Pershendetje-Me nevoitet ndihma e juaj!!!

Moderator: General Support Moderators

Locked
cimi_bs
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 2
Joined: Fri Mar 05, 2010 11:51 pm

Pershendetje-Me nevoitet ndihma e juaj!!!

Post by cimi_bs » Sun Mar 07, 2010 1:15 am

Mire se ju gjej juve komunitetin shqiptar te joomla,ju lumt dhe suksese ne punen qe beni.
Tash qe nje kohe kam fillu te mirem ngapak me joomla,i kam mesuar disa gjera,ku padyshim me kan ndihmu edhe shume mesime qe kam mar nga ju ketu.

Kma nje pyetje per ju ketu,dhe shpresoj se dikush do te me ndihmoj me ndonje pergjigje.Webi te cilin e kam ne joomla qe nje kohe diq eshte i infektuar me trojans dhe virusa,me konkretisht me paraqet kete:containing virus HEUR:Trojan-Downloader.Script.Generic.Denied. Kete e detekton antivirusi qe kam.A ka ndonje mundesi qe ti behet ndonje scanim,apo a mund te rregullohet kjo ne ndonje menyr.

Ju falenderoi paraprakisht.

gentijoomla
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 7
Joined: Wed Mar 11, 2009 4:46 pm

Re: Pershendetje-Me nevoitet ndihma e juaj!!!

Post by gentijoomla » Mon Mar 15, 2010 5:46 pm

pershendetje


joomla si prurje e re qe eshte ka normalisht edhe anent e dobta te saj, ( shpresojme te rregullohen ne te ardhmen)

nje nga problemet te cilat e kam hasur edhe vete eshte se kur hyn si administrator disa hackera kane mundesi te thyejne passwordin dhe ta bejne corap gjithe faqen , gjithsesi ajo qe te keshilloj eshte


1_instalo gjithmone versionin e fundit te joomla

nese ke nje template gati atehere beji update tek ky linku.

http://joomlacode.org/gf/project/joomla ... ge_id=4947

Ne fillim futu te kontrolli i panelit dhe shiko se cfare versioni e ke joomla (psh nqs e ke 1.5.06) dhe me pas shiko qe te shkarkosh updaten tek linku

(psh 1.5.06 - 1.5.15 qe eshte aktuali) dhe me ane te nje programi ftp dergoje tek faqja jote. Pasi ta keshe bere kete gje shko ke kontrolli i panelit i adminit dhe shiko nese versioni i fundit eshte 1.5.15, pasi versioni i fundit eshte dhe me tabel dhe ka te rregulluara dhe problemet qe mund te kene dalur.

1_kerkoji administratorit te web hostit qe ta reset all your account as default ( d.m.th fshije njehere dhe dhe hidhi edhe njehere materialet nga fillimi


2_bej nje password te forte psh,( @12dgfD&<'; ) per faqen tende kur hyn si administrator
psh. www.faqajote.com/administrator

e rendesishme eshte qe password te pembaj nje larmi karakteresh

3_po pate mundesi blej nga dministratori ku ke hedhur faqen nje firewall nese faqen e ke per pune te rendesishme nese e ke per qejf nuk ka nevoje pasi edhe une nuk i kam bere firewall dhe deri tani asgje nuk me ka ndodhur . faqa eshte ok

nuk e di sa mund te te bejne pune por gjithsesi ja kalofsh mire


naten

cimi_bs
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 2
Joined: Fri Mar 05, 2010 11:51 pm

Re: Pershendetje-Me nevoitet ndihma e juaj!!!

Post by cimi_bs » Mon Mar 15, 2010 11:14 pm

Pershendetje gentijoomla,te falenderoj shume per pergjigjen,ndihmesen tende.Siq duket nuk paska ilaq tjeter per kete qeshtje perveq kesaj qe ke then ti.

Te falenderoj shume,cdo te mire...

ishpifuri
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 8
Joined: Wed Oct 14, 2009 7:36 am

Re: Pershendetje-Me nevoitet ndihma e juaj!!!

Post by ishpifuri » Mon May 24, 2010 5:31 am

Ky problem qe po has ti eshte nje pune e shume koheshme...
e mire eshte qe te besh shpesh nje backup te siti edhe pse ne pamje te pare duket cdo gje ne rregull... "nuk e di se sa merr vesh nga joomla" por ajo qe te keshilloj une eshte te installosh edhe nje here joomlen nga e para ne "localhost" dhe ne te njejten kohe ti installosh edhe modulet, plugin, dhe componentet, nese ke patru ndonje, dhe ne fund bej nje backup database qe ke ne sitin tend duke e trasferuar ate ne sitin qe sapo installove ne localhost! Ne fund fshije joomlen qe ke online dhe trrasfero sitin qe sapo instalove...
Nje menyre e thejesht, e shpejt dhe efekace per kete eshte te perdoresh componentin joomla pack
ose akeeba "versioni me i fundit ky" qe e gjen ne kete adrress AKEEBABACKUP
Te uroj gjithe te mirat


Locked

Return to “Albanian Forum”