Č i Ć i Đ pretvara u upitnike ???

Moderators: Bernard T, General Support Moderators

Locked
johnniek2
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Č i Ć i Đ pretvara u upitnike ???

Post by johnniek2 » Sat Nov 08, 2008 8:31 am

Odmah se ispričavam onima kojima se neda više odgovarati na ovu temu, ali već sam očajan i probao sam sve šta se nudilo kao riješenje na ovom i drugim forumima. Instalirao sam joomlu 1.5.7 preko fantastica, i hrvatski jezični pack.
pokušao sam promjeniti u phpmyadmin sve iz latin u croatian kako opisano u jednom od threadova ali nije uspijelo.

Dakle Ž i Š mi prikazuje a Č i Ć i Đ pretvara u upitnike ???
vidim da se odgovori razlikuju od verzije joomle do joomle, da li bi mi neko mogao pomoći oko ovoga ?
Ima li neko jednostavno riješenje ?

Unaprijed se zahvaljujem, znam da je tema otvarana već, ali meni ništa od toga ne funkcionira ? jel ima neka opcija koju treba uključiti a da problem ukazuje na nju ?

hvala velika link na testnu stranicu gdje sam isprobavao: http://www.johnnie.hr/cms/

cro24all
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Re: Č i Ć i Đ pretvara u upitnike ???

Post by cro24all » Tue Dec 16, 2008 2:48 am

Dakle Ž i Š mi prikazuje a Č i Ć i Đ pretvara u upitnike ???
vidim da se odgovori razlikuju od verzije joomle do joomle, da li bi mi neko mogao pomoći oko ovoga ?
Ima li neko jednostavno riješenje ?
Joomla 1.5 koristi utf8 čista instalacija sa hr jezikom radi uredno.
često problem stvaraju legacy aplikacije.
Nema jednostavnog odgovora

johnniek2
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by johnniek2 » Tue Dec 16, 2008 7:08 am

Jep, skužil sam tj. dobio odgovor negdje ne engleskom da se ostavim fantastica. napravio sve čisto na localhostu i uplaoado na server i sad radi:

http://webmarketing.com.hr/

zahvaljujem na odgovoru :)

dujeswoop
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by dujeswoop » Fri Dec 19, 2008 12:52 pm

evo ne znam je li mozda prekasno :-) al i ja sam uspio rijesit situaciju... al na drugi nacin
ovako... i meni se dogodila ista greska sa prikazivanjem/neprikazivanjem...
i je sam isto instalirao joomlu preko Fantastica, i onda sam nasao ovaj post u kojem je johnniek2 napisao da se treba ostavit Fantasica i sve nanovo instalirat... No posto san lini dlmatinac:-D nije mi se dalo ponovo sve clanke pisat i onda sam pokusao na drugi nacin...

sve u svemu... pokusavao sam pronac neke charset setting php funkcije, i uspio sam iskopat nesto sto sam nasao na nekom forumu... neki document.php u libraries/joomla podfolderu... no nije pomoglo...
onda sam se sjetio necega... phpMyAdmin! malo prkopao i rijesio situaciju :-)
problem je u Fantasticu sto pri instaliraju Joomle preko njega automatski namjesti charset baze na latin1_general_ci sto ne odgovara nasim slovima...

1)
dakle, prvo, ulogiras se u phpMyAdmin... Nadjes svoju bazu i njoj promijenis defaultni encoding sa latin1 na utf8...
2) drugo exportiras bazu koja ti zadaje probleme u sql formatu i sejvas na disk
3) izbrises sve iz te baze (DROP)
4)
otvoris onaj bekap u nekome text editoru i zamijenis sva pojavljivanja rijeci "latin1" sa "utf8" i sejvas
5) importiras ovaj novi editirani sql bekap u bazu
6) od sada sva nasa slova koja upises u clanak, meni ili sl. ce biti vidljiva. Naravno ne i ona koja su bila prije u clancima jer su ona vec krivo upisana u bazu kao ?, ali njih je potrebno samo ponovo napisati. bolje to nego ponovo pisat sve clanke :-D

eto ja se nadan da ce ovo jos nekome pomoc... ja san se dobro izj.ba dok san uspia sve rijesit... jbg ipak mi se nije dalo sve ponovno pisat :-D

pozdrav

cro24all
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by cro24all » Fri Dec 19, 2008 1:48 pm

Nije kasno ovo je koristan post. a pošto sam ja još ljeniji dalm. nije mi se dalo pisat
sve što ste gore naveli.

johnniek2
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by johnniek2 » Fri Dec 19, 2008 2:35 pm

Ponosno isticem da sam i ja Dalmatinac :D , i da sam našao taj odgovor prije i napravio promijenu... ali sam se kasnije ipak odlučio nanovo instalirati bez fantastica na čisto. Nisam baš imao nešto puno txt-a kako je zapelo pri samoj izradi starnice pa nisam ni htio dalje nego nanovo sve.... međutim uvik neki vrag zapne, a štaš moramo se nekako školovat ;)

dujeswoop
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by dujeswoop » Fri Dec 19, 2008 2:51 pm

jbg meni se stvarno nije dalo sve nanovo radit... i sekcije i kategorije i clanke i slike i videa nanovo uploadat...
imam samo jedno rec za kraj....
[tekst uklonjen radi neprimjernog jezika]

zivia
Last edited by Leftfield on Sat Jun 19, 2010 6:20 pm, edited 1 time in total.
Reason: Mod Edit: Ugly dictionary.

Deda
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by Deda » Sun Jan 11, 2009 12:18 am

Da ne postam jos jedan topic, imam isti problem ali sa 1.0.x predpostavljam da onda umjesto "latin1" upisem "ISO8859-1" ??

cro24all
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by cro24all » Sun Jan 11, 2009 9:21 am

Deda wrote:Da ne postam jos jedan topic, imam isti problem ali sa 1.0.x predpostavljam da onda umjesto "latin1" upisem "ISO8859-1" ??
Generalno čista instalacija (ne sa fantastico) Na joom 1.0.x hrvatski znakovi se prikazuju ispravno što kod tebe stvara problem
teško je ovako reći. puno je govora o tome bilo na crojoomla.com.
Imaš dvije solucije traži dalje po forumu ili pokušaj napravit back up baze i u tekst editoru
promjeni latin1 na ISO8859-1 pa vidi da li radi ispravno nakon promjena. :pop

Deda
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by Deda » Sun Jan 11, 2009 11:12 am

Jer kod unosa, npr. radim novi content sva slova normalno rade, nego menu i moduli ne prikazuju č i ć nego prikazuju e sa kvacicom.

EDIT: Ne neda mi da promjenim u ISO8859-1, kaze da je unknown

Deda
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by Deda » Sun Jan 11, 2009 6:30 pm

Skuzio sam u cemu je problem. Kada sam promjenio template na defaultni koji ide sa joomlinom instalaciom svi znakovi č i ć su se prikazivali normalno. Problem je u templatu. Svejedno hvala na odgovoru.

EDIT: kopirao sam iz "defaultnog" templata

Code: Select all

<?php $iso = split( '=', _ISO );
echo '<?xml version="1.0" encoding="'. $iso[1] .'"?' .'>';
?
u naknadni template i sve radi OK.

marinela
Joomla! Intern
Joomla! Intern

Post by marinela » Fri Jan 01, 2010 11:21 pm

dragi moji ;)
eto, ja sam već jednom rješila ovaj problem sa čćžšđ, a sad stavljam novu joomlu 1.5.15 jer imam novu web stranicu sa sasvim drugom temom, pa sam zaglavila :-[ uopće se ne sjećam što i kako sam prije napravila :-[
ne vide mi se čćžšđ niti u sekcijama, niti u kategoriama, niti u tekstu.
pliz, gdje da prvo pogledam?

cro24all
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by cro24all » Sun Jan 03, 2010 3:20 pm

marinela wrote:dragi moji ;)
eto, ja sam već jednom rješila ovaj problem sa čćžšđ, a sad stavljam novu joomlu 1.5.15 jer imam novu web stranicu sa sasvim drugom temom, pa sam zaglavila :-[ uopće se ne sjećam što i kako sam prije napravila :-[
ne vide mi se čćžšđ niti u sekcijama, niti u kategoriama, niti u tekstu.
pliz, gdje da prvo pogledam?
Provjeri encoding u bazi podataka preko phpmy admin panela trebalo bi biti na početnoj stranici:

MySQL charset: UTF-8 Unicode (utf8) te MySQL connection collation :UTF-8_General_ci.također u bazi podataka za dotičnu stranicu provjeri da li je collation::UTF-8_General_ci.
Ma reci ti meni kako si instalirala joomlu direktno upload ili preko fantastica?

emir001
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by emir001 » Sat Jan 09, 2010 7:22 pm

ok imam isti problem sa slovima jer sam instalirao preko fantastika - piatnje kako instalirati ponovo joomlu tj riješiti se stare instalacije
pokusao sam preko file zille obrisati sve file-ove skinuti novu instalaciju i prebaciti ponovo preko file zille al mi ne pocinje instalacija nego koristi onu staru instalaciju (izgleda) na kojoj i dalje imam problem ,..... help please

cro24all
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by cro24all » Sun Jan 10, 2010 1:51 am

emir001 wrote:ok imam isti problem sa slovima jer sam instalirao preko fantastika - piatnje kako instalirati ponovo joomlu tj riješiti se stare instalacije
pokusao sam preko file zille obrisati sve file-ove skinuti novu instalaciju i prebaciti ponovo preko file zille al mi ne pocinje instalacija nego koristi onu staru instalaciju (izgleda) na kojoj i dalje imam problem ,..... help please
Obisao si mape i datoteke ali ocito nisi očistio bazu podataka.
Ako si instalirao preko fantastika zašto nisi na isti način izvršio deinstalaciju :pop
peko c panela napravi backup svih baza da ne obrišeš nesto što nebi trebao.
Idi u mysql pronađi dotičnu bazu i izbriši je.

Inače mogao si ručno promjeniti encoding pa bi sve radilo kako treba i preko fantastika :pop

emir001
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by emir001 » Mon Jan 11, 2010 12:59 am

ok u pravu si riješio sam problem tako što sam deinstalirao preko fantastica a nisam znao kako da promijenim ručno encoding ( amater šta češ ) ima još mnogo što šta da naučim :) u svakom slučaju hvala još jednom na pomoći cro24all

Locked

Return to “Croatian Forum”