Da li migracija sa Joomla 1.5 na 2.5 ima uticaj na Google?

Moderator: cicans

Locked
Lekarinfo
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 5
Joined: Fri Aug 23, 2013 1:46 pm

Da li migracija sa Joomla 1.5 na 2.5 ima uticaj na Google?

Post by Lekarinfo » Fri Aug 23, 2013 8:12 pm

Dilema je vezana za veliki sajt (preko 4000 linkova) sa velikim brojem modula, komponenti..., koji je postavljen 2010 godine i rađen je u Joomli 1.5. Čitajući po forumu shvatio sam da je glavni razlog migracije sa Joomle 1.5 na 2.5 činjenica da će sajt u Joomli 1.5 biti lakši za hakovanje.

Dilema je šta raditi ako za sada sve funkcioniše kako treba (sajt je na kvalitetnom hostingu, urađen je kvalitetan SEO i SEF)?
I da li sama migracija utiče na povećanje poseta, odnosno da li ga Google zbog činjenice u kom je i kojoj verziji CMS-a sajt urađen drugačije prepoznaje?
Takođe sam pročitao da će sajtovi urađeni u WP biti bolje pozicionirani na Googlu, da li je to isitina?

User avatar
dare023
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 362
Joined: Mon Feb 25, 2008 4:07 pm
Location: Bečkerek
Contact:

Re: Da li migracija sa Joomla 1.5 na 2.5 ima uticaj na Googl

Post by dare023 » Sun Aug 25, 2013 4:18 pm

1. U svakom slučaju treba polako pripremati prelazak prvo na 2.5 pa na 3.5 kada dođe vreme. U nekom trenutku će hosting odlučiti da uradi apdejt sofvera i tu mogu početi problemi. Napraviti plan, da li ekstenszije postoje za novije verzije, šta sa templejtom, itd...
2. Sama migracija neće uticati na seo i sef, naravno pod uslovom da nešto usput ne pokvarite. :)
Što se tiče Googla, baš ga briga ako ne kršite pravila.
3. Ne verujem, ali može google iz nekih svojih razloga to da uradi.
I još nešto, ne postoji apsolutna sigurnost, ali novija verzija znači poboljšanje iste.

User avatar
cicans
Joomla! Hero
Joomla! Hero
Posts: 2274
Joined: Fri Oct 12, 2007 10:31 am
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Da li migracija sa Joomla 1.5 na 2.5 ima uticaj na Googl

Post by cicans » Mon Aug 26, 2013 7:01 am

Da se i ja nadovežem :)
1. Svakako i obavezno treba preći na novu verziju Joomle, jer više ne postoji podrška za Joomla 1.5. Podrška znači "krpljenje rupa" a samim tim sajt jeste "lakši za hakovanje".
2. Što reče dare023 ako migraciju uradite kako treba, ne bi trebalo da imate problema sa SEO i SEF
3. Ovo poslednje mora da vam je rekao neki "specijalista za WP"? :)
4. Šta to onda utiče na pozicioniranje na Googlu - trenutno (što ne znači da se za par meseci neće promeniti):
- na ubedljivo prvom mestu su kvalitetni tekstovi tj. sadržaj sajta,
- same ključne reči i nazivi domena imaju svoju ulogu, ali ne na način kao nekada,
- društvene mreže i veze ka i od njih,
- tzv. onpage faktori, tj. dužina URL-ova, pozicioniranje ključnih reči u tekstu....
Uglavnom, sve u svemu, po onome što može da se nauči o Google ocenjivanju, ispada da to pozicioniranje najviše zavisi od vas, tačnije od onih koji vam pišu i pripremaju sadržaj. Da li je to Joomla ili neki drugi CMS, ili je u pitanju "samo" HTML sajt ne bi smelo niti bi trebalo da ima uticaj na pozicioniranje vašeg sajta na Googlu.
PS
Baš me zanima gde ste pronašli podatak da su sajtovi rađenu u WP bolje pozicionirani u odnosu na ostale CMS-ove, pošaljite mi link, tekst, bilo šta i bilo gde da je to objavljeno?
Blog: http://www.kuvarancije.com/
Serbian Joomla!® Translation Team Coordinator http://www.joomla-serbia.com/
Follow me on Twitter @cicans - Svetlana Zec

User avatar
joes021
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 320
Joined: Mon Mar 23, 2009 11:45 am
Contact:

Re: Da li migracija sa Joomla 1.5 na 2.5 ima uticaj na Googl

Post by joes021 » Tue Aug 27, 2013 1:33 pm

Cico, na više mesta sam i ja to pročitao...

Naravno, i proizvođači šablona uvek navode da su njihovi šabloni optimizovani za SEO a ljudi i u to veruju...


@Lekarinfo

Sa velikim sajtom rastu i šanse da nešto pođe naopako prilikom upgrejda (ali ne mora da znači) ali u svakom slučaju moraćeš to da uradiš vrlo skoro.

Google je mnogo velik, jak i nezgodan ali i prilično ravnodušan pa samim tim i relativno pravedan prema svima koji ne pokušavaju da ga izigraju... Probaj običan upgrade na localu. Ako sve prođe kako treba znaćeš šta da očekuješ...
free website studio

Software for making web sites

Lekarinfo
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 5
Joined: Fri Aug 23, 2013 1:46 pm

Re: Da li migracija sa Joomla 1.5 na 2.5 ima uticaj na Googl

Post by Lekarinfo » Sun Sep 01, 2013 7:41 pm

Poštovani, hvala Vam puno na savetima, mislio sam da će stići obavešetnja na mail kada neko ostavi poruku na postu pa se nisam javio i nisam proveravao da li su odgovori stigli.

U svakom slučaju u međuvremenu dosta sam mozgao da li da uradim upgrade ili ne. Ako nekom nije jasna moja dilema objasniću je. Kao što sam rekao radi se o dosta velikom portalu (pod velikim podrazumevam veliki broj linkova i tekstova) koji je radio potpuno normalno bez bilo kakvih problema i siguran sam da je mogao da radi tako još dugo. Sajt ima i za mene odličan broj poseta (oko 90 000 GA).
Takođe običan upgrade putem komponenti kao što su JUpgade i sličnih nisu bile uspešne. Što je samo ukazivalo da će upgrade biti veoma komplikovan. U celoj toj situaciji zašto dirati nešto ako radi dobro i prihvatiti rizik ulaska u veoma komplikovanu proceduru migracije ako nema bar nekog benefita ( u smislu većeg broja poseta).

Na kraju sam ipak uradio migraciju uz dosta problema (sajt nije hteo da radi na lokalu, komponente nisu funkcionisale). Ali je sve ispalo dobro (bar za sada sve radi kako treba). Uz to sajt je oslobođen gomile komponenti i modula kojim je bio preplavljen u joomli 1.5.

I sada odgovor na moju dilemu da li je sve vredelo truda odnsno da li ima nekog benefita.

Ima, bar u mom slučaju i za sada, videćemo kako će ići dalje. O čemu je reč, ukoliko sam već ulazio u rizik hteo sam da napravim responsive sajt što sam i uradio. Ono što sam primetio je da se povećao broj poseta sa mobilnih uređaja i tableta, poseta se nije enormno povećala ali je primetna. Ono što bih svima savetovao je da u jednom momentu moraju da urade migraciju ukoliko se radi o nekom velikom i živom sajtu, ukoliko ne možda i ne moraju.

Cico nisam nigde pročitao, to sam u razgovoru sa nekim prijateljima čuo.
Ne bih ovde da raklamiram ali bih voleo da pogledate sajt i kažete vaše mišljenje. Portal je kao moj username .com
Još jednom hvala svima na odgovorima. I pitanje da li će se organizovati neki skup Joomlovaca?

User avatar
cicans
Joomla! Hero
Joomla! Hero
Posts: 2274
Joined: Fri Oct 12, 2007 10:31 am
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Da li migracija sa Joomla 1.5 na 2.5 ima uticaj na Googl

Post by cicans » Mon Sep 02, 2013 7:38 am

Pozdrav,
Odličan je sajt, svaka čast na dobro urađenom poslu!
Najveći benefit treba da bude to što imaš ažuran softver kojim si izgradio svoj saj, to je osnova za svaki drugi benefit ;)
Pitanje koje sam postavila u vezi sa "SEO friendly CMS" je bilo baš zbog toga, što ljudi svašta pričaju. A najgore od svega je što se ljudi, umesto na činjenice, najviše "primaju" baš na takve neproverene priče (ne samo kada je ovo u pitanju).
Kada su u pitanju šabloni tj. templejti, nije baš da nemaju nikakav uticaj na SEO, ako ništa drugo imaju uticaj zbog responsibilnosti tj. prilagodljivosti različitim uređajima. Još ako to preporučuje i sam Google, onda svakako treba obratiti pažnju https://developers.google.com/webmaster ... es/details
Sites that use responsive web design, i.e. sites that serve all devices on the same set of URLs, with each URL serving the same HTML to all devices and using just CSS to change how the page is rendered on the device. This is Google's recommended configuration.
Što se tiče organizovanja Joomlovaca, bilo je u nekoliko navrata pokušaja organizovanja, osim dva ili tri puta, sve ostalo se završilo samo na komentarima ovde na forumu. Ne znam da li se nešto promenilo, ako ima više zainteresovanih, možda bi najesen, jedno okupljanje. :)
Blog: http://www.kuvarancije.com/
Serbian Joomla!® Translation Team Coordinator http://www.joomla-serbia.com/
Follow me on Twitter @cicans - Svetlana Zec

Lekarinfo
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 5
Joined: Fri Aug 23, 2013 1:46 pm

Re: Da li migracija sa Joomla 1.5 na 2.5 ima uticaj na Googl

Post by Lekarinfo » Mon Sep 02, 2013 3:09 pm

Cico hvala puno na pohvalama, drago mi je da si imala vremena da ga pogledaš.

Mislim da bi bilo vrlo korisno da se ljudi koji rade na Joomli nađu bar jednom godišnje i razmene iskustva to bi bilo vrlo produktivno za sve.

User avatar
cicans
Joomla! Hero
Joomla! Hero
Posts: 2274
Joined: Fri Oct 12, 2007 10:31 am
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Da li migracija sa Joomla 1.5 na 2.5 ima uticaj na Googl

Post by cicans » Tue Sep 03, 2013 5:40 am

Molim i drugi put :)
Bilo bi korisno kada bi bilo vise ljudi koji zele da podele svoje iskustvo. Kao sto se vidi ovde na forumu, takvih je vrlo malo ;)
Blog: http://www.kuvarancije.com/
Serbian Joomla!® Translation Team Coordinator http://www.joomla-serbia.com/
Follow me on Twitter @cicans - Svetlana Zec


Locked

Return to “Ćaskanje”