Virtuemart - podesavanje naseg jezika

Moderators: cicans, TheHacker

SELECTME
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Virtuemart - podesavanje naseg jezika

Post by SELECTME » Fri Feb 15, 2008 12:33 pm

Skinuo sam Language_Pack_for_VirtueMart_1.0.14.tar.gz i neznam kako da ga instaliram.
Ako ga odzipujem u administrator components/com_virtuemart/languages, iz same komponente
nemam mogucnost da izaberem jezik.
Kako to da odradim?
Hvala.

Vrlo Jak Tim
Joomla! Hero
Joomla! Hero

Re: Virtuemart - podesavanje naseg jezika

Post by Vrlo Jak Tim » Fri Feb 15, 2008 2:21 pm

VirtueMart sam prilagođava jezik, u zavisnosti od toga koji ti je jezik podešen u Global Configuration - Settings - Locale.
Nazivi odgovarajućih datoteka u /language i /administrator/components/com_virtuemart/languages moraju se podudarati.
Ako u /language imaš english.php i serbian_lat.php, onda i u komponentinom jezičkom direktorijumu moraju biti isti nazivi: english.php i serbian_lat.php.
Dragan Djordjevic
Member of Joomla! Montenegrin Translation Team
http://www.joomlamontenegro.com

SELECTME
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by SELECTME » Sat Feb 16, 2008 12:13 am

Hvala ti, to je to.

dalir
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by dalir » Tue Feb 26, 2008 7:36 am

Kako mogu da prevedem pojmove koji se nalaze u mail-u koji dobije kupac. Oni se ne nalaze (ili bar ja nisam primjetio) u ovom dijelu sa prevodom koji je gore pomenut.

Monadikos
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by Monadikos » Mon Apr 14, 2008 9:38 am

Pozdrav svima,

sledeci uputstva koja sam poronasao ovde (a i na drugim mestima) pokusao sam da podesim Virtuemart da radi na srpskom jeziku, ali bezuspesno. Joomfish korektno prevodi sve sto mu se kaze, ali Virtuemart interfejs je uvek na Enlgeskom bez obzira koji jezik je izabran.
Negde ocigledno pravim propust !?! Bio bih zahvalan svakome ko pomogne ....

@Vrlo Jak Tim
" ... VirtueMart sam prilagođava jezik, u zavisnosti od toga koji ti je jezik podešen u Global Configuration - Settings - Locale ..."
ovo podesavanje je u okviru Joomla ili VM ?

" ... Nazivi odgovarajućih datoteka u /language i /administrator/components/com_virtuemart/languages moraju se podudarati. Ako u /language imaš english.php i serbian_lat.php, onda i u komponentinom jezičkom direktorijumu moraju biti isti nazivi: english.php i serbian_lat.php ... "
u /administrator/components/com_virtuemart/languages imam nekoliko fascikli, i u svakoj od njih po jedan english.php fajl. Da li to znaci da pored njega mora da stoji i adekvatna kopija srpskog prevoda ?!?

Nemojte zameriti molim Vas, posto je pocetnik u pitanju :)

Hvala na razumevanju!
Srdacan pozdrav.

evilmc
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by evilmc » Mon Apr 14, 2008 9:53 am

Skinuo sam ovu poslednju verziju Virtuemart 1.0.15 i takodje joomla je isto ta verzija i sada kada probam da uradim ovo kao sto si napisao u postu da ubacim nas jezik i nikako mi ne uspeva. Skinuo sam onaj languages pack sa sajta za emart i kada ga ubacim u direkorijumu gde stoji language i prekopiram sve one foldere i dalje se nista ne desava. Jezik je ostao i dalje na engleski. I da, takodje sam stavio u global configuration nas jezik. Stvarno ne znam gde gresim.
http://www.serbianunderground.com / srpski hip-hop portal

Vrlo Jak Tim
Joomla! Hero
Joomla! Hero

Post by Vrlo Jak Tim » Mon Apr 14, 2008 1:42 pm

@Monadikos
Monadikos wrote:...ovo podesavanje je u okviru Joomla ili VM ?
U Joomla 1.0.x.

@Monadikos, evilmc
Monadikos wrote:...u /administrator/components/com_virtuemart/languages imam nekoliko fascikli, i u svakoj od njih po jedan english.php fajl. Da li to znaci da pored njega mora da stoji i adekvatna kopija srpskog prevoda ?!?
Nešto ti tu nije u redu sa instalacijom. U folderu /adminsitrator/components/com_virtuemart/languages trebaš da imaš samo english.php i serbian_lat.php.
U prethodnom postu sam opisao kako to treba da izgleda. Ja zaista ne znam da napišem jednostavnije. :( :-[
Dragan Djordjevic

Monadikos
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by Monadikos » Mon Apr 14, 2008 1:57 pm

@Vrlo jak tim

Hvala na prilicno brzom odgovoru. Sada mogu da pretpostavim da je problem u verzijama i njihovom "ne slaganu", tj nekompatibilnosti. Ja trenutno koristim sledeci "komplet" :
- Joomla! 1.5.1 Production/Stable
- JoomFish V2.0 (BETA)
- VirtueMart 1.1.0 RC3

Koliko sam za sada uspeo da shvatim, zvanican Srpski prevod za VirtueMart 1.1.0 jos uvek nije uradjen.
Ispravite me ako gresim, ili ako znate da mozda postoji molio bih vas za informaciju gde moze da se skine.

Hvala jos jednom na pomoci.

Vrlo Jak Tim
Joomla! Hero
Joomla! Hero

Post by Vrlo Jak Tim » Mon Apr 14, 2008 2:03 pm

Monadikos wrote:Koliko sam za sada uspeo da shvatim, zvanican Srpski prevod za VirtueMart 1.1.0 jos uvek nije uradjen.
Ispravite me ako gresim, ili ako znate da mozda postoji molio bih vas za informaciju gde moze da se skine.
Lično, nisam vidio igdje da je pisano o tome da je urađen prevod za novi VirtueMart (za J1.5.x), takođe, ne koristim VM.
Ako želiš da se pozabaviš prevođenjem, izvoli :)

Takođe, nisam isprobao JoomFish 2.0 (za J1.5.x), pa ne znam princip po kome on radi, mada ne vjerujem da se nešto drastično promjenilo u odnosu na 1.8.x (za J1.0.x): vjerovatno je potrebno izvršiti prilagođavnje jezika, u onom smislu kako je već rečeno gore. Isprobaću malo kasnije VM za J1.5 i JF (jedna od mojih omiljenih komponenti!!!) pa ću napisati par riječi o tome.
Uživaj...
Dragan Djordjevic

evilmc
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by evilmc » Mon Apr 14, 2008 6:26 pm

@Vrlo Jak Tim

da li bi mogao da nam ostavis ovde download za emart i srpski interfejs za njega.

Unapred hvala

Monadikos
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by Monadikos » Tue Apr 15, 2008 12:15 pm

@Vrlo jak tim

zvanicno na VM sajtu postoji Languge Pack za VirtueMart 1.1.0 RC3
[ https://dev.virtuemart.net/cb/displayDo ... oc_id=1926 ]
ali na zalost u paketu nema srpski :(

Na Joomla 1.5 mi je instalirana podrska (prevod) za srpski, i to radi bez problema
[ preuzeto sa http://www.joomlaserbia.com/index.php?o ... &Itemid=37 ]

Po uzoru na vec prevedene php fajlove napravio sam i srpsku verziju, instalirao je u VM languages zajedno u paketu sa ostalim jezicima ali i dalje ne radi, ne znam zasto.

Srpske verzije php fajlova sam nazivao po sablonu sr_YU.php vodeci se logikom da Joomfish "gadja" Joomla instalirane jezike gde su fajlovi isto tako kreirani.

Ne znam da li ova ideja ima smisla, i da li se to uopste tako radi.
Ako imate savet, predlog ili bilo sta bilo bi mi od velike koristi posto mi je dosta hitno da ovo sve napravim da radi.

Hvala na podrsci i razumevanju.
pozdrav

evilmc
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by evilmc » Thu Apr 17, 2008 7:53 am

hoce li nam neko pomoci?

Vrlo Jak Tim
Joomla! Hero
Joomla! Hero

Post by Vrlo Jak Tim » Thu Apr 17, 2008 6:59 pm

hoce li nam neko pomoci?
Da ne bijaše ovog poziva u pomoć - nikad ne bih, no kad je dotle već došlo, evo...

Instalirani: Joomla 1.5.2, JoomFish 2.0Beta, VirtueMart 1.1.0RC3, Languepack za VM 1.1.0RC3

Sve što je bilo potrebno uraditi je "provaliti" način na koji JoomFish poziva odgovarajući jezik.
Što se tiče VM-a, fora je u tome da nazivi jezičkih datoteka odgovoraju nazivu jezika, tačnije, nazivu jezika koji je naveden između tagova <backwardLang></backwardLang> u odgovarajućem *.xml fajlu Joomlinog jezika.

Dakle, ako otvoriš datoteku sr_YU.xml, vidjećeš sljedeći red, pri dnu:

Code: Select all

<backwardLang>Serbian(Lat)</backwardLang>
Naziv datoteke VM jezičkog fajla treba da bude Serbian(Lat).php i tako u svih 19 direktorija za VM jezike (naravno, ne ista datoteka, samo isti naziv!).

Pretpostavljam da novi JF uvijek poziva ovaj tag za naziv jezika, tako da ubuduće, gdje god bude trebao prevod na srpski jezik, jezička datoteka treba da nosi naziv Serbian(Lat).php.

A sad malo kritike (izvini, moram). Zar ti nije palo na pamet da instaliraš hrvatski, hungarian, bulgarian, bilo koji jezik od ponuđenih u VM Language packu, pa pokušaš sam da ustanoviš kako to JF mijenja VM jezike? Meni je trebalo 5 minuta. Vjerujem da bi tebi trebalo isto toliko, samo da si malkice razmislio umjesto (skoro) paničnog poziva u pomoć. Još jednom, no hard feelings - učimo se dok smo živi i niko se nije naučen rodio. Samo, bolje je malo razmisliti, nego sjediti i čekati pomoć. :)
Nadam se da ćeš sljedeći put baš ti biti onaj koji će ponuditi rješenje nekog novog problema :)

Uzgred, VM uopšte ne koristim i nemam srpski prevod za VM 1.1.0RC3. Možda bi mogao neko da prevede nešto? Sa hrvatskog? Engleskog? :pop
Dragan Djordjevic

Monadikos
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by Monadikos » Thu Apr 17, 2008 10:12 pm

@Vrlo Jak Tim
kao prvo, neizmerno postujem i cenim tvoj trud da nam pomognes oko resavanja problema koji imamo. HVALA VELIKO !
U jednom od mojih poslednjih postova sigurno si video da sam se vodio sa nekom logikom preimenovanja fajlova ali nisam znao tacno gde mogu da nadjem kako da se reimenuje. Zahvaljujuci tebi i to sada znamo :) 8)

Iskren da budem, u medjuvremenu sam instalirao Hrvatsku podrsku za Joomla 1.5, kako bih naterao makar VM da radi na hrvatskom (posto postoji prevod) makar da vidim da li i kako radi, ali nije mi poslo za rukom, nisam dobio ama bas nikakve rezulate.

Kako sam procitao tvoj post, odmah sam pojurio da preimenujem sve fajlove po modulu Serbian(Lat).php, ali na zalost opet bez rezultata. Lepo cu da poludim, jer vise ne znam gde je problem, tj. bolje receno, ne znam gde gresim :-[

jos jedan u nizu vapaja za pomoc .....

Srdacan pozdrav !

Vrlo Jak Tim
Joomla! Hero
Joomla! Hero

Post by Vrlo Jak Tim » Fri Apr 18, 2008 1:34 pm

Hajdemo ovako... Hajde da utvrdimo sta se sve TACNO nalazi na tvom serveru...
Kod mene je: 1.5.2, VM 1.1.0RC3 sa odgovarajucim language packom, JF 2.0.0 BETA.

Ovako... hajde prvo provjeri da li ti JoomFish uopste odradjuje prevodjenje, bilo cega, neke stavke u meniju i slicno, pa cemo vidjeti dalje. Pogledaj da li ti je Serbian(Lat).php bas ono sto treba da stoji kod tebe.
U prethodnim postovima je zaista opisano sve sto treba da se uradi da bi ovo radilo, pa se necu ponavljati.
Hajde da nadjemo gdje je kvar, a ti, u medjuvremenu, pazljivo procitaj sve postove, pa vidi da nisi nesto preskocio.

I jos jedna stvar. Nemoj se zahvaljivati, ni ti ni iko drugi. Od kako su fenicani izmislili novac, a italijani espresso, zaista nema potrebe za zahvaljivanjem... :) SALIM SE!

Veca hvala bi bilo da prevedete ovo na srpski :) Na primjer.
Dragan Djordjevic

evilmc
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by evilmc » Sun May 04, 2008 5:53 pm

napokon sam sredio jezik za virtuemart ali sada imam problem sa prikazivanjen nasih slova č,ć,ž,š...da li neko zna kako da rešsim ovo?

podesavao sam u browseru encoding i nista se ne desava...samo jos gore prikazuje slova....

evo i slike
http://i28.[removed].com/68hflw.jpg

tetsuoshima
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by tetsuoshima » Fri Jul 11, 2008 10:30 pm

Pozdravljam

Jesi li uspeo rešiti problem sa slovima č,ć,š,đ,ž ? pošto imam isti problem.

TheHacker
Joomla! Ace
Joomla! Ace

Post by TheHacker » Sat Jul 12, 2008 8:25 am

imas ovde prevod koji radi
http://forum.joomla.org/viewtopic.php?f ... 2#p1327542
....javi da li je uspelo...
Web Arena - Tutorijali - Photoshop, Joomla, JavaScript... zanimljivosti, inspiracija... http://webarena.rs

evilmc
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by evilmc » Sat Jul 12, 2008 11:44 pm

tetsuoshima wrote:Pozdravljam

Jesi li uspeo rešiti problem sa slovima č,ć,š,đ,ž ? pošto imam isti problem.
naravno da sam uspeo...skini sa onog linka sto je ostavio TheHacker link i pri dnu stranice imas download linkove da skines srpski interfejs sa UTF i neces imati problema.

javi sta si uradio...

pecke
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by pecke » Fri Apr 03, 2009 12:39 pm

Sta da kazem,novi sam.
imam joomlu1.5.10
virtuemart 1.1.3
U joomli su mi sr-YU. ini fajlovi
u virtuemartu serbian_lat.php fajlovi
Pitanje:
Koje fajlove da preimenujem?
I naravno pozdrav.....

pecke
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by pecke » Fri Apr 03, 2009 2:55 pm

izvinjavam se na smetnji,uz pomoc gornjih postova resio sam problem.
Hvala na resenju.
Pozdrav

VM Srbija
Joomla! Guru
Joomla! Guru

Post by VM Srbija » Sun Apr 05, 2009 8:17 pm

It is all in my mind!!!

dulino
Joomla! Intern
Joomla! Intern

Post by dulino » Sat Oct 24, 2009 11:19 pm

Zdravo svima!
Koristim Joomla!1.5.1.4 na xamppu. Instalirao sam Virtuemart 1.1.3 stable. Zelim da mi intefejs emarketa bude na srpskom, latinicom.
Mislim da sam procitao sve strane na ovom forumu gde se pominje virtuemart, ali ni posle svega toga mi nije najjasnije kako da prethodno uradim. Molim nekoga ko ima strpljenja i volje da mi objasni kako se do ovoga dolazi, step by step.
Za pocetak pitanje: Da li ovo radi bez instalacije Joom!Fisha? Koji srpski prevod i gde da skinem? Trece, u mom Global Configurationu nema ono - "Settings - Locale" ... Dalje, na samom sajtu VirtueMarta skinuo sam Language_Pack_for_VirtueMart_1.1.2 zip i Language_Pack_for_VirtueMart_1.1.4 zip, ali nema onog za 1.1.3. (koji meni treba!). Sta da radim, koji da koristim? Jednostavno, vise ne znam odakle da pocem, pa zato molim da mi neko objasni proceduru, od pocetka, jer se vrtim u krug ali, naravno, bezuspesno. Imam utisak i da mi je sve procitano na forumu, ovim povodom, jos vise iskomplikovalo proceduru pa bi bilo dobro, predlazem, da se neke vazne stvari, po njihovom resavanju, poput kratkog tutorijala, stave ipak na neke posebne strane foruma gde bi i pocetnici mogli lako da shvate i primene odredjena resenja. Hvala strpljivima na brzom, strucnom i jasnom odgovoru. skype> dusan.marinovic
d.marinovic@sezampro.rs

cicans
Joomla! Hero
Joomla! Hero

Post by cicans » Sat Oct 24, 2009 11:27 pm

Ne treba ti Joomfish osim ako neces da imas mogucnost izbora vise jezika, drugo najkrace i najjasnije objasnjenje je ovde http://forum.joomla.org/viewtopic.php?p ... 8#p1842108
Blog: http://www.kuvarancije.com/
Serbian Joomla!® Translation Team Coordinator http://www.joomla-serbia.com/
Follow me on Twitter @cicans - Svetlana Zec

dulino
Joomla! Intern
Joomla! Intern

Post by dulino » Sun Oct 25, 2009 8:24 am

Hvala za joom!fish, Cico!
Jasno mi je sada da mi to, u ovom trenutku, ne traba. Ali i ovo objasnjenje sto navodis sam pogledao i nije mi jasno. Moje pitanje je: Kako i gde da "Sve tabele u SQL-u promeniti na UF8_unicode_ci ? Zar se tu ne radi o cirilici (zbog onog _ci na kraju), a ja hocu latinicu?
Drugo, pomenuti kod "ALTER TABLE `ime_tabele` CONVERT TO CHARACTER SET utf8 collate utf8_unicode_ci" - sta sa njim?
Dalje navodi:
"3. Iskopirati jezicki fajl u folder Languages u com_virtuemart (obratite paznju na ime fajla npr serbian_lat.php)
Sto se tice instalacije jezika u VirtueMart to je to, ali...
4. Otvorite u /administrator/Languages/sr-YU/sr-YU.xml, tu cete videti red u kome pise <backwardlang>serbian</backwardlang> e tu treba da dodate i ovo _lat
5. Isto ovo u koraku 4. ponovite i u glavnom language folderu joomle.
I to je to! VirtueMart je spreman i preveden na Srpski sa sve Yu font-ova.
Takodje mozete instalirati i VirtueMart Language Manager pa preko njega menjati pojedine prevode ili prevesti ono sto nije prevedeno."
Moje pitanje: gde da nadjem i skinem VirtueMart Language Manager? Bio sam na njihovom sajtu ali ga tamo nisam nasao. Neki link?
A sto se drugogo dela na ovom linku tice a koji kaze:
"Sto se tice tacke "2. Sve tabele u SQL-u promeniti na UTF8_unicode_ci"
da nebiste ruchno menjali svaku tablu mozete to uraditi mnogo brze (za par sekundi) dodao sam fajl u atachmentu koji otpakujete i uploadujete negde na svoj server , unesete podatke za bazu koju zelite da promenite i uz 1 klik izmenjate celu bazu i sve tabele u njoj u UTF8_unicode_ci"

on mi se cini mnogo laksi ali i dalje ne znam gde da promenim tabele (to do sada nisam nikada radio, a npominjem da sve ovo jos radim na localhostu!) i ponovo gde da skinem VirtueMart Language Manager?
Izvinjavam se na mojim "glupim" pitanjima ali eto, vrtim se u krug... Molim za odgovore. Mnogo hvala unapred! Dusan M.
d.marinovic@sezampro.rs

dulino
Joomla! Intern
Joomla! Intern

Post by dulino » Sun Oct 25, 2009 2:02 pm

Lepo bi bilo da mi neko pomogne... Hvala.
d.marinovic@sezampro.rs

VM Srbija
Joomla! Guru
Joomla! Guru

Post by VM Srbija » Tue Oct 27, 2009 10:45 am

dulino, odes lepo u phpmyadmin i pogledas da li su ti sve tabele na sajtu UTF-8, ako nisu, moraces ili rucno tabelu po tabelu, kao i celu bazu da prebacis u UTF-8, ako jesu (ako ti rade ščćđž) onda nista ne diraj. Language pack koji si skinuo raspakujes u uploadujes na server u /public_html/components/com_virtuemart/languages/ fajlove iz paketa.Korak 4 i 5 ne moze biti jasniji nego sto jeste. Language manager se preuzima sa VirtueMart foruma, jer je ta ekstenzije u razvoju i nije u sklopu VirtueMart instalacije. A ako ti nista od ovoga nije jasno (jer se prostije ne moze objasniti) mani se virtuemart-a do verzije 2.0 (izlazi uskoro) koja ce raditi sa joomlom 1.6 ili angazuj nekog ko se razume da ti to ispodesava.
It is all in my mind!!!

dulino
Joomla! Intern
Joomla! Intern

Post by dulino » Tue Oct 27, 2009 1:14 pm

Svaka cast Vladimire! Mnogo Ti hvala! Proverio samu PhPMyAdminu i sve tabele su u UTF8_unicode_ci, znaci da nista ne diram?
Jos uvek spremam ovaj sajt na localhostu (radum u J1.5.1.4, na xamppu), pa pretpostavljam da Language_Pack_for_VirtueMart_1.1.4 koji sam skinuo mogu da prebacim i na svoj hard u /public_html/components/com_virtuemart/languages/ kao sto si rekao ili to mora da se prebaci na live server?
Language manager cu sada da skinem, pa cu sve to do veceras da probam pa Ti javljam sta sam uradio.
One more time: Hvala mnogo!
Dusan
d.marinovic@sezampro.rs

dulino
Joomla! Intern
Joomla! Intern

Post by dulino » Tue Oct 27, 2009 9:19 pm

Eto, Umkaweb, uspelo je, mada jos nisam siguran bas kako sam nesto uradio. Uglavnom, kod mene su sada na localu i ostali moduli prevedeni na srpski, login, src itd.
Jos jednom, zaista, mnogo hvala.
Dusan M.
d.marinovic@sezampro.rs

Zera Princ
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by Zera Princ » Sat Nov 07, 2009 12:17 pm

E, dakle, odmah na početku izvinjenje, ako postavljam glupo pitanje, ali čitajući sve i brčkajući po sajtu možda sam i obnevideo...
Dakle, na mom Calivita sajtu, instalirao sam joomfish, virtuemart još odavno i vm language manager. Neverovatno, ali sve lepo radi. :D E, sada, za početak, sajt radim trojezično (srpski, engleski, slovački) Zahvaljujući joomfishu prevodim textove sekcija, zahvaljujući language manageru virtuemart komponente, ali gde, bre, da nađem proizvode da prevedem? Imam preko 90 proivoda i prevodio bih malo sekcije malo proizvode, međutim nikako da pronađem proizvode. Šta će mi višejezični sajt ako su proizvodi na jednom jeziku? Tražio, tražio, do 3 jutros, ali bezuspešno. :geek:
Pobednik traži način, gubitnik opravdanje!
http://www.parfemi-srb.com
http://www.besplatni-oglasnik.net

Locked

Return to “Joomla! dodaci”