Joomla vs. +CMS

Locked
agi
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Joomla vs. +CMS

Post by agi » Thu Oct 13, 2005 2:07 am

Ktos wie jaka jest roznica pomiedzy Joomla a +CMS jakiego uzywa Gery.pl?

Dziekuje za jakiekolwiek informacje.

Roman Blanty
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer

Re: Joomla vs. +CMS

Post by Roman Blanty » Thu Oct 13, 2005 3:25 am

a co to jest +CMS?
Proud Polish Joomla! Team Member > http://www.joomla.pl
Hardcore Translator ;)
Joomla! Translation Coordination Team
Jobs in IT: http://www.workita.com

agi
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by agi » Thu Oct 13, 2005 3:27 am

http://cms.naczasie.pl/

Oczywiscie oprocz tego ze +CMS jest platny.

Roman Blanty
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer

Post by Roman Blanty » Fri Oct 14, 2005 12:28 pm

a o co Tobie wlasciwie chodzi?
z tego co tam pisza jest troszke inaczej zorganizowany i wyglada na to, ze raczej ma podobne mozliwosci...
no i tak jak piszesz jest komercyjny wiec najprawdopodobniej ma gorszy support niz Joomla! ;)
Proud Polish Joomla! Team Member > http://www.joomla.pl
Hardcore Translator ;)
Joomla! Translation Coordination Team
Jobs in IT: http://www.workita.com

agi
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by agi » Fri Oct 14, 2005 2:30 pm

Wlasciwie to mi chodzi o te ze chcialem sie dowiedziec jak bardziej ten system jest "powerfull" od Joomla. Zostal on wybrany przez Gery.pl wiec musi byc jakis powod.

Myslalem ze ktos mial jakies doswiadczenie w obu produktach i moze mi cos wiecej na ten temat powiedziec.

Pytanie jest, czy uzywajac Joomla mozna stworzyc cos takiego jak Gery.pl lub Wp.pl

Dzieki.

yama
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by yama » Fri Oct 14, 2005 5:16 pm

Podstawowa róznica: +CMS jest systemem transparentnym, cale zarzadzanie odbywa sie bezposrednio na "ciele" serwisu - wiecej o tym znajdziesz w necie. Joomla ma pewne cechy takiego systemu ale ogolnie jest zgodna z "zasadami" tradycyjnego zarzadzania trescia. Trudno podejmowac temat nad wyzszoscia jednego lub drugiego, w koncu kazde wdroznie wymaga indywidulanego podejscia. Zreszta to bylaby dyskusja donikad. Czy mozna stworzyc cos takiego jak gery lub wp - oczywiscie cos takiego tak (funkcjonalnie), ale jezeli pytasz o to czy Joomla moglaby obslugiwac WP.PL, Onet to raczej nie, nie z powodow braku mozliwosci tylko obciazenia bazy i serwera. Do takich zastosowan wykorzystuje sie systemy generujace statyczne zapisy tak aby tysiace zapytan nie odwolywaly sie do bazy tylko do tresci statycznej, sa to rozwiazania hybrydowe pozwalajace tworzyc zapis do bazy i generowanie statycznego zapisu.  To bardzo ogolny opis, ale wniosek jest jeden, Joomla można wlozyc praktycznie w kazde rozwiazanie ale nie w kazdym bedzie tym rozwiazaniem najlepszym ;) I nie jest to w zadnym przypadku wada, Joomla i tak jest naprawde wszechstronnym i czolowym rozwiazaniem w bardzo wielu zastosowaniach.

agi
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by agi » Fri Oct 14, 2005 5:49 pm

Dziekuje za odpowiedz. Czy moglbys mi wskazac systemy ktore moglyby dac rade utrzymac i kontrolowac takie serwisy jak Gary czy Onet?

+CMS (ktory uzywa Gery) jest tylko jednym z nich. Czy mowa tu jest o np. IBM WebSphere czy o czyms totalnie innym?

Prosze mi wskazac kierunek.

Dzieki!

yama
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by yama » Fri Oct 14, 2005 6:12 pm

hmmm na początek musisz sobie odpowiedzieć na jedno zaj.....cie ważne pytanie ;) no może kilka ;)
1. czy przewidujesz, ze serwis o ktorym myslisz bedzie mial odwiedzalnosc onetu, wp czy gery? bo jezeli nie (a sam przyznasz ze to chyba nielatwe osiagnac taki poziom zwlaszcza bez zaplecza) to nie szukaj rakiety ktorej wykonanie jest kosmiczne na pogon za gryzoniem
2. jakie masz zaplecze hostingowe
3. jaka posiadasz wiedze i jakie masz zaplecze - chodzi o mozliwosci wykorzystania takiego CMSa - one nie sa tak intuicyjne i proste jak Joomla ;)
Jezeli masz dobry serwer to na CMSie klasy Joomla pociagnesz serwis z duza iloscia danych i odwiedzin. Naprawde trudno odpowiedziec konkretnie na ogolne pytanie, bo rzucenie hasla serwis jak gery czy wp nie okresla na jakiej platformie swiadomosci dyskutujemy, byc moze wiesz co piszesz a byc moze nie, bo np takie porownanie moze dotyczyc zawartosci tematycznej i funkcjonalnosci, a moze dotyczyc ilosci danych  itp, wiec pierwsze z brzegu zagadnienie - ilosc tresci: czy zakladasz ze Twoj serwis bedzie mial tyle tresci co wszystkie serwisy tematyczne gery, wp czy onet? jesli tak to wyobraz sobie wielkosc bazy danych lub baz danych ktore to zawieraja, ilosc zapytan do nich itd itd i serwer ktory musi to udzwignac, samo Joomla niewiele ma tu do powiedzenia, po prostu bedzie realziaowalo co ma realizowac. Oczywiscie mozna roziwazywac to wieloma instalacjami na wielu bazach, multialiasami, bazami rozproszonymi itp ale wlasnie - konkretne rozwiazania do konkretnych zastosowan. Ufff koncze bo do niczego nie prowadzi ta wypowiedz, po prostu jak napisalem wyzej nie potrafie konkretnie odpowiedziec na ogolne pytanie nie wskazujace nawet czy wiesz o co dokladnie pytasz, jezeli jednak faktycznie wiesz o co pytasz i mowisz o CMSie dla serwisu faktycznie we wszystkich aspektach porownywalnego do najwiekszych portali to poszperam za hybrydowkami i Ci tu wrzuce jak znajde (dawno nie szperalem za tym tematem - bardzo rzadkie zastosowania i ciezkie we wdrozeniu systemy) i nie wiem czy jednak nie polecilbym docelowo oparcia sie na jakims produkcie z supportem opartym o konkretna firme. Druga opcja to opisz dokladniej co chcesz konkretnie zrobic, z planowanymi funkcjami i danymi odwiedzalnosci itp, to pozwoli podpowiedziec najbardziej racjonalne rozwiazanie.

magic
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by magic » Wed Oct 26, 2005 6:22 pm

Tak zupełnie przy okazji ... (ten post w zasadzie powinien się znaleźć w dziale "Propozycje dla Developerów" - ale skoro takiego nie ma, a mowa o kwestiach wydajności Joomla! ...).

Ładnych kilka lat temu jeden klient przygwoździł mnie kłopotliwym do realizacji wymogiem.
Mianowicie zmuszony zostałem do wykonania strony generowanej w oparciu o bazę danych w MS Access.
Większość pewnie wie, ale pozostałym wyjaśniam, że jakkolwiek Access to środowisko całkiem, całkiem relacyjnych baz danych, obsługuje SQL itd. , ale ma drobny mankament: wydajnośc. Kilku uzytkowników jednocześnie to jeszcze ok, ale powyżej 10 to już nic nie ma prawa działać ...
No i jak tu zrobić stronę korzystającą z takiej bazy danych ??

Sprawę rozwiązałem (strona została zrobiona w ASP) w ten sposób, że przy starcie Aplikacji (kto zna ASP, to wie, pozostałym wyjaśniam, że to moment, kiedy startuje serwer www - tak z grubsza...) stronka ładuje całą bazę danych do tablic w pamięci operacyjnej serwera. Jest to jedyny moment, kiedy oprogramowanie strony odwołuje się do bazy. Natomiast wszelkie późniejsze operacje związane z wykonywaniem żądań klientów realizowane są poprzez proste operacje na tablicach.
W ten sposób ominąłem problem wydajności samej bazy danych, ale też i uzyskałem dodatkowy efekt - zwiększyłem wydajność strony nawet w porównaniu z "odpowiednimi" bazami danych jak np. SQL Server czy MySQL.
Ktoś może powie - ale wprowadzanie 100 MB danych do RAM serwera to bez sensu ... Odpowiadam: dobrze zrobiona, RELACYJNA baza danych nie musi mieć 100MB, żeby zawierała dużą ilośc informacji (np. wymieniona stronka miała kilkaset szczegółowo opisanych oproduktów w wielu typach i kategoriach, z wieloma odmianami każdego produktu - i zabierała kilkadziesiąt Kilo). Nie wspominając, że przy dzisiejszym sprzęcie (nawet domowym) 100MB RAM to pikuś ...

No dobrze, ale do czego zmierzam?
Czy nie byłoby fajnie, gdyby ktoś zdolny (PHP...) napisał komponent (albo i wersję Joomla!) działającą w podobny sposób?
Czyli ładującą całość bazy do tablic w RAM i wykonującą operacje na tablicach zamiast na bazie ...
To by radykalnie zwiększyło wydajność takiej wersji Joomla!, a problem tysięcy uzytkowników na raz (być może) przestałby istnieć.
No i odpadłaby konieczność kupowania superwydajnych CMS np. generujących statyczne zapisy ...

Nie jestem pewien, czy mój tok myślenia jest prawidłowy, ale może cóś byłoby na rzeczy  ???

ORLONnet
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer

Post by ORLONnet » Fri Oct 28, 2005 8:34 am

takie podejście w znaczący sposób ogranicza możliwość pełnej integracji takiego rozwiązania z innymi systemami
ale kombinujesz dobrze  :)
jeszcze nie wiosna, ale chyba zaczynam dostrzegać upierzonego zwiastuna (ups. o jaskółce mówiłem) ;)
Pozdrawiam
Norbert
ORLON.net

ryh
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by ryh » Wed Nov 23, 2005 1:18 pm

agi wrote: http://cms.naczasie.pl/

Oczywiscie oprocz tego ze +CMS jest platny.
Poszukałem trochę na ich stronie i +CMS jest płatny do komercyjnych rozwiązań.

Jest dostepna wersja PUBLIC: http://cms.naczasie.pl/cms_public.html

I z tego co się dowiedziałem wkrótce będzie wersja dla studentów nie ograniczona czasowo.

Zobaczę co to coś potrafi, z tego co jest tutaj http://cms.naczasie.pl/jakdziala.html to fajnie to wygląda.

ORLONnet
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer

Post by ORLONnet » Sat Nov 26, 2005 4:16 pm

Czy tylko mnie to wygląda na nieudolną próbę reklamy?  :P
Norbert
ORLON.net

enjoy777
Joomla! Guru
Joomla! Guru

Post by enjoy777 » Sun Nov 27, 2005 10:45 pm

No jak sie dobrze przyjrzec to faktycznie cos tak reklamowo to brzmi

ryh
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by ryh » Mon Nov 28, 2005 8:36 am

ORLONnet wrote: Czy tylko mnie to wygląda na nieudolną próbę reklamy?  :P
Well, jeśli to tak wygląda to sorry, ale pobrałem sobie ten produkt i mi się podoba.
Tylko niestety wymaga pracy przy wdrożeniu, którego obecnie nie mam :(

Czy ktoś robił może jakieś wdrożenie na tym CMSie?

ryh
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by ryh » Mon Nov 28, 2005 6:26 pm

magic wrote: Czy nie byłoby fajnie, gdyby ktoś zdolny (PHP...) napisał komponent (albo i wersję Joomla!) działającą w podobny sposób?
Czyli ładującą całość bazy do tablic w RAM i wykonującą operacje na tablicach zamiast na bazie ...
To by radykalnie zwiększyło wydajność takiej wersji Joomla!, a problem tysięcy uzytkowników na raz (być może) przestałby istnieć.
No i odpadłaby konieczność kupowania superwydajnych CMS np. generujących statyczne zapisy ...

Nie jestem pewien, czy mój tok myślenia jest prawidłowy, ale może cóś byłoby na rzeczy   ???
Niestety takie rozwiązanie jest złe. A co z updateami w bazie. Jak miały by one pojawiać się w pamięci serwera.
Problem statycznych stron w normalnych wysokoprodukcyjnych systemach rozwiązwany jest przez tzw. staging serwer. Często jest to osobna maszyna która tworzy statyczną reprezenacje witryny zaraz po zmianie treści na serwerze produkcyjnym. Rozwiązuje to wiele problemów, np. problem wersjonowania.
Wykonanie takich akcji w ramach jednego sewera też jest możliwe ale nie optymalne, gdyż serwer produkcyjny na którym pracują edytorzy obciąża front-end na którym strony oglądają użytkownicy.

Jeżeli masz problem z szybkością system to na początek warto się zastanowić w czym jest problem, czy w PHPie i maszynie czy w zapytaniach do bazy. Prowdopodobnie i w jednym i w drugim.

ryh
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by ryh » Mon Nov 28, 2005 6:35 pm

agi wrote: Dziekuje za odpowiedz. Czy moglbys mi wskazac systemy ktore moglyby dac rade utrzymac i kontrolowac takie serwisy jak Gary czy Onet?

+CMS (ktory uzywa Gery) jest tylko jednym z nich. Czy mowa tu jest o np. IBM WebSphere czy o czyms totalnie innym?

Prosze mi wskazac kierunek.

Dzieki!
Do czego potrzebny Ci taki CMS? Pamiętaj że największe tego typu systemy kosztują od $100K w górę.
Średniej klasy CMS kosztuje około 30K PLN + wdrożenie dla konkretnej witryny. Jeżeli interesuje Ciebie to tylko z punktu widzenia poznawczego to proponuje zobaczyć stronę http://www.cmswatch.com.

Pierwsza piątka takich systemów za grubą kasę to:
Documentum, Vignette, Interwoven, Stellent i FileNet.

livio
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by livio » Mon Jan 30, 2006 8:51 pm

Joomla! czy tak czy siak najlepsza.
Spodobała się ludziom i powstaje coraz więcej witrym wspierających użytkowników - to chyba o czymś świdczy :).
Signature rules: Literal URLs only - http://forum.joomla.org/viewtopic.php?f=8&t=65

ORLONnet
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer

Odp: Joomla vs. +CMS

Post by ORLONnet » Mon Jan 30, 2006 10:33 pm

chyba tylko otym ¿e s± lenie, albo jeszcze o tym ¿e nie próbowali Typo3 ;)
Pozdrawiam
Norbert
ORLON.net

ryh
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Re: Odp: Joomla vs. +CMS

Post by ryh » Tue Jul 04, 2006 6:12 pm

ORLONnet wrote: chyba tylko otym ¿e s± lenie, albo jeszcze o tym ¿e nie próbowali Typo3 ;)
Pozdrawiam
Albo o systemach CMS przeczytali w jakimś blogu i na tym polega ich cała wiedza na ten temat.

angling
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by angling » Mon May 25, 2009 9:01 am

livio wrote:Joomla! czy tak czy siak najlepsza.
Spodobała się ludziom i powstaje coraz więcej witrym wspierających użytkowników - to chyba o czymś świdczy :).
Oprócz tego, że J! jest mocno wspierana programistycznie jest bardzo prosta w użytkowaniu i bardzo elastyczna wizualnie.
Moje strony w J!:

https://keszker.pl
SSL, mySEF J!2.5, wkrótce 3.0

Locked

Return to “Polish Forum”