3. Linkove ka temama na forumu koje mislite da bi trebao procitati,
4. I sve ostalo sto vi mislite da je bitno da znam vezano za Joomla.

P.S. Izvinjavam se ako dupliram temu, al nisam naisao na nesto slicno na forumu. I nadam se da netrazim jako puno. :D

Hvala unapred svim forumasima dobre volje.

User avatar
Ev1lOne
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 10
Joined: Mon Dec 28, 2009 8:58 am
Location: Serbia
Contact:

Re: Pomoc pocetnicima...

Post by Ev1lOne » Tue Sep 25, 2012 8:04 pm

Pozdrav Shipka,

Za razvojno okruzenje u Joomla! CMS-u potrebno ti je znanje PHP-a i neko osnovno znanje OOP-a (objektno orijentisano programiranje) i odlicno znanje Joomla! frameworka(dosta mozes nauciti i na sajtu api.joomla.org). Kako budes savladao ove stvari, lako ces izaci na kraj sa pravljenjem modula, pluginova, komponenti i slicno. E sad, da bi pravio same template, treba ti bazicno znanje iz PHP-a i dobro poznavanje HTML-a (4.01 trenutno), CSS-a i obrada slika (PhotoShop ili neki slican alat).
Ako si vise okrenut samo koriscenju osnove Joomla! CMS-a, ne treba ti neko preveliko znanje, sve se lako uci u hodu. Pogledaj malo kako se radi sa modulima, pluginovima, komponentama, cemu sluze i koja je razlika. Kako to budes savladao, sve ostalo ces lako da skapiras. Moj ti je savet da ne gubis previse vremena po forumu citajuci postove, neces puno nauciti, ovde ces lakse samo resiti neki problem. Moj ti je savet da se upoznas malo sa pojmom CMS (Content Management System), funkcionalnost i komunikacija izmedju kontrolera, modela i pogleda (izlaza).

Nadam se da sam ti bio od pomoci.

Pozdrav
Backend developer
redWEB ApS
http://www.redcomponent.com/

User avatar
pirossi
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 207
Joined: Wed Oct 07, 2009 3:49 am
Location: Belgrade, Serbia

Re: Pomoc pocetnicima...

Post by pirossi » Sat Sep 29, 2012 9:29 am

čovek hoće da pravi templejte. oop mu treba kao piletu sise.

treba html/css u prste, joomla API sa njihovog wikija i čitanje ovog foruma.
za početak.


Locked

Return to “Instalacija i početnička pitanja”