Joomla - Potrivit sau nu?

Moderator: Alex Dobrin

dorikut
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Joomla - Potrivit sau nu?

Post by dorikut » Wed Nov 11, 2009 11:44 am

Buna ziua!
Intentionez sa incep un nou portal si nu sunt sigur ca Joomla este potrivit pentru ce vreau sa fac eu. Din punct de vedere a posibilitati de dezvolatare este ok. (pot face siteul exact asa cum vreau eu)...Totusi nu vreau sa ma grabesc, asa ca va adresez urmatoarele intrebari:
Poate Joomla sa sustina un site de 45.000 de vizitatori unici/zi fara un consum excesiv de resurse?
Ce pluginuri pot folosi ca sistem de cache pentru reducerea consumului de resturse si care sunt rezultatele?

Daca stiti un CMS mai bun pentru un site cu trafic intens...Va astept cu propuneri!
http://joc-jocuri-barbie.net | http://www.600jocuri.ro
Signature rules - Literal URLs Only.

xplosion
Joomla! Guru
Joomla! Guru

Re: Joomla - Potrivit sau nu?

Post by xplosion » Wed Nov 11, 2009 12:57 pm

Ideea e ca nu Joomla ci server-ul unde este gazduit site-ul trebuie sa aiba aceste resurse. Deci alegerea hosting-ului este cheia!
Si nu, nu exista un CMS mai bun ca Joomla :D
"I understand that an untested backup is as good as no backup at all"

dorikut
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by dorikut » Wed Nov 11, 2009 1:03 pm

xplosion wrote:Ideea e ca nu Joomla ci server-ul unde este gazduit site-ul trebuie sa aiba aceste resurse. Deci alegerea hosting-ului este cheia!
Si nu, nu exista un CMS mai bun ca Joomla :D
Bun, dar fiecare script are un timp de executie si un necesar de resurse (care variaza in functie de mai multi factori printre care exemplificam: claritatea algoritmilor, numarul de secvente etc.
Astept si alte raspunsuri....
http://joc-jocuri-barbie.net | http://www.600jocuri.ro
Signature rules - Literal URLs Only.

nickmusic
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by nickmusic » Fri Feb 26, 2010 5:12 pm

Din experienta iti spun ca asta e o problema.

Deci volumul ala de 45.000 de vizitatori pe zi afecteaza pe rand 1) dimensiunea bazei de date 2) load-ul serverul la un anumit moment.

In masura in care ai mult content pe site si presupun ca ai si o componenta SEF, e o problema mai mare pentru ca timpul de executie creste si uneori consuma foarte multa memorie.

danyelgi
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by danyelgi » Wed Apr 07, 2010 1:51 pm

Daca ai 45.000 de vizitatori pe zi ...inseamna ca site-ul produce bani ...iar daca tot produce bani inseamna ca iti poti permite o solutie VPS ....

Pentru un site cu trafic mare este o solutie recomanda ! Cu 50-60$ per luna iti poti gasi ceva bun....dar asta depinde doar de bugetul tau

PhoeniXman
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by PhoeniXman » Wed May 05, 2010 2:45 pm

cms-ul joomla este frumos, are foarte multe pluginuri, templateuri, dar iti recomand wordpress deoarece este mult mai aerisit si foarte usor de utilizat.
https://www.detoxdiets.net/ - Detox diet
https://newit.ro/ - NewIT - Totul despre tehnologie

danyelgi
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by danyelgi » Sun May 09, 2010 7:39 am

Sincer nu cred ca wordpress are vreun avantaj in plus fata de Joomla.

Conteaza foarte mult in ce masura cunosti un cms, Joomla ofera un numar impresionant de extensii iar numrul lor creste de la o zi la alta.

Multa vreme sa spus ca wordpress domina Joomla din punct de vedre al optimizarii SEO... gresit..
Daca stii ce inseamna optimizarea seo, stapanesti bine acest fenomen , poti optimiza si un website Joomla

PhoeniXman
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by PhoeniXman » Tue May 11, 2010 11:39 am

gresit, wordpress ramane in varf din mai multe motive:
- seo
- securitate
- codul sursa, este foarte simplu scris si foarte bine structurat.
- ofera un numar impresionant de extensii iar numrul lor creste de la o zi la alta.
si asa mai departe.

Din punctul meu de vedere consider ca wordpressul ramane cel mai bun cms, dar pana la urma cel custom, creat de tine este mai bun.
https://www.detoxdiets.net/ - Detox diet
https://newit.ro/ - NewIT - Totul despre tehnologie

Alex Dobrin
Joomla! Hero
Joomla! Hero

Post by Alex Dobrin » Tue May 11, 2010 12:12 pm

PhoeniXman wrote:gresit, wordpress ramane in varf din mai multe motive:
Și dacă discuți cu un utilizator de Drupal ei susțin același lucru. Care sunt argumentele tale?
PhoeniXman wrote: - seo
Discutabil. În Joomla ai nevoie de mai multă muncă și cunoștințe, dar ai și libertate mai mare.
PhoeniXman wrote: - securitate
Poți să argumentezi?
PhoeniXman wrote: - codul sursa, este foarte simplu scris si foarte bine structurat.
Simplu nu înseamnă neapărat bine.
Avantajele OOP-ului nu pot fi depășite de "cod simplu".
Wordpress-ul e la nivel de amator pe lângă codul Joomla.
PhoeniXman wrote: - ofera un numar impresionant de extensii iar numrul lor creste de la o zi la alta.
Și spui cumva că Joomla n-are extensii? :)
Cum e asta un avantaj față de Joomla?
Ai auzit de API-ul Joomla? Wordpress-ul n-are nimic cu care să-l poți măcar compara în privința asta.
PhoeniXman wrote:si asa mai departe.
Nimic din ce ai înșirat aici nu este superior Joomla.
PhoeniXman wrote: Din punctul meu de vedere consider ca wordpressul ramane cel mai bun cms, dar pana la urma cel custom, creat de tine este mai bun.
Așa cum am spus deja, e o exagerare să-l numești CMS, dar afirmația finală, cu scuzele de rigoare, este chiar hilară.
Este imposibil ca un singur programator să dezvolte ceva măcar apropiat de nivelul Joomla.
My latest project - http://www.extraglaze.co.uk/

computerscom
I've been banned!

Post by computerscom » Wed May 26, 2010 6:14 pm

Ce duel ! Cu tot respectul ! Toti aveti dreptate ! Diferentele dintre aceste CMS-uri, nu sunt foarte mari, ce are Joomla, nu are WordPress. Sunt si ele facute de oameni cu experiente diferite !

Uite parerea mea : (Lucrez cu Joomla si WordPress de cand s-au nascut )
La SEO - Joomla foarte greu de stapanit insa posibil daca ai experienta. WordPress, foarte simplu si nu necesita experienta !
Securitate, in functie de experienta pe care o ai !
Viteza de incarcare in browser, WordPress, bate Joomla.
Posibilitati de extindere al site-ului, volum si aplicatii, Joomla bate WordPress.
Google, iubeste mai mult WordPress, decat Joomla ! Are si el motivele lui !
Faceti ceva teste cu Page Speed, pe site-uri Joomla si WordPress. Joomla este greu de configurat din mai multe puncte de vedere, insa mult mai profesional este acest CMS !
Eu am cateva site-uri, dintre care doua in Joomla, unul cu 94%, procent cu Page Speed si care are si anunturi Google + imagini si un template greoi (www. computerscom.ro) si celalalt (www. expertseo.ro) tot un template greoi si mare ca volum, care are 96%, procent cu Page Speed !
Este foarte importanta optimizarea, insa foarte grea ! Putine site-uri Joomla, au peste 90%, procent cu Page Speed ! Sincer nici nu am vazut ! Poate i-mi aratati voi ! In WordPress, am dus pana la 99%, iar HTML, 100% (www. pcalba.ro), nici Google nu are 100% !

Alex Dobrin
Joomla! Hero
Joomla! Hero

Post by Alex Dobrin » Thu May 27, 2010 1:57 pm

În cea mai mare parte îți dau dreptate. Merci de feed-back.

O singură observație. Nu există "Nu se poate face" în Joomla și asta fără a modifica codul nativ.
E adevărat că există aspecte care nu sunt la îndemâna oricui, dar nu poți împăca și capra și varza. :)

jocuri12
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by jocuri12 » Mon May 31, 2010 10:33 am

parerea mea este, ca daca ajungi la 45mii pe zi, ar fi bine sa platesti un programator care sa ti faca exact ce vrei tu, pt ca joomla s-ar putea sa-ti dea batai de cap
http://www.jocuri12.com - Site de Jocuri Online - http://www.jocuribarbie.ws - Jocuri pentru fete

mick12
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by mick12 » Tue Jun 01, 2010 3:04 pm

cred ca depinde mai mult de tipul aplicatiei, nu de numarul de vizitatori.

dupa mine wordpress e pentru site-uri mai simple cu putin content, cand lucrurile se complica si vrei sa ai si comunitate, si content, si eventual aplicatii 3rd party, atunci mergi pe joomla.

icsiszer
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by icsiszer » Wed Jun 30, 2010 2:25 pm

Salutare! Eu abia de cateva zile am aflat de Joomla! Nu sunt expert in PHP sau altele, sunt chiar incepator in domeniu... ma pricep mai degraba la modificat coduri decat la scris (eu asa invat). As vrea sa stiu daca as putea cumva sa reusesc sa fac din Joomla un fel de magazin virtual, dar fara posibilitatea de a cumpara, doar sa postez produse care se gasesc intr-un magazin real+produse ce vor aparea. Astept sfaturi si indicatii, poate chiar si linkuri spre template-uri sau addonuri care sa ma ajute. Multumesc mult.
Respect to the experts!

assus
Joomla! Intern
Joomla! Intern

Post by assus » Tue Jul 06, 2010 4:40 pm

Daca te uiti la care este cel mai folosit CMS atunci poate wordpress este in frunte. Sincer nu cred ca trebuie comparate CMS-urile fiecare e specializat pe ceva anume. Wordpress-ul este mai simplu de folosit in comparatie cu Joomla dar zic eu cu un cost ... Parerea mea ca daca vrei un site ceva mai complicat este de preferat sa te straduiesti putin si sa incerci sa inveti cat mai bine joomla. Legat de numarul de vizitatori nu vad de ce ar trebui sa te ingrijorezi... asteapta momentul iar apoi o sa vezi altfel situatia.... poate chiar se va ocupa altcineva de treaba ta ;)

sinmax
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by sinmax » Wed Aug 18, 2010 3:58 pm

45.000 de unici e foarte mult, totusi eu am vazut site-uri mari care au asa trafic pe joomla.

de curiozitate, voi cam ce trafic aveti pe site-urile voastre joomla?

Garret02
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by Garret02 » Sat Oct 30, 2010 7:57 am

15.000-20.000. cam asa
http://www.jocuripentrucopii.ws -Cateva jocuri online; http://www.kronky.com - Movies Review

jogro
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by jogro » Wed Dec 29, 2010 6:48 pm

Depinde de site. E un cms foarte bun, am vazut o multime de site-uri folosind joomla. De curand am lucrat pentru un client cu un site de firme/afaceri pe joomla si l-am modelat cum am vrut noi. Folositi joomla cu incredere!
Jocuri gratis: http://www.[spam].ro - Cele mai cele jocuri!

computerscom
I've been banned!

Post by computerscom » Wed Dec 29, 2010 7:09 pm

Foarte adevarat ! Acum asteptam Joomla 1.6, eu deja am un site online cu Joomla 1.6. Astept componente si module.

Raton
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by Raton » Tue Jan 18, 2011 3:15 pm

Mie deja mi-a dat batai de cap Joomla 1.5. Am site-uri cu peste 15.000 de articole si este inacceptabil faptul ca atunci cand Joomla 1.5 incarca articolele dintr-o categorie de exemplu, in loc sa le incarce din mysql pe cele 10 sau 15 pe care trebuie sa le afiseze pe prima pagina... le incarca pe TOATE!.. e apocaliptic pentru un shared server. Erau sa ma baneze si m-au banat pe cateva siteuri hosturile (multumesc siteground.com pentru intelegere, totusi, au fost singurii care au inteles ca problema vine de la CMS!)
Wordpress.. pare in regula pt siteuri de stiri, parerea mea, il am si eu pe 2 siteuri.. dar Joomla ruleaza daca vrei sa ai siteuri cu pagini care sa ramana mult in indexul Google. Cu toate defectele lui, il prefer pentru extensibilitate.. problema cu multitudinea de articole dintr-o categorie se rezolva prin arhivarea articolelor.
Nu am incercat inca 1.6.. sper versiunea asta nu va incarca toate articolele cand dai o listare a articolelor continute intr-o categorie. Oricum, astept sa fie actualizate toate extensiile pe care le folosesc la 1.6 inainte sa upgradez (ZOO, Tag, Sitelinks si alte cateva)
PM me for any Joomla related custom work.

Alex Dobrin
Joomla! Hero
Joomla! Hero

Post by Alex Dobrin » Tue Jan 18, 2011 4:07 pm

Raton wrote:Mie deja mi-a dat batai de cap Joomla 1.5.
Cum adică "deja" ?
Raton wrote:Am site-uri cu peste 15.000 de articole si este inacceptabil faptul ca atunci cand Joomla 1.5 incarca articolele dintr-o categorie de exemplu, in loc sa le incarce din mysql pe cele 10 sau 15 pe care trebuie sa le afiseze pe prima pagina... le incarca pe TOATE!..
Probabil ți-ai instalat cine-știe ce extensie care face asta, pentru că funcțiile native Joomla nu fac asta.
Raton wrote:e apocaliptic pentru un shared server.
Resursele alocate unui cont shared pot fi depășite foarte ușor, mai ales dacă se instalează zeci de module și plugin-uri ( câteodată e suficient și doar unul ).
Raton wrote:Erau sa ma baneze si m-au banat pe cateva siteuri hosturile (multumesc siteground.com pentru intelegere, totusi, au fost singurii care au inteles ca problema vine de la CMS!)
De fapt era de la administrator. :)
Raton wrote:Joomla ruleaza daca vrei sa ai siteuri cu pagini care sa ramana mult in indexul Google
N-are nici o legătură indexarea Google cu Joomla în sine, ci cu optimizarea pe care o faci pe site.

Raton
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by Raton » Tue Jan 18, 2011 4:28 pm

Ma refer chiar la modulul nativ joomla de listare a articolelor din categorii si te asigur ca asa face. In loc sa incarce doar articolele pe care le arata, le incarca pe TOATE!
Tu daca folosesti un CCK, poate nu stii de problema asta:) insa, e destul de comuna.. poti cauta pe forumul in engleza. inainte sa contrazici.. cauta.

Raton
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by Raton » Tue Jan 18, 2011 4:32 pm

Chiar am observat tendinta ca Google sa tina mai mult in index articolele siteurilor care merge pe Joomla decat cele Wordpress! e probata chestia.. pot sa-ti dau si in privat exemple care practic folosesc aceleasi metode SEO. Sigur, algoritmul Google se poate modifca oricand :)

Alex Dobrin
Joomla! Hero
Joomla! Hero

Post by Alex Dobrin » Tue Jan 18, 2011 4:44 pm

Raton wrote:Ma refer chiar la modulul nativ joomla de listare a articolelor din categorii si te asigur ca asa face. In loc sa incarce doar articolele pe care le arata, le incarca pe TOATE!
Tu daca folosesti un CCK, poate nu stii de problema asta:) insa, e destul de comuna.. poti cauta pe forumul in engleza. inainte sa contrazici.. cauta.
M-am uitat în cod și nu încarcă. Poate n-am înțeles eu ce vrei tu să spui.
Poți să-mi dai un link către un topic care discută problema asta ?
Raton wrote:Chiar am observat tendinta ca Google sa tina mai mult in index articolele siteurilor care merge pe Joomla decat cele Wordpress! e probata chestia.. pot sa-ti dau si in privat exemple care practic folosesc aceleasi metode SEO. Sigur, algoritmul Google se poate modifca oricand :)
Pură coincidență ( sau au fost luați în considerare alți parametrii pe care nu poți să-i controlezi, cum e vechimea domeniului de ex. ). A mai fost o discuție pe aici cu cineva care spunea că Wordpress e mai bun pentru Google. :)

Raton
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by Raton » Tue Jan 18, 2011 5:18 pm

Uite un exemplu (sunt mai multe insa, nu le-am gasit exact pe alea unde raspunsese chiar un dev Joomla):

http://forum.joomla.org/viewtopic.php?p=2319092

Uita-te cam la al 5-lea post unde un user spune ca:

"I had the same problem. From what I understood, the SQL query selects ALL articles from the database, and then displays only the first 20 or so. I modified the query so that it only selects the first 20 (or so) articles from the database, after ordering them by date descending and never had an issue again.

I do not know if that was the cause, I may wrote the same code with other words, but I think that the article manager selects all the articles and then displays the number that is selected. I tried to code it to make the selection based on the displayed number."

SELECT-ul ala pe toate articolele omoara serverul.. shared sau nu.. de fapt, cu cateva mii bune de articole, mi-a omorat si serverul de acasa, care nu e chiar un fraier..
Last edited by Raton on Tue Jan 18, 2011 5:20 pm, edited 1 time in total.

Raton
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by Raton » Tue Jan 18, 2011 5:19 pm

Referitor la faza cu Joomla/Wordpress.. nici eu nu bag mana in foc.. sunt doar niste constatari personale.

Alex Dobrin
Joomla! Hero
Joomla! Hero

Post by Alex Dobrin » Tue Jan 18, 2011 5:57 pm

Raton wrote: Uita-te cam la al 5-lea post unde un user spune ca:
Și mai jos spune unu' că a rezolvat optimizând baza de date. Asta ar fi trebuit să-ți dea de gândit.
În plus nu e nici un exemplu de cod sql care să facă probleme sau măcar exemplu de cod modificat.
Ba chiar tipul care deschide topic-ul dă exemplu de cod sql care are clar la sfârșit limitare.
Așa cum ți-am spus eu m-am uitat prin cod și am văzut că query-urile alea de la categorie au toate limitare. Ar fi și complet nepractic ( ar fi necesar mult mai mult cod ) să se citească toată tabela și să se afișeze doar anumite articole.

Problema cu optimizarea când se lucrează cu tabele relativ mari apare indiferent dacă folosești sau nu Joomla și trebuie ținut cont de ea. Chiar îți sugerez să o aplici cel puțin o dată pe săptămână dacă ai articole multe, adăugate des și mulți vizitatori. Intervalul se stabilește în funcție de nevoile site-ului.

Diferența între lucrul cu articolele arhivate și cel cu ele nearhivate este că în primul caz se face comparație pe un câmp care are 2 sau 3 valori și indexul generat pe acest câmp este foarte foarte foarte ... foarte mic, pe când în al doilea caz comparația se face pe un câmp cu valori unice ( nu cred că poți publica un articol la exact aceeași dată și oră ) și deci indexul pentru acest câmp este mult mai mare.

Probabil de asta ai înțeles că se încarcă toate articolele. De fapt se încarcă doar cele necesare dar comparația aia are nevoie de un index uriaș sau de unul micuț și cum majoritatea aleg să facă sortarea după dată problema asta nu prea are soluție fără modificarea comparației respective pe alt câmp. În plus se compară 2 câmpuri diferite de câte două ori.

Oricum, afirmația inițială ( cum că Joomla încarcă toate articolele dintr-o categorie ) e greșită și nu a trebuit să caut pe forum ca să verific asta. Poate ar trebui să încerci să verifici o afirmație înainte să o susții cu atâta tărie. :)

mariusbabtan
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by mariusbabtan » Wed Jan 19, 2011 7:00 am

La 45.000 de mii unici pe zi inseamna ca faci bani multi, nu inteleg de ce mai vorbim inca de CMS-uri facute free, pentru asta iti faci unul la comanda si il poti adapta nevoilor tale.

Am vazut ca lumea a inceput deja sa sustina si wordpresu, ambele sunt bune, depinde ce tema ai si cate reclame si asa mai departe, ca daca bagi o grafica grea degeama queriurile vor rula intr-o secunda in loc de 2 ca la grafica poate dura 10 secunde ...

Eu inca raman la ideea sa iti faci ceva la comanda cu o firma specializata.

Joomla e bun pentru inceput, nu ai bani si vrei sa incepi cu ceva, dar cand ai asa un trafic ...
I love joomla, look what can be done with this great CMS : www.pariuri-x.ro or www.pariuri-sportive-online.ro

Alex Dobrin
Joomla! Hero
Joomla! Hero

Post by Alex Dobrin » Wed Jan 19, 2011 7:18 am

mariusbabtan wrote: Eu inca raman la ideea sa iti faci ceva la comanda cu o firma specializata.
De aia tot mai multe firme mari trec la folosirea unor CMS-uri cum e Joomla ( vezi de ex. http://community.joomla.org/blogs/commu ... upama.html ).
Eu zic că doar fraierii încearcă să reinventează roata.

mariusbabtan
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by mariusbabtan » Wed Jan 19, 2011 7:41 am

Nu stiu de ce trec ei pe joomla sau nu, eu sincer inca am joomla pe partea de site principal, dar sectiunile extra le-am facut la comanda. Am facut prima data la comanda o componenta pentru joomla care a costat tot atat cat sa fie facut un script de la zero, sincer scripturile, ca sun 2 facute, au facut diferenta au dublat traficul in cateva luni.

Pe un alt site am cumparat vbulletin cu CMS inclus, si pot sa spun ca mai mult imi place joomla.
I love joomla, look what can be done with this great CMS : www.pariuri-x.ro or www.pariuri-sportive-online.ro

Locked

Return to “Romanian Forum”