Linkovanje delova teksta i slika u Joomla 1.5.11

Moderator: cicans

Locked
cerotorre
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 7
Joined: Wed Jul 01, 2009 11:51 pm

Linkovanje delova teksta i slika u Joomla 1.5.11

Post by cerotorre » Fri Jul 03, 2009 1:01 am

Prvo, pozdrav svima.
Sa Joomlom sam se upoznao pre nekoliko dana, pročitao uputstvo M.Petrovića, instalirao J 1.5.11 i upustio se u pravljenje sajta, prvo na lokalu (Wamp 2.0 sa PHP 5.2.9-2, MySQL 5.1.33) pa sam ga uspešno prebacio i na server (adresa još privremena, znači sveža).
Moje pitanje se odnosi na linkovanje dela teksta ili jedne reči, tj. slike. Kako pronaći URL stranice na sajtu, komponente ili sidrišta?

Probao sam da koponentu privremeno stavim kao stavku u meniju pa da odatle iskopiram URL, ali selektovani URL u polju ne može da se iskopira, nego moram da ga zapišem pa ukucam u polje URL pri dodavanju linka na delu teksta ili na slici, pa se često, pošto su URL dugački, slučajno se potkrade greška pri prepisu i link ne radi. Da li je ova nemogućnost copy/paste bug ili stvari tako stoje? Ako stoje, postoji li neki lakši način unosa URL pri pravljenju linkova?

Inače, naišao sam na JRedirect, koji, kako sam razumeo, pojednostavljuje URL, ali ga još nisam probao.

User avatar
cicans
Joomla! Hero
Joomla! Hero
Posts: 2274
Joined: Fri Oct 12, 2007 10:31 am
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Linkovanje delova teksta i slika u Joomla 1.5.11

Post by cicans » Fri Jul 03, 2009 5:47 am

Pozdrav, dobrodosao na forum.
Resenje za tebe je, u poslednje vreme mnogo puta spominjan editor, "JCE" koji mozes preuzeti odavde: http://extensions.joomla.org/extensions ... 88/details.
Blog: http://www.kuvarancije.com/
Serbian Joomla!® Translation Team Coordinator http://www.joomla-serbia.com/
Follow me on Twitter @cicans - Svetlana Zec

User avatar
Vrlo Jak Tim
Joomla! Hero
Joomla! Hero
Posts: 2324
Joined: Mon Nov 07, 2005 12:58 am
Location: Bar, Crna Gora

Re: Linkovanje delova teksta i slika u Joomla 1.5.11

Post by Vrlo Jak Tim » Fri Jul 03, 2009 6:51 am

Da, JCE je WYSIWYG editor koji je u ovom trenutku bolji od Joomlinog default text editora.

Samo da ne bude zabune, i Joomlin default editor se sasvim lijepo nosi sa linkovima, copy/paste linkova radi, tj. CTRL+V u polju za unos linka radi sasvim lijepo. To sa komponentom si lijepo izveo, i tako se to radi (kada nije JCE instaliran).
Ne znam zašto copy/paste kod tebe nije radio. Mislim da radi u svim browserima i sa svim mogućim kombinacijama, osim kliktanjem desnim klikom za "paste" u FFoxu.

Svakako instaliraj JCE. Daleko bolji tekst editor nego podrazumjevani, pa i u dijelu koji se odnosi na rad sa linkovima (recimo, linkove prema člancima biraš iz padajuće liste...)
cerotorre wrote:Probao sam da koponentu privremeno stavim kao stavku u meniju pa da odatle iskopiram URL, ali selektovani URL u polju ne može da se iskopira, nego moram da ga zapišem pa ukucam u polje URL pri dodavanju linka na delu teksta ili na slici, pa se često, pošto su URL dugački, slučajno se potkrade greška pri prepisu i link ne radi. Da li je ova nemogućnost copy/paste bug ili stvari tako stoje? Ako stoje, postoji li neki lakši način unosa URL pri pravljenju linkova?
Svi mi drugi svoju tamu nude, a iz tebe sija vječni sjaj...

cerotorre
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 7
Joined: Wed Jul 01, 2009 11:51 pm

Re: Linkovanje delova teksta i slika u Joomla 1.5.11

Post by cerotorre » Sun Jul 05, 2009 1:24 pm

JCE instaliran. Odličan link browser je rešio poteškoće.
Hvala na pomoći.
Može zelena kvačica


Locked

Return to “Instalacija i početnička pitanja”