Joomla 4. - Без српског превода за сада? Topic is solved

Moderator: cicans

Locked
sasanov com
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 4
Joined: Tue Aug 17, 2021 6:14 pm

Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by sasanov com » Tue Aug 17, 2021 6:34 pm

Иако је данас 17. августа 2021. објављена стабилна верзија Joomla 4. - Нема превода на српски језик.
Зна ли се нешто о овоме?

User avatar
Grncar
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 32
Joined: Tue Jun 30, 2009 7:39 pm
Location: Serbia
Contact:

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by Grncar » Sun Aug 22, 2021 4:12 pm

Мислим да су се многи искључили из Џумла заједнице због велике количине времена које су провели ишчекујући четворку и губитка наде да ће се икада десити. Колико сам проверио превод је на неких 52% у овом тренутку са неких 32000 речи односно око 3350 линија кода за превођење. Ово свакако није мало али ни немогуће. Ако има заинтересованих можете се прикучити изради превода на линку: https://joomla.crowdin.com/cms

Када мало погледам и форум прилично је тихо, да не кажем мртво задњих годину дана. Мада се искрено надам да ће људи почети мало да се враћају. Све зависи од тога колико је квалитетно одрађена четворка а за детаљно тестирање ће требати времена...
Уметност је као колач - Сладак је док га једеш, кад га нема увек ти недостаје а понекад ти буде мука од њега...

sasanov com
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 4
Joined: Tue Aug 17, 2021 6:14 pm

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by sasanov com » Wed Aug 25, 2021 12:36 pm

Захваљујем Grncar за добар одговор и анализу стања у Џумла заједници.
Укључио бих се обавезно (у превођењу) да дам допринос заједници, обзиром да имам велики број сајтова на Џумли, али не знам да ли је моје знање енглеског језика довољно да би преводио.
Греота је овакав CMS оставити на леру.

User avatar
Grncar
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 32
Joined: Tue Jun 30, 2009 7:39 pm
Location: Serbia
Contact:

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by Grncar » Wed Aug 25, 2021 12:43 pm

Ја сам у сличној ситуацији, са енглеским сам солидан али је превођење друга ствар. Покушао сам мало, надам се да нисам више одмогао него помогао али прочитао сам упутства и мало истраживао. Има доста нових функција које ми нису познате технички па је и превод незгодан. Потребан је стандард како би све било разумљиво. Са друге стране размишљам можда боље и половично добар превод па да се после преправи него никакав. Има ли мишљења на ту тему? Убациваћу по мало ове једноставније ствари кад год имам мало времена, надам се да нећу нешто превише да зезнем.
Уметност је као колач - Сладак је док га једеш, кад га нема увек ти недостаје а понекад ти буде мука од њега...

sasanov com
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 4
Joined: Tue Aug 17, 2021 6:14 pm

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by sasanov com » Thu Aug 26, 2021 12:36 pm

Видим да су и ови из суседних земаља у истом сосу. Можда они чекају да ми први преведемо :-).
Половично добар превод је наравно бољи него никакав (нека се "прегреје" и Гугл транслејт ако треба, са мало исправки текста и то је то), лакше је после дотеривати, а појавиће се надам се и више људи да припомогну.
У сваком случају, мислим да није штета да смо потерали ову тему...

User avatar
CyrusXxX
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 236
Joined: Wed Oct 04, 2017 6:23 am
Location: Belgrade Serbia
Contact:

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by CyrusXxX » Sun Dec 19, 2021 1:06 am

Epa Grncar nije više 52% sada je 62% :) Prevešću je do kraja pa taman oćoravio :) I slažem se standard je potreban i bolje je ne prevoditi ako ćemo izgubiti mesece u korekcijama. Doduše prevodim latinicu jer mi je preko potrebna ne ljutite se na mene zbog toga što nisam krenuo od ćirilice.
Joomla Serbian Latin Coordinator
https://volunteers.joomla.org/joomlers/ ... oran-nesic

Power is knowledge and knowledge is power.
https://regenesiscomputers.com

User avatar
Grncar
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 32
Joined: Tue Jun 30, 2009 7:39 pm
Location: Serbia
Contact:

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by Grncar » Fri Feb 25, 2022 7:59 pm

Нисам стигао да улетим, последњих пар месеци сам у великом хаосу али могу ја да пребацујем лагано на ћирилицу није проблем. Битно је да се креће полако. Жао ми је што се заједница мало расула мада контам да је чекање четворке многе окренуло на другу страну иако је по мени и тројка била боља од алтернатива. Покушаћу да на групи Филолошког факултета поставим пост о овоме можда наиђе неко заинтересован да се посвети мало озбиљније. Доста времена је прошло греота је да немамо српски :)
Уметност је као колач - Сладак је док га једеш, кад га нема увек ти недостаје а понекад ти буде мука од њега...

User avatar
Grncar
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 32
Joined: Tue Jun 30, 2009 7:39 pm
Location: Serbia
Contact:

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by Grncar » Fri Feb 25, 2022 8:43 pm

Поставио сам пост на групи Филолошког факултета па се можда неко јави да помогне. Такође сам писао и РНИДС-у да видим да ли су заинтересовани да помогну око промоције пројекта односно превођења истог јер често говоре о томе како је битно користити српски језик на прави начин када је израда сајтова у питању. Такође ако има заинтересованих можемо се мало организовати боље, поделити посао и пробати да мало покренемо заједницу поново.
Уметност је као колач - Сладак је док га једеш, кад га нема увек ти недостаје а понекад ти буде мука од њега...

User avatar
Grncar
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 32
Joined: Tue Jun 30, 2009 7:39 pm
Location: Serbia
Contact:

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by Grncar » Mon Feb 28, 2022 7:58 am

РНИДС је одговорио да можда постоји неки модел будуће сарадње, пре него што би им одговорио потребна ми је информација о Џумла заједници, тиму преводиоца и да ли имамо ту званичне представнике који би ову причу могли да представе на најбољи могући начин. Ја сам ипак само Џумла ентузијаста.
Уметност је као колач - Сладак је док га једеш, кад га нема увек ти недостаје а понекад ти буде мука од њега...

User avatar
CyrusXxX
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 236
Joined: Wed Oct 04, 2017 6:23 am
Location: Belgrade Serbia
Contact:

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by CyrusXxX » Tue Mar 01, 2022 7:44 am

@Grncar РНИДС nema nikakve veze sa ovim generalno ne znam na šta si mislio kada si ih kontaktirao. Po pitanju tvoje objave na filološkom fakultetu za dobrovoljce to je ok ali imaj na umu da nije poenta samo prevesti nešto već da to bude prevedeno sa smislom.

Ja sam do sada komunicirao sa moderatorom cicans ali ona je napustila tim posle dugog niza godina borbe sa nama (Hvala joj još jednom!) i zato imamo mali problem sa ovim ali u procesu sam rešavanja same organizacije i kontrole prevoda.

@Grncar pustio sam ti poruku sa mojim telefonom pa ako želiš možemo se i čuti. Brže je i efikasnije.

Poz!
Joomla Serbian Latin Coordinator
https://volunteers.joomla.org/joomlers/ ... oran-nesic

Power is knowledge and knowledge is power.
https://regenesiscomputers.com

User avatar
Grncar
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 32
Joined: Tue Jun 30, 2009 7:39 pm
Location: Serbia
Contact:

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by Grncar » Wed Mar 09, 2022 1:27 pm

Контатктирао сам их јер имају пројекат ћирилица на интернету и када је превод софтвера у питању до сада су имали сарадњу са Вордпрес заједницом по сличној основи па ми је пало на памет да их упитам да ли би објавили нешто о Џумла заједници јер доста девелопера их прати. Враћам се негде после 15.03. са пута па се чујемо, свакако нећу даље чачкати сам.
Уметност је као колач - Сладак је док га једеш, кад га нема увек ти недостаје а понекад ти буде мука од њега...

Maja2022
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 1
Joined: Wed Apr 20, 2022 9:36 am

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by Maja2022 » Wed Apr 20, 2022 9:41 am

Ima li nade da uskoro bude gotov prevod Joomla 4.x na srpski? Zna li se šta?

User avatar
CyrusXxX
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 236
Joined: Wed Oct 04, 2017 6:23 am
Location: Belgrade Serbia
Contact:

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by CyrusXxX » Wed Apr 20, 2022 10:16 am

Maja2022 wrote:
Wed Apr 20, 2022 9:41 am
Ima li nade da uskoro bude gotov prevod Joomla 4.x na srpski? Zna li se šta?
Ćao Majo, radim proofreading latinice u ovom trenutku, ima dosta grešaka, ali generalno uskoro će biti spreman, pa posle ćirilica.
Joomla Serbian Latin Coordinator
https://volunteers.joomla.org/joomlers/ ... oran-nesic

Power is knowledge and knowledge is power.
https://regenesiscomputers.com

User avatar
Grncar
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 32
Joined: Tue Jun 30, 2009 7:39 pm
Location: Serbia
Contact:

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by Grncar » Wed Apr 20, 2022 10:23 am

Ја ћу пратити како иде са латиницом и шта буде преправљано и одобрено за латиницу уносити у ћирилицу па да касније иде лакше и брже. Нисам био ту неко време али сад могу да улетим мало активније.
Уметност је као колач - Сладак је док га једеш, кад га нема увек ти недостаје а понекад ти буде мука од њега...

User avatar
CyrusXxX
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 236
Joined: Wed Oct 04, 2017 6:23 am
Location: Belgrade Serbia
Contact:

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by CyrusXxX » Wed Apr 20, 2022 10:40 am

Grncar wrote:
Wed Apr 20, 2022 10:23 am
Ја ћу пратити како иде са латиницом и шта буде преправљано и одобрено за латиницу уносити у ћирилицу па да касније иде лакше и брже. Нисам био ту неко време али сад могу да улетим мало активније.
Zahvaljujem i ovde Saša :)

Videću da tebe dodam u ćirilicu da uređuješ taj deo. Daj mi par dana.
Joomla Serbian Latin Coordinator
https://volunteers.joomla.org/joomlers/ ... oran-nesic

Power is knowledge and knowledge is power.
https://regenesiscomputers.com

sasanov com
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 4
Joined: Tue Aug 17, 2021 6:14 pm

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by sasanov com » Fri Jul 15, 2022 11:40 am

99%, 544 речи до краја, хајдемо да завршимо...

User avatar
Nidzo2203
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 321
Joined: Sat Nov 21, 2009 4:52 pm
Contact:

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by Nidzo2203 » Mon Jul 18, 2022 7:21 pm

Gotova ćirilica!

User avatar
Grncar
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 32
Joined: Tue Jun 30, 2009 7:39 pm
Location: Serbia
Contact:

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by Grncar » Tue Jul 19, 2022 9:14 am

Поздрав свима,

превод јесте готов али процес одобравања и касније паковања за официјалну верзију је тек пред нама. Неки оквирни план јесте да се то одради колико је могуће квалитетно до половине августа како би ћирилица била у понуди са изласком 4.2 верзије Џумле. Горан (@CyrusXxX) је већ одрадио латинично паковање а од данас сам са њим и Стефаном (вођом преводилачког тима за све језике) у контакту око ћирилице и одобрен ми је и лекторски приступ преводу па ћу моћи да одобравам и на крају уз њихову помоћ спакујем иницијални пакет. Оно у чему је потребна даља помоћ је следеће:
  • Стандардизација превода - односно да се један појам преводи исто у свим деловима интерфејса јер дешава се да неко користи синоним за део који је преводио што није проблем али може да буде збуњујуће за крајњег корисника.
  • Поједностављење превода - прилагођавање технички неупућеном кориснику
  • Речник појмова - односно списак појмова које смо користили који би накнадно био доступан овде за оне који би након нас наставили да се баве овим.
Нешто слично овоме у некој штурој верзији нашао сам овде на форуму али како то бива са старим постовима често буде закопано негде па га је тешко пронаћи. Договор би накнадно био у којој форми би то могло да се формира али варијанта Гугл табела звучи као најлогичнија варијанта и због слободе приступа али и уређивања.

Оно што би иницијално убрзало стари јесте формирање групе на Вацапу на којој би могли да се договарамо око детаља и недоумица, значило би ми ако сте заинтересовани да помогнете да се прикључите па како будем радио на одобравању превода могу да се консултујем око недоумица. Али и где би ви могли брзо да укажете на проблем на који сте наишли па да се што пре преправи. Форум је у том смислу спорија варијанта. Поруку о овоме би проследио свима који су учествовали у преводу али поставићу и овде као засебну тему па се може прикључити било ко заинтересован да помогне.

Свако заинтересован ми се може јавити путем приватне поруке са бројем телефона како би га укључио.
Уметност је као колач - Сладак је док га једеш, кад га нема увек ти недостаје а понекад ти буде мука од њега...

User avatar
CyrusXxX
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 236
Joined: Wed Oct 04, 2017 6:23 am
Location: Belgrade Serbia
Contact:

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by CyrusXxX » Tue Jul 19, 2022 9:41 am

Slažem se Saša u potpunosti, sa svime što si napisao, jedina stvar koju moram da dodam: da nisam ja jedini učestvovao u prevodu Joomle što se latinice tiče, hvala ljudima koji su bili aktivni na Crowdin-u takođe i tebi.

Ima još ludorija koje polako korigujem barem u latinici ali sve je generalno lakše sada.

Hvala još jednom!
Joomla Serbian Latin Coordinator
https://volunteers.joomla.org/joomlers/ ... oran-nesic

Power is knowledge and knowledge is power.
https://regenesiscomputers.com

User avatar
Grncar
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 32
Joined: Tue Jun 30, 2009 7:39 pm
Location: Serbia
Contact:

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by Grncar » Tue Jul 19, 2022 9:45 am

CyrusXxX wrote:
Tue Jul 19, 2022 9:41 am
Slažem se Saša u potpunosti, sa svime što si napisao, jedina stvar koju moram da dodam: da nisam ja jedini učestvovao u prevodu Joomle što se latinice tiče, hvala ljudima koji su bili aktivni na Crowdin-u takođe i tebi.

Ima još ludorija koje polako korigujem barem u latinici ali sve je generalno lakše sada.

Hvala još jednom!
Да, свакако, мислио сам на лектуру и израду пакета. Превод је свакако урађен заједничким снагама а ентузијазам људи који су учествовали ми говори да је можда на помолу активирање српске џумла заједнице :) волео бих да видим нешто на ту тему у будућности :)
Уметност је као колач - Сладак је док га једеш, кад га нема увек ти недостаје а понекад ти буде мука од њега...

User avatar
CyrusXxX
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 236
Joined: Wed Oct 04, 2017 6:23 am
Location: Belgrade Serbia
Contact:

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by CyrusXxX » Tue Jul 19, 2022 10:40 am

Dragi Saša, da naravno ako se @cicans (Svetlana Zec) javi obnovićemo i Joomla Srbija sajt ;)

I voleo bih da uredimo malo i prevod za Joomla 3 kada se završe izazovi sa Joomla 4 prevodima.

Pozdrav, još jednom.
Joomla Serbian Latin Coordinator
https://volunteers.joomla.org/joomlers/ ... oran-nesic

Power is knowledge and knowledge is power.
https://regenesiscomputers.com

User avatar
Nidzo2203
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 321
Joined: Sat Nov 21, 2009 4:52 pm
Contact:

Re: Joomla 4. - Без српског превода за сада?

Post by Nidzo2203 » Tue Jul 19, 2022 11:09 am

Moj doprinos je simboličan pošto sam se na kraju priključio ali već 14 godina sam u Joomla priči tako da dajem podršku. Svaka čast svima koji su učestvovali u prevodu.


Locked

Return to “Prevod i dokumentacija”