Ce parere aveti despre Joomla in general?

Moderator: Alex Dobrin

paul222
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 5
Joined: Tue Feb 13, 2007 1:18 pm
Contact:

Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by paul222 » Wed Feb 21, 2007 9:30 am

Salut,ma gandesc sa instalez si eu Joomla si as vrea sa stiu ce parere aveti despre script in general
Mersi

bary
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 4
Joined: Sun Feb 25, 2007 4:51 pm

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by bary » Sun Feb 25, 2007 4:59 pm

Salut!! Eu unul dunt foarte multumit de el. Il am instalt pe un site cu 5000 unici/saptamana si otul merge ok :). De inceput iti recomand sa inveti joomla bine inainte de a da drumul la ceva. Cateva nopti nedormite si vei fi impresionat.

lciortan
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 4
Joined: Mon Aug 11, 2008 1:51 pm

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by lciortan » Tue Aug 12, 2008 11:43 pm

Am istalat joomla de o saptamana si imi da numai dureri de cap..
Prima data dupa instalare a mers FB.. Puteam instala/dezinstala module, pluginuri fara probleme...
Dupa cate va zile au inceput belele: - nu mai puteam instala absolut nimik pe el (module pluginuri), am cautat la solutii de mi-au sarit capcele si nimik... am incercat cu actvare/dezactivare FTP layer, modificare fisiere 777, si tot ce am gasit pe forum.. mergea pt inceput dupa care dupa ctva timp cnd incercam sa instalez ceva iar numai puteam..
Asa ca parerea mea despre joomla este una proasta.. cu parere de rau..

Silver17
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 21
Joined: Sat Oct 04, 2008 3:10 pm
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by Silver17 » Sat Oct 04, 2008 3:24 pm

Un cms foarte maleabil , o gramada de pluginuri si teme , si pe deasupra e GRATUIT :D
I'm passionate about cybersecurity and I'm working on https://www.xybber.com/.

mariusbabtan
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 114
Joined: Tue Mar 25, 2008 8:17 am
Location: Romania
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by mariusbabtan » Sat Oct 04, 2008 4:27 pm

PAi e GRATUIT si pe urma uite ce am facut cu joomla:

www.pescuit-sportiv.ro
www.clasamente-fotbal.ro
www.pariuri-x.ro
www.remipeinternet.ro
www.sahpeinternet.ro
www.mybetinfo.com

Sunt doar cateva exemple.

E super ai template-uri de nota 10 la dispozitie, nu trebuie sa fii as in programare sa poti face un site bun. Plus ca ai la pluginuri si componente care sa faca tot ce vrei. E ca si cum iti iei un BMW si inca il mai poti si tuna :D. Bafta.
I love joomla, look what can be done with this great CMS : www.pariuri-x.ro or www.pariuri-sportive-online.ro

User avatar
siki
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 313
Joined: Tue Apr 11, 2006 11:07 am
Location: UK
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by siki » Sat Oct 04, 2008 4:42 pm

Buna,

Sunt de aceasi parere ca Marius.

Bafta,
Siki
"Snowflakes are one of nature's most fragile things, but just look at what they can do when they stick together." If you have a facebook account then please become a fan at: http://www.facebook.com/webforyou - Web4YOU Facebook fanpage

kissmp3
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 3
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:55 pm

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by kissmp3 » Wed Oct 08, 2008 7:07 pm

lciortan wrote:Am istalat joomla de o saptamana si imi da numai dureri de cap..
Prima data dupa instalare a mers FB.. Puteam instala/dezinstala module, pluginuri fara probleme...
Dupa cate va zile au inceput belele: - nu mai puteam instala absolut nimik pe el (module pluginuri), am cautat la solutii de mi-au sarit capcele si nimik... am incercat cu actvare/dezactivare FTP layer, modificare fisiere 777, si tot ce am gasit pe forum.. mergea pt inceput dupa care dupa ctva timp cnd incercam sa instalez ceva iar numai puteam..
Asa ca parerea mea despre joomla este una proasta.. cu parere de rau..
Nu cred ca a avut cineva probleme de genul tau, problema ar putea fi si hostul tau, am folosit joomla aproape 8 luni pe un site destul de vizitat si nu am avut nici cea mai mica problema/eroare.
Please read forum rules regarding signatures: http://forum.joomla.org/viewtopic.php?t=65

mariusbabtan
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 114
Joined: Tue Mar 25, 2008 8:17 am
Location: Romania
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by mariusbabtan » Wed Oct 08, 2008 8:05 pm

kissmp3 wrote:
lciortan wrote:Am istalat joomla de o saptamana si imi da numai dureri de cap..
Prima data dupa instalare a mers FB.. Puteam instala/dezinstala module, pluginuri fara probleme...
Dupa cate va zile au inceput belele: - nu mai puteam instala absolut nimik pe el (module pluginuri), am cautat la solutii de mi-au sarit capcele si nimik... am incercat cu actvare/dezactivare FTP layer, modificare fisiere 777, si tot ce am gasit pe forum.. mergea pt inceput dupa care dupa ctva timp cnd incercam sa instalez ceva iar numai puteam..
Asa ca parerea mea despre joomla este una proasta.. cu parere de rau..
Nu cred ca a avut cineva probleme de genul tau, problema ar putea fi si hostul tau, am folosit joomla aproape 8 luni pe un site destul de vizitat si nu am avut nici cea mai mica problema/eroare.
Adevarul e ca e de la host majoritatea problemelor :) dar tocmai am terminat dupa 4 ore de finalizatniste errori si incopatibilitati intre joomla 1.5.7 si joomsef de la artio faceam deja cu nervi din cauza id-urilor inlink-uri. Am avut la kilogram probleme de genul pe care le spune cel de mai sus. Dar cu cunostinte medii se rezolva... ah si rabdare. De multe ori dezinstalam si reinstalam dar goleam si din phpmyadmin unele table ramase dupa instalre. adevarul e ca daca folosesti versiunea 1.5.x pana va fi full; stabila asteapta si alte erori. Dar totusi sa privim sutele de mii de lucruri care m-au determinat sa raman la joomla. Plus ca si componentele majoritatea sunt inca in faza beta etc. Oricum fata de restu joomla e cel mai bun.
I love joomla, look what can be done with this great CMS : www.pariuri-x.ro or www.pariuri-sportive-online.ro

misu
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 13
Joined: Wed Oct 08, 2008 8:23 pm
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by misu » Thu Oct 09, 2008 10:21 pm

Mi se pare destul de OK dar cateodata greu de folosit.

Eu am implementat pentru www.nikytour.ro
Mendingo iti face http://mendingosreviews.com Review si te invita pe www.turism-forum.ro Turism Forum

mariusbabtan
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 114
Joined: Tue Mar 25, 2008 8:17 am
Location: Romania
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by mariusbabtan » Fri Oct 10, 2008 5:19 am

misu wrote:Mi se pare destul de OK dar cateodata greu de folosit.

Eu am implementat pentru www.nikytour.ro
Arata destul de dragut situl, sa vada si alti ca s epot face lucruri dragute cu joomla. Ideea e ca ai la dispozitie multe template-uri de aceea imi place asa mult in primul rand si pe urma restul...
I love joomla, look what can be done with this great CMS : www.pariuri-x.ro or www.pariuri-sportive-online.ro

raulll
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 3
Joined: Wed Dec 17, 2008 5:14 am
Location: Arad
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by raulll » Wed Dec 17, 2008 7:03 am

cam in primele 2 luni simti ca inebunesti. dar dupa aceia totul devine frumos si placut. cel putin asa a fost la mine cred ca am si inebunit in alea 2 luni cati nervi miam facut :laugh: oricum daca ai experienta medie in joomla devine foarte frumos. te poti juca cum vrei cu el cu toate ca mai pot aparea si probleme

mariusbabtan
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 114
Joined: Tue Mar 25, 2008 8:17 am
Location: Romania
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by mariusbabtan » Wed Dec 17, 2008 7:31 am

Probelemele apar cand instalezi 100 de compoennete si pluginuri faci upgarde la joomla si ei inc anu au actualizat, sau daca au actualizat trbuie sa reinstalezi tot. Oricum nu inteleg de ce joomla nu preaia foarte multe din aceste componente cum ar fi SEF de exemplu sau joomseo si sa le integreze din start.
I love joomla, look what can be done with this great CMS : www.pariuri-x.ro or www.pariuri-sportive-online.ro

robyroy
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 11
Joined: Wed Nov 19, 2008 10:07 pm
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by robyroy » Thu Dec 18, 2008 9:00 pm

Desi un pic greoaie la administrare,la inceput, pana te prinzi cu ce se mananca, Joomla este una din platformele CMS pe 'val'

FloRinRo
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 5
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:56 pm
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by FloRinRo » Wed Feb 18, 2009 8:11 pm

Joomla este probabil cel mai bun Content Management System gratuit (poate doar Drupal sa poata concura cu Joomla).
In plus, comunitatea este extraordinara si orice problema ai avea, gasesti pe cineva sa te ajute.

User avatar
willro
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 15
Joined: Tue Oct 07, 2008 2:05 pm
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by willro » Mon Mar 02, 2009 3:33 pm

Prima data cand am instalat Joomla mi s-a parut foarte greu de folosit si am renuntat (asta se intampla acum 2 ani), acum o sa am nevoie de un CMS pt. un proiect si ma gandesc sa ii mai dau inca o sansa acestui CMS.
http://www.dyr.ro - director web seo friendly

voxumdotnet
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 5
Joined: Mon Mar 02, 2009 9:36 pm
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by voxumdotnet » Mon Mar 02, 2009 9:51 pm

mereu mi s-a parut ceva foarte greoi, multi prieteni m-au sfatuit sa-l invat ... insa m-am cam incapatanat, acum regret cate putin... ;)

mariusbabtan
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 114
Joined: Tue Mar 25, 2008 8:17 am
Location: Romania
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by mariusbabtan » Sat Apr 11, 2009 5:56 am

voxumdotnet wrote:mereu mi s-a parut ceva foarte greoi, multi prieteni m-au sfatuit sa-l invat ... insa m-am cam incapatanat, acum regret cate putin... ;)
nu e greu deloc, te obinuiesti repede dar daca nu il folosesti clar c anu ai cum sa-l inveti, odata ce umbli prin joomla si ai inteles cum sta treaba totul e super.
I love joomla, look what can be done with this great CMS : www.pariuri-x.ro or www.pariuri-sportive-online.ro

mariusbabtan
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 114
Joined: Tue Mar 25, 2008 8:17 am
Location: Romania
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by mariusbabtan » Mon Apr 13, 2009 6:16 am

mariusbabtan wrote:
voxumdotnet wrote:mereu mi s-a parut ceva foarte greoi, multi prieteni m-au sfatuit sa-l invat ... insa m-am cam incapatanat, acum regret cate putin... ;)
nu e greu deloc, te obinuiesti repede dar daca nu il folosesti clar c anu ai cum sa-l inveti, odata ce umbli prin joomla si ai inteles cum sta treaba totul e super.

apropo am mai facut un site in joomla : http://www.pariuri-sportive-online.ro/ ce parere aveti ?
I love joomla, look what can be done with this great CMS : www.pariuri-x.ro or www.pariuri-sportive-online.ro

FinalDestiny
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 15
Joined: Sun Mar 08, 2009 3:36 pm
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by FinalDestiny » Fri Apr 17, 2009 11:01 am

e foarte bun , eu ma descurc de minune cu el ...
uitati siteul www.lumeanoastra.net
I have a phone numbers website http://wtfcallsme.com and a joomla extensions store located here: http://acylo.com .

mariusbabtan
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 114
Joined: Tue Mar 25, 2008 8:17 am
Location: Romania
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by mariusbabtan » Fri Apr 17, 2009 3:16 pm

Ce ai bagat pe site joomsocial ?
I love joomla, look what can be done with this great CMS : www.pariuri-x.ro or www.pariuri-sportive-online.ro

FinalDestiny
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 15
Joined: Sun Mar 08, 2009 3:36 pm
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by FinalDestiny » Sat Apr 18, 2009 11:07 am

da , jomsocial
I have a phone numbers website http://wtfcallsme.com and a joomla extensions store located here: http://acylo.com .

omidiu
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 4
Joined: Sun Apr 19, 2009 8:59 am

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by omidiu » Sun Apr 19, 2009 9:35 am

am avut o tentativa sa invat joomla acum cateva luni si mi-am pierdut rabdarea destul de repede. cred ca nu prea ma duce capu'
Please read forum rules regarding signatures: http://forum.joomla.org/viewtopic.php?t=65

mariusbabtan
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 114
Joined: Tue Mar 25, 2008 8:17 am
Location: Romania
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by mariusbabtan » Sun Apr 19, 2009 2:45 pm

omidiu wrote:am avut o tentativa sa invat joomla acum cateva luni si mi-am pierdut rabdarea destul de repede. cred ca nu prea ma duce capu'
:)) omidiu nu fi rau cu tine insuti, nu exista oameni pe care sa nu-i duca capu, exista oameni care vor totul de pe azi pe maine aici e problema, zic sa mia lucri la rabdare nu la cap refuz sa cred ca "nu te duce capu", sper sa revii la joomla si sa descoperi ca mai bun nu exista ... deocamdata.
I love joomla, look what can be done with this great CMS : www.pariuri-x.ro or www.pariuri-sportive-online.ro

User avatar
joorland
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 34
Joined: Wed Sep 10, 2008 4:53 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by joorland » Sat Apr 25, 2009 12:25 pm

Dragilor, cum spune ardeleanul,

eu sunt incantat de ce poate Joomla! si pot sa spun ca dupa un an de la descoperire nu am ajuns la fundul sacului. Cu Joomla! poti face incepand de la site-uri de prezentare companie pana la comunitati online, de la pagini de prezentare produse la directoare de business, de la agentii imobiliare la agentii de turism online. Posibilitatile sunt practic nelimitate, daca mai ai si un pic de noroc si esti inzestrat cu "rabdare si tutun" atunci mariajul intre Joomla! si persoana ta este garantat unul de durata si cu multe beneficii.

Nu o fi Joomla cel mai destept, cel mai potrivit pentru toata lumea, sau cel mai utilizat, dar sigur este cel mai cel cand vine vorba de a adauga functionalitati iar paleta de componente cu sau fara plata este uimitoare.

NU vreau sa va conving sa folositi Joomla! (inseamna o paine in minus pentru mine) dar poate inainte de a critica e bine sa stati stramb si sa judecati drept.

Toate cele bune.
http://www.rolandwebdesign.com
Roland Web Design, Joomla! SEO
Proudly powered by Joomla!

reap_reaper
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 2
Joined: Sat Jun 27, 2009 9:04 am

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by reap_reaper » Sun Jun 28, 2009 1:12 am

Incet incet incepe si mie sa-mi placa joomla.
Fiind web developer mi-am realizat aproape mereu singur cms-urile. Am avut cateva tentative sa dezvolt pe platforma joomla dar m-a cam descurajat faptul ca intai trebuia sa inteleg arhitectura si apoi sa ma pun pe treaba, plus ca mi se parea si greu de administrat.
Acum neavand incotro(trebuie sa dezvolt functionaliatea unor componente intr-un proiect) am incept sa ma documentez despre arhitectura componentelor joomla si am inceput sa inteleg. In aceasi timp a inceput sa-mi si placa.
In afara de toate astea joomla ofera o sumedenie de componente, pluginuri si module cu diverse functionalitati GRATIS pe care daca stai sa le construiesti de la 0 ar dura destul de muuuult :D

Bobses
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 29
Joined: Wed Sep 02, 2009 10:01 am
Contact:

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by Bobses » Wed Sep 02, 2009 12:48 pm

Sînt și eu foarte încîntat de joomla. :) Am început să mă joc cu el acum 3-4 săptămîni și uitați ce-a ieșit:
http://sofer.bancadedate.ro

Mai am cel puțin două site-uri în plan, dar îmi trebuie timp... :(

danyelgi
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 30
Joined: Tue Jan 27, 2009 7:14 pm

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by danyelgi » Tue Sep 29, 2009 3:07 pm

O parere obiectiva.....

Poate ca joomla nu este cel mai puternic Cms din lume , dar cu siguranta , ofera un raport cunostinte-rezultat formidabil.

- Nu necesita cunostinte de programare,
- Nu necesita un timp indelungat de invatare a aplciatiei,
- Este inconjurat de o comunitate imensa in intreaga lumea, formata din milioane de utilizatori , iar numarul lor cresc continuu
- Se gasesc sute de templateuri , unele comerciale altele free, dar numarul lor este intr-o continua crestere
- Sunt deja peste 3500 de extensii, iar numarul lor creste in continuare
- si ofera alte cateva zeci de avantaje, care il recomanda ca fiind alegerea ideala in materie de CMS

dorikut
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 18
Joined: Wed Nov 11, 2009 11:33 am

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by dorikut » Wed Nov 11, 2009 11:51 am

Joomla este un CMS ok, dar procesul de familiarizare cu el este destul de extins ca durata. Pana acum am avut mai multe tangente cu acest CMS, dar niciodata nu am construit un site (de la zero) folosind acest CMS.
http://joc-jocuri-barbie.net | http://www.600jocuri.ro
Signature rules - Literal URLs Only.

johnny1850
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 6
Joined: Fri Jul 25, 2008 11:07 am

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by johnny1850 » Sun Dec 27, 2009 4:49 pm

Joomla 1.5 este un CMS care l-a inceput iti creeaza impresia ca este foarte greu de invatat dar dupa cateva zile de citit tutoriale devin chiar usor de folosit. Marele avantaj al Joomla este multimea de componente gratis care creeaza posibilitatea si incepatorilor sa creeze site-uri frumoase cu cunostiinte minime de html,php, baze de date etc.
Please read forum rules regarding signatures: http://forum.joomla.org/viewtopic.php?t=65

nickmusic
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 8
Joined: Fri Feb 26, 2010 4:06 pm

Re: Ce parere aveti despre Joomla in general?

Post by nickmusic » Fri Feb 26, 2010 5:09 pm

Mie mi se pare un soft foarte foarte tare.

E putin mai greu pana te inveti cu el, dupa care e excelent. Imi place...

Sunt insa probleme cu componenetele, pe masura ce incerci sa creezi site-uri mai sofisticate, iti dai seama ca multe dintre componentele existente sunt proaste. Ar fi bine sa existe unele bune, chiar si pe bani, care sa rezolve problemele majore... de ex SEF.

Cine stie care e cel mai bun SEF pentru Joomla din ce exista pana acum? Pana acum niste ani era OpenSEF dar am impresia ca l-au desfiintat, nu ?!

Nick


Locked

Return to “Romanian Forum”