Search Ćirilica - Latinica

Moderator: cicans

Locked
cane_
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 5
Joined: Sat Oct 04, 2008 8:26 am

Search Ćirilica - Latinica

Post by cane_ » Sat Oct 04, 2008 8:57 am

Tražio sam po forumu i nikako da nadjem sledeće:

Sajt je na ćirilici i engleskom,
meni treba neki plugin ili modul ili bilo šta, što može da:
kad se u polje SEARCH upiše tražena reč na latinici (verovatno je na 99% računara default Latinica) da izbaci rezultate na ćirilici.

Primer koji bih naveo, verovatno nema veze sa Joomlom ali na ovom sajtu to radi, da li neko zna kako da to napravim?

primer: http://www.fest.org.yu/2008/s/

upišite neku reč na latinici, i izbaciće rezultate na ćirilici. Npr. Senke (naziv nekog filma)...itd

User avatar
mpele
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 171
Joined: Thu Sep 20, 2007 6:55 am

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by mpele » Mon Oct 06, 2008 6:47 am

Kako je postignuta dvojezičnost? Da li je to JoomFish, dve Joomle ili nešto treće?
U zavisnosti od ovog odgovora trebaćeš da izmeniš odgovarajući plugin, tj. da unetu latinicu pretvoriš u ćirilicu. U suštini to bi bile tri linije koda ali kad odgovoriš na prvo pitanje moći ćemo da gledamo kako dalje.

cane_
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 5
Joined: Sat Oct 04, 2008 8:26 am

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by cane_ » Tue Oct 07, 2008 9:27 am

Hvala na odgovoru.

Sajt će ipak biti samo na ćirilici (odustalo se za sada od engleskog), znači, biće instaliran srpski prevod, ćirilica. Sajt je još uvek u izradi.

Ostavio bih administraciju na engleskom,a sajt bi išao na ćirilici.

Jedna Joomla je u pitanju, v1.5.7.

User avatar
mpele
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 171
Joined: Thu Sep 20, 2007 6:55 am

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by mpele » Wed Oct 29, 2008 11:01 am

Ajd da probamo ovako:
Izmeni fajl plugins/search/content.php tako što ćeš ovaj kod ubaciti u 51. liniju.

Code: Select all

		$cirilica = array ('љ','њ','џ','Љ','Љ','Њ','Њ','Џ','Џ','а','б','в','г','д','ђ','е','ж','з', 'и', 'ј', 'к', 'л', 'м', 'н', 'о', 'п', 'р', 'с', 'т', 'ћ', 'у', 'ф', 'х', 'ц', 'ч', 'ш', 'А', 'Б', 'В', 'Г', 'Д', 'Ђ', 'Е', 'Ж', 'З', 'И', 'Ј', 'К', 'Л', 'М', 'Н', 'О', 'П', 'Р', 'С', 'Т', 'Ћ', 'У', 'Ф', 'Х', 'Ц', 'Ч', 'Ш');
		$latinica = array('lj','nj','dz','Lj','LJ','Nj','NJ','Dž','Dž','a','b','v','g','d','đ','e','ž','z','i','j','k','l','m','n','o','p','r','s','t','ć','u','f','h','c','č','š','A','B','V','G','D','Dj','E','Ž','Z','I','J','K','L','M','N','O','P','R','S','T','Ć','U','F','H','C','Č','Š'); 
		
		$text = str_replace($latinica,$cirilica,$text);
Probaj da pretražuješ. Sada bi trebalo da radi - da pronalazi latinični tekst u sadržaju artikala (sa ćirilcom ne bi trebalo da radi).
Ako ti ovo završava posao zapakovaću ga u novi plug-in koji će, kada ga instaliraš, vršiti dopunu pretrage sa originalnim plug-inom. U prevodu: sve jedno je na kom pismu kucaš traženu reč.

User avatar
mpele
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 171
Joined: Thu Sep 20, 2007 6:55 am

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by mpele » Wed Oct 29, 2008 1:43 pm

Kada malo bolje razmislim, ovo će da radi i sa ćiriličnim upitima.

Dakle ovo može da ostane i kao "hack" a može i kao novi plug-in koji bi zamenio originalni.

Administratori, šta vi mislite da li je potrebno da ovakve stvari od "nacionalnog" interesa treba sakupljati i čuvati na jednom mestu. Recimo, na wiki-u.
Ovo je nešto što je interesantno samo srpskom govornom/pisanom području.

cane_
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 5
Joined: Sat Oct 04, 2008 8:26 am

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by cane_ » Wed Oct 29, 2008 4:16 pm

Hvala mpele, samo ako mozes da mi malo das detaljnije oko te linije 51, imas li neki blizi parametar, recimo ispod koje linije koda jer, ovde gde sam sada nemam editor koji mi pokazuje linje koda, i verovano moram da sacuvam file u UTF-8.

cane_
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 5
Joined: Sat Oct 04, 2008 8:26 am

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by cane_ » Wed Oct 29, 2008 4:37 pm

cane_ wrote:Hvala mpele, samo ako mozes da mi malo das detaljnije oko te linije 51, imas li neki blizi parametar, recimo ispod koje linije koda jer, ovde gde sam sada nemam editor koji mi pokazuje linje koda, i verovano moram da sacuvam file u UTF-8.
skinuo sam u medjuvremenu notepad++, sve radi sjajno. HVALA

User avatar
mpele
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 171
Joined: Thu Sep 20, 2007 6:55 am

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by mpele » Thu Oct 30, 2008 6:52 am

Hvala i drugi put.

User avatar
dejansoftware
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 440
Joined: Tue Jul 10, 2007 1:24 pm
Location: Banja Luka, Republic of Srpska

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by dejansoftware » Thu Jul 08, 2010 10:10 am

Obzirom da koristim JoomFish, onda bi pretpostavljam trebao ovaj tvoj dio koda da ubacim u plugins/search/jfcontent.php umjesto u plugins/search/content.php ???

Ako sam u pravu, onda to vise nije linija 51?

Na kojoj liniji bi se ovaj tvoj kod trebao dodati?

Hvala

User avatar
belkan
Joomla! Ace
Joomla! Ace
Posts: 1158
Joined: Tue Feb 24, 2009 6:44 pm
Location: Beograd

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by belkan » Thu Jul 08, 2010 10:43 am

Menjaš fajl koji je mpele napisao, ali u ovom slučaju ide obrnuti code jer tebi treba za
sajt pisan na latinici. Tj obrnuto preslovljavanje u odnosu na ono gore napisano.

Code: Select all

      $latinica = array('lj','nj','dz','Lj','LJ','Nj','NJ','Dž','Dž','a','b','v','g','d','đ','e','ž','z','i','j','k','l','m','n','o','p','r','s','t','ć','u','f','h','c','č','š','A','B','V','G','D','Dj','E','Ž','Z','I','J','K','L','M','N','O','P','R','S','T','Ć','U','F','H','C','Č','Š');
      $cirilica = array ('љ','њ','џ','Љ','Љ','Њ','Њ','Џ','Џ','а','б','в','г','д','ђ','е','ж','з', 'и', 'ј', 'к', 'л', 'м', 'н', 'о', 'п', 'р', 'с', 'т', 'ћ', 'у', 'ф', 'х', 'ц', 'ч', 'ш', 'А', 'Б', 'В', 'Г', 'Д', 'Ђ', 'Е', 'Ж', 'З', 'И', 'Ј', 'К', 'Л', 'М', 'Н', 'О', 'П', 'Р', 'С', 'Т', 'Ћ', 'У', 'Ф', 'Х', 'Ц', 'Ч', 'Ш');
      
      $text = str_replace($cirilica,$latinica,$text);
.:: www.profiuprava.rs ::.
.:: Profesionalni upravnik Novi Sad ::.

User avatar
dejansoftware
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 440
Joined: Tue Jul 10, 2007 1:24 pm
Location: Banja Luka, Republic of Srpska

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by dejansoftware » Thu Jul 08, 2010 11:27 am

Uradio sam sve kako si rekao. Menjao fajl koji je mpele napisao sa obrnutim kodom, ponovo ne radi.

Interesantno je to da čak i kad sam vratio originalni fajl "content.php" pretraga radi samo na engleskoj varijanti a ne radi ni na latinici ni na ćirilici iako je radila na latinici, a očistio sam keš iz sistema.

Kako je to moguće

User avatar
belkan
Joomla! Ace
Joomla! Ace
Posts: 1158
Joined: Tue Feb 24, 2009 6:44 pm
Location: Beograd

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by belkan » Thu Jul 08, 2010 11:34 am

Testirao sam ovaj code kod sebe pre nego što sam ga postavio i radi sve lepo.
Tekstovi su pisani na latinici, a tražena reč upisana na lat ili cir lepo radi bez obzira na kom je pismu sajt trenutno.

Možda je do keša u tvom int. pregledaču?
.:: www.profiuprava.rs ::.
.:: Profesionalni upravnik Novi Sad ::.

User avatar
dejansoftware
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 440
Joined: Tue Jul 10, 2007 1:24 pm
Location: Banja Luka, Republic of Srpska

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by dejansoftware » Tue Sep 28, 2010 1:38 pm

Izvinjavam se sto stavljam ovo pitanje na ovo mesto ali cini mi se da su ovde najjaci experti za ovu problematiku.

Situacija je sledeca:

jedan web sajt je uradjen samo na ćirilici, s trebam mu dodati i latinični prevod.

Procedura od @belkan je samo za sajtove koji su pisani u latinici pa se onda može koristiti plugin za prebacivanje u ćirilicu a ne i obratno, što bi meni sada trebalo.

Postoji li neko rešenje za ovaj slučaj.

Hvala unapred

User avatar
dejansoftware
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 440
Joined: Tue Jul 10, 2007 1:24 pm
Location: Banja Luka, Republic of Srpska

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by dejansoftware » Fri Oct 08, 2010 7:27 pm

Ima li pomoci ili nema??

User avatar
mpele
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 171
Joined: Thu Sep 20, 2007 6:55 am

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by mpele » Mon Oct 11, 2010 7:31 am

Погледај старо решење.

http://forum.joomla.org/viewtopic.php?f=293&t=331022

User avatar
dejansoftware
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 440
Joined: Tue Jul 10, 2007 1:24 pm
Location: Banja Luka, Republic of Srpska

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by dejansoftware » Tue Oct 12, 2010 1:13 pm

Hvala, pogresno mi se ucinilo, mislio sam da treba tekstove unositi na latinici.

tanjaT
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 9
Joined: Thu May 03, 2007 9:00 am

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by tanjaT » Wed Apr 25, 2012 11:33 am

Pozdrav svima,
susrela sam se sa sledecim problemom: instalirala sam Joomla 1.5.26 i unela stranice na cirilici. Nakon toga sam instalirala plugin za Preslovljavanje (cirilica-latinica). Sve radi (preslovljava) ok, sem sto Pretraga ne radi kako treba :( . Sta god ukucam u pretragu na latinici (bilo na latinicnom bilo na cirilicnom delu sajta) ne nalazi mi, a ako u search polje ukucam rec na cirilici nadje mi rec bez obzira da li sam na cirilicnom ili latinicnom sajtu. Ispada da mi search polje vidi samo one reci koje su "izvorno" napisane, ne i one "preslovljene". A meni je potrebno da mi pretraga radi i za latinicna slova/reci.
Molim vas, ukoliko se neko susreo sa ovim problemom, pomagajte :-[
Hvala.

User avatar
mpele
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 171
Joined: Thu Sep 20, 2007 6:55 am

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by mpele » Wed Apr 25, 2012 7:27 pm

Да би претрага радила кроз "превод" потребно је да плагинови који иду уз Joomfish за претрагу да буду активирани. Погледај у списку плагинова нешто типа: Search - Jfcontent .

tanjaT
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 9
Joined: Thu May 03, 2007 9:00 am

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by tanjaT » Fri Apr 27, 2012 10:58 am

Hvala na odgovoru mpele, ali meni se tu nesto cudno desava. Ja JoomFish komponentu nisam ni imala instaliranu na sajtu. Preslovljavanje sam uradila pomocu plugina "preslovljavanje" (mislim da je to ovaj http://extensions.joomla.org/extensions ... ions/12597). A sad kad sam instalirala JoomFish naknadno, pojavio mi se i taj plugin koji si pomenuo "Search - Jfcontent" koji je aktiviran, ali pretraga mi i dalje ne radi. Tj. sad su se pojavile jos i neke dodatne greske na sajtu, bas vezane za taj plugin. A u JoomFish komponenti kad idem na "Translation" i "Select Languages" ne daje mi ni jedan jezik (ni latinicu ni cirilicu). Moguce da sam ja sve to pokvarila ovim mojim naknadnim instaliranjem JoomFish komponente, mozda sam trebala sve redom...prvo JoomFish, pa posle preslovaljavanje..ne znam :(

User avatar
mpele
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 171
Joined: Thu Sep 20, 2007 6:55 am

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by mpele » Fri Apr 27, 2012 7:17 pm

Изгледа да је дошло до неспоразума. Ако си имала "двојезични" сајт без JoomFish-а онда ти није потребан плагин "Search - Jfcontent" . У том случају би требало би да је уклоњање JoomFish-а безболо - проста деинсталација.

Да би ти претрага радила требало би да урадиш "хак" са
http://forum.joomla.org/viewtopic.php?f ... 1#p1464265

tanjaT
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 9
Joined: Thu May 03, 2007 9:00 am

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by tanjaT » Tue May 29, 2012 9:25 am

Hvala mpele, pomogao mi je taj "hak" pa samo da javim. Nisam se bavila tim do danas i onda kad sam ubacila taj kod u content.php (kako je i navedeno) i snimila taj fajl kao utf8 proradila je i pretraga. Ima i nekih sitnih nedostataka, recimo, kad trazim cirilicna slova,onda mi oboji trazenu rec a kad trazim latinicna, samo mi izbaci stranice gde se ta rec nalazi, ali je ne oboji (pa je malo teze "skontati" gde je ta trazena rec. Jos jedan nedostatak je taj, sto na pretrazi stoji napisano "trazi..." uvek na latinici (pre kad pretraga nije funkcionisala, menjao se taj natpis u zavisnosti da li je cirilicni ili latinicni sajt). No to mi je sad manji problem, pa cu pogledati da li to moze da se resi. Hvala jos jednom!!

nosleep011
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 11
Joined: Fri Apr 26, 2013 1:25 pm

Re: Search Ćirilica - Latinica

Post by nosleep011 » Fri Apr 26, 2013 1:29 pm

Da li postoji neki način da na latiničnom delu sajta ne radi prebacivanje sa cirilicu na latinicu? Kada unesem ovaj kod pretraga mi radi na cirilicnom delu sajta, ali na latinicnom ne, pretpostavljam zato sto i tamo sve sto unesem se pretvara u cirilicu. Sajt mi je radjen u Joomla-i 2.5, odabrana su dva "jezika": srpski cirilica i srpski latinica, i postoje dva seta clanaka za oba pisma.


Locked

Return to “Prevod i dokumentacija”