Google Penguin - Sa dezvoltam acest subiect

Moderator: Alex Dobrin

computerscom
I've been banned!

Google Penguin - Sa dezvoltam acest subiect

Post by computerscom » Thu May 24, 2012 9:46 pm

Am vazut pe foarte multe forum-uri discutii despre acest subiect si cred ca ar trebui sa il dezvoltam si in aceasta comunitate. Eu am fost muscat destul de rau si cred ca foarte multi au avut de suferit. Stim ca in 24 Aprilie anul acesta a fost primul atac al pinguin-ului si cel mai sever din toata istoria Internet-ului.

Din cauza disparitiei din rezultatele organice, la unul din site-urile mele, am fost nevoit sa schimb numele de domeniu. Dupa schimbarea numelui de domeniu, pe expresiile promovate am revenit in foarte scurt timp. Voi ce parere aveti? Este asta o solutie? Sincer, am incercat toate posibilitatile si in cele din urma am renuntat la domeniu, acum este OK si sper asa sa ramana.

Daca si voi ati avut probleme, ar trebui sa le discutam si sa gasim solutii pentru evitarea disparitiei din Google.

smyth_makoto21
I've been banned!

Re: Google Penguin - Sa dezvoltam acest subiect

Post by smyth_makoto21 » Sun May 27, 2012 10:43 am

Pot spune ca mie pinguinul mi-a adus si bune si rele. Precizez ca eu nu traiesc din banii care ii fac online, ci de aproape 2 ani fac tot felul de teste si invat SEO in speranta ca intr-o zi ma voi apuca serios de treaba si voi scoate sume mai mari din online. Acum scot sume mici, cat sa acopere investitiile in unele proiecte si sa-mi ramana bani de-o Cola.

Pierderile pe care mi le-a adus pinguinul sunt destul de serioase. Aveam un site care gravita intre pozitiile 2 si 3 pe prima pe un keyword destul de cautat. Surpriza dupa aparitia pinguinului: nu gasesc siteul in cautari nici macar pe pozitia 1000. Deci Sandbox pe acel keyword. In perioada in care era pe prima pagina ajungea la 8-900 de vizitatori zilnic, acum nu atinge 100. F*ck!

Ceea ce mi-a adus bun pinguinul este pozitionare ceva mai buna pentru un proiect promitator de-al meu. E un site cu informatii istorice, lectii la istorie as putea spune, dar nu e chiar asa, care in urma updateului a reusit sa urce foarte mult si sa depaseasca in SERP siteuri foarte cunoscute si respectate. Nu am facut nici o campanie importanta de link building, ci doar cateva linkuri si un articol pe un blog de-al meu, si inscrierea in vreo 30 de directoare web mai putin cunoscute. Secretul care cred ca a "propulsat" acest site in cautari este continutul. Am adaugat un articol sau doua pe saptamana, fiecare cu o lungime de peste 300 de cuvinte. PS: Siteul de care spun am ales sa-l hostez pe Blogger deoarece multi spun ca G favorizeaza siteurile hostate de el. In legatura cu asta nu am o parere foarte clara pana in acest moment.

computerscom
I've been banned!

Post by computerscom » Tue Jun 12, 2012 8:23 am

Pentru mine este o mare dilema acest algoritm! Vad zilnic "dance", in rezultatele organice pe anumite expresii si sunt inexplicabile. In doar cateva ore un website ajunge de pe locul 5 pe locul 7-8, apoi inapoi pe 6, merge pe pagina doi si in cele din urma revine. Eu cred totusi ca partea de update in serverele Google, se face cu plic prin posta romana, alta explicatie nu este.

Este posibil ca acest algoritm sa nu fie finalizat ca si optiuni de citire si adaugare date in serverele Google, dar ma gandesc (ar fi foarte rau), ca acest lucru sa fie asa tot timpul, sa existe un dance continuu.

Deasemenea, sunt dezvoltate module si componente sau plugin-uri care fac foarte mult rau site-ului. Inainte sa instalezi ceva trebuie sa cauti date despre acel produs, sa vezi ce se discuta, cat scade procentul de optimizare dupa instalare si daca face trimiteri catre diverse site-uri prin fisiere JavaScript, sau direct. Dezvoltatorii de plugin-uri, componente, template-uri, etc., sunt interesati sa profite de instalarea pe site-ul tau, sa primeasca ceva in schimb.

Vad foarte des probleme pe site-uri dupa instalarea componentelor neplatite, care au link-uri ascunse catre diverse site-uri de adulti sau mai stii unde. Te trezesti ca ai site-ul blocat de Google si nu stii cauza. Pentru 30-40, de Euro, nu merita sa pierzi un site si pot spune ca este foarte greu de recuperat.

Inca exista site-uri care fac SPAM si stau bine in rezultate. Ele nu au fost atinse insa urmeaza sa fie. Vad ca sunt protejate site-urile cu anunturi AdSense si nu este OK din punctul meu de vedere. De teama disparitiei din Google, pe nu's ce motiv, am adaugat si la mine pe site AdSense, nu am ce face, din aceste servicii traiesc si nu pot risca.

smyth_makoto21
I've been banned!

Post by smyth_makoto21 » Tue Jun 12, 2012 2:01 pm

Eee... deci asa e.
La un moment dat am crezut ca incep sa innebunesc. Vedeam un site de-al meu cum fluctua intre pozitiile 9 si 14 la mai putin de 3 ore mai "dansa" putin. Concurenta nu e prea mare, incat sa se lupte continuu sa obtina un loc mai bun, ci doar cei din primele pozitii care au optimizat si s-au stabilizat. Interesant e ca siteul care era pe prima pozitie nu l-am gasit in cautari pana pe pagina 10.
De doua saptamani observ ca siteul meu s-a stabilizat si "graviteaza" intre pozitiile 10 si 11.

In ceea ce priveste "pozitionarea prin trimiterea de plicuri", ma gandesc ca e posibil. Nu ma mira nimic.
Ma gandesc ca danceul acesta continuu nu e decat o incercare de speriere a webmasterilor, cu scopul de a-i speria si acestia sa reactioneze prin re-optimizare SEO si in final sa fie descalificati pentru "overoptimisation" (scuze, dar nu am gasit un corespondent in romana).

stormzor88
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by stormzor88 » Thu Jun 14, 2012 5:49 pm

si la mine flucteaza foarte mult toate cuvintele :pop
Afla cine e pe invizibil pe mess http://www.invizibilpemess.info, vezi cine sta pe inv

marty69
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by marty69 » Sun Aug 12, 2012 2:48 pm

Se pare ca va mai fi o schimbare de algoritm in curand. Devine din ce in ce mai greu sa te lupti pentru o pozitie buna.

cocolino
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by cocolino » Tue Aug 21, 2012 7:06 pm

salutare,

se pare ca maestrul Google se joaca cu nervii tuturor :(

lucianustelica
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by lucianustelica » Mon Sep 24, 2012 7:11 pm

Stiti ceva de un nou Update acum in octombrie? Am citit pe niste forumuri dar deocamdata sunt numai zvonuri.

smyth_makoto21
I've been banned!

Post by smyth_makoto21 » Wed Oct 03, 2012 2:43 pm

lucianustelica wrote:Stiti ceva de un nou Update acum in octombrie? Am citit pe niste forumuri dar deocamdata sunt numai zvonuri.
Se vorbeste despre un update de PR, in niciun caz de un update al algoritmului de cautare.
PS: Sunt doar speculatii.

bogdan69
Joomla! Intern
Joomla! Intern

Post by bogdan69 » Tue Oct 09, 2012 6:48 am

Posibil un update la sfarsitul lui octombrie sau inceputul lui noiembrie, we'll just have to wait and see. Cat despre algoritmul Google e foarte posibil sa mai avem surprize "neplacute".
Custom CMS Themes http://www.mlbthemes.com

smyth_makoto21
I've been banned!

Post by smyth_makoto21 » Tue Oct 09, 2012 12:41 pm

bogdan69 wrote:Posibil un update la sfarsitul lui octombrie sau inceputul lui noiembrie, we'll just have to wait and see. Cat despre algoritmul Google e foarte posibil sa mai avem surprize "neplacute".
Exact cum ai scris, Bogdan69.
Algoritmul Google Penguin a fost updatat. Acest update priveste domeniile exact-match si aduce o noua serie de penalizari.

smyth_makoto21
I've been banned!

Post by smyth_makoto21 » Wed Nov 07, 2012 6:52 pm

anvelopemasini wrote:asa a si fost, s-au mai modificat cateva schimbari in algoritm, dupa faza cu "exact match domain" (care a cam afectat site-uri fara content si cu multe expresii cheie in domeniu).
se pare ca se pune accent si pe branding, adica la o cautare legata de carti anume sa scoata in fata site-ul unei edituri (recunoscuta ca brand de big g) chiar daca nu e optimizata pentru cautarea respectiva.
Am mai observat zilele trecute la o cautare ca prima pagina apareau doar 7 rezultate, restul fiind anunturi - de fapt erau mai multe anunturi ca si spatiu in pagina (se speculeaza ca spre asta ne indreptam si se fac teste intre timp).
Dupa update-ul Penguin au fost afectate in special magazinele virtuale, ei fiind nevoiti sa se indrepte spre anunturi, deci este clar ca optimizarea va fi vazuta ca putin naturala, contand doar contentul bogat si unic, dar si plata.
Se asteapta si un update de PageRank in perioada urmatoare, cine stie ce va aduce...
Brandingul este o urmare fireasca a updateului care scoate din competitie domeniile exact-match.
Singurul care ramane acelasi dupa fiecare update este continutul. Daca ai continut mult si unic, imbinat cu linkuri obtinute pe cale cat mai naturala, nu vei avea niciodata probleme cu vreun update.
Updateul de PR s-ar putea sa aduca de la sine o schimbare de algoritm, dar in aceasta privinta ramane de vazut, deocamdata nu putem decat sa speculam.

medvemarci
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by medvemarci » Wed Dec 05, 2012 10:51 pm

In octombrie, la cateva zile diferenta, au fost doua modificari majore sau actualizari de algoritm : EMD si o noua varianta a Pinguinului. Prima a fost anuntata de G. dupa lansare ca un algoritm care va afecta 0.6% din domeniile in limba engleza, cealalta nu a fost anuntata, decat la mai mult de o saptamana si a afecta 3-4% din siteurile de limba engleza.

Am citit un articol despre faptul ca totusi siteurile bine intemeiate si de calitate, chiar cu cuvinte cheie in nume n-au fost afectate, dar s-au eliminat cele la care nu exista continut relevant, ci doar linkuri.

Pana la urma toate aceste algoritme Panda, EMD, Penguin,etc. imbunatatesc rezultatele de cautare si elimina pozitionarile artificiale, chiar daca cateodata ne lovesc pe neasteptate. Dupa cum a zis si Smith anterior, siteul lui cu continut bun si original a urcat in rezultate.

smyth_makoto21
I've been banned!

Post by smyth_makoto21 » Thu Dec 06, 2012 4:32 am

medvemarci wrote:In octombrie, la cateva zile diferenta, au fost doua modificari majore sau actualizari de algoritm : EMD si o noua varianta a Pinguinului. Prima a fost anuntata de G. dupa lansare ca un algoritm care va afecta 0.6% din domeniile in limba engleza, cealalta nu a fost anuntata, decat la mai mult de o saptamana si a afecta 3-4% din siteurile de limba engleza.

Am citit un articol despre faptul ca totusi siteurile bine intemeiate si de calitate, chiar cu cuvinte cheie in nume n-au fost afectate, dar s-au eliminat cele la care nu exista continut relevant, ci doar linkuri.

Pana la urma toate aceste algoritme Panda, EMD, Penguin,etc. imbunatatesc rezultatele de cautare si elimina pozitionarile artificiale, chiar daca cateodata ne lovesc pe neasteptate. Dupa cum a zis si Smith anterior, siteul lui cu continut bun si original a urcat in rezultate.
Intr-adevar, acesta este scopul modificarilor de algoritm, dar nu trebuie sa se inteleaga ca toate update-urile de algoritm cresc calitatea cautarilor, pentru ca de multe ori exista rateuri si sunt pozitionate pe prima pagina site-uri goale la cuvinte cheie cu cautari destul de multe.

medvemarci
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by medvemarci » Thu Dec 06, 2012 2:50 pm

Sigur din pacate sunt intotdeauna site-uri care ies mai bine din schimbarea de algoritm, desi nu merita, iar altele sufera penalizari, desi sunt de valoare, si nu merita sa se intample acest lucru.

Eu ma refeream: in general.

Algoritmele sunt scrise pentru casuri generale: orice cuvant de cautare, orice site, etc.
Pot aparea, si apar, cazuri particulare.

smyth_makoto21
I've been banned!

Post by smyth_makoto21 » Fri Dec 07, 2012 4:24 am

medvemarci wrote:Sigur din pacate sunt intotdeauna site-uri care ies mai bine din schimbarea de algoritm, desi nu merita, iar altele sufera penalizari, desi sunt de valoare, si nu merita sa se intample acest lucru.

Eu ma refeream: in general.

Algoritmele sunt scrise pentru casuri generale: orice cuvant de cautare, orice site, etc.
Pot aparea, si apar, cazuri particulare.
Chiar stateam odata si ma gandeam ca in SEO trebuie sa ai si putin noroc. Stiu ca suna ciudat, dar eu la concluzia asta am ajuns dupa ceva timp de cand fac SEO.

medvemarci
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by medvemarci » Wed Dec 12, 2012 6:03 pm

Chiar stateam odata si ma gandeam ca in SEO trebuie sa ai si putin noroc. Stiu ca suna ciudat, dar eu la concluzia asta am ajuns dupa ceva timp de cand fac SEO.

Probabil ca ai dreptate, pe langa toate schemele si tehnicile (chiar white hat) pe care le folosim, probabil ca trebuie sa ai si ceva noroc. Se poate intampla sa faci astazi lucrurile intr-un fel si maine sa vina marele G. cu un upgrade care sa te avantajeze.
Invers am mai vazut cazuri...
Ma gandesc sa-mi iau hosting la webnethosting.net

smyth_makoto21
I've been banned!

Post by smyth_makoto21 » Thu Dec 13, 2012 4:43 am

medvemarci wrote:

Probabil ca ai dreptate, pe langa toate schemele si tehnicile (chiar white hat) pe care le folosim, probabil ca trebuie sa ai si ceva noroc. Se poate intampla sa faci astazi lucrurile intr-un fel si maine sa vina marele G. cu un upgrade care sa te avantajeze.
Invers am mai vazut cazuri...
Pe langa asta, trebuie sa fii mereu previzibil, sa te astepti intotdeauna sa fii lovit dintr-o parte sau din cealalta, ori esti penalizat, ori iti creste traficul. Si trebuie sa fii pregatit in orice moment sa gasesti solutii pentru eventuale probleme.

costy1
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by costy1 » Thu Dec 20, 2012 9:16 pm

Oare sunt singurul care nu am resimtit in nici un fel efectele dezastruoase pe care le-a facut Google Penguin?

ulisecatalogweb
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by ulisecatalogweb » Tue Jan 29, 2013 12:36 pm

costy1 wrote:Oare sunt singurul care nu am resimtit in nici un fel efectele dezastruoase pe care le-a facut Google Penguin?
Pai daca nu ai facut nici un fel de link building, dar absolut deloc tu - ci ai primit recomandari de la cei carora chiar le-a placut site-ul tau, precum daca ai si continut text original, negasit pe alte site-uri nici macar partial, sunt sanse mari sa nu te penalizeze niciodata!

dar cat poti sa astepti sa cresti asa? ani?
Curios mereu despre web si tehnologie

bodolik
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by bodolik » Wed Feb 06, 2013 5:17 pm

Din cunostintele mele (sper sa nu gresesc) Pinguinul este strict pentru link building. Pentru continutul paginilor stiu ca se ocupa Panda. Mai mult decat atat se anunta cu mare zarva Zebra - care va tine strict de retelele de socializare

enrique00a
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by enrique00a » Sun Feb 17, 2013 10:08 pm

Panda ar fi fost legat de continutul "subtire" sau preluat, iar Penguin ar fi pe partea de linkuri - ancore si surse / site-uri - relevanta sau autoritate.
Zebra nu stiu inca in ce masura sau in ce procentaj ar afecta pozitionarile, dar se stia de mult ca se tine deja cont de social-media in calcule si algoritmi.
Se speculeaza in .com ca e vorba de culoarea animalului care da numele update-ului/algoritmului, daca e pe negru e vorba de offpage si de lucruri "inchise la palarie", daca e deschis e legat de content. Zebra le are pe amandoua, deci...chiar as vrea sa vad ce se intampla, deja sunt sute de discutii, vor aparea zeci de tutoriale despre cum sa-ti revii, cine stie in ce se transforma SEO, avand in vedere ca "7 e noul 10" in numarul de cautari returnate pe anumite nise, in prima pagina.
Mai scriu pe blog https://emrzone.ro despre design si optimizare CMS-uri diverse.

communicator
I've been banned!

Post by communicator » Sat Mar 02, 2013 9:28 am

Mi se pare normal ca google sa penalizeze siteuri spam cu continut duplicat.
Si eu am aceeasi problema in legatura cu pozitienarea siteului pe anumite cuvinte cheie.
Personal cred ca google nu a finalizat update-ul.
Am observat ca primele siteuri din nisa nu se misca deloc, indiferent de update-ul google, asta spune ceva.
Ce nu stiu inca cu exactitate dar se pare ca sunt listate in Domoz.

communicator
I've been banned!

Post by communicator » Sat Mar 02, 2013 9:36 am

Este foarte greu sa obtii link pe Domoz, defapt nu cred ca stie cineva cu adevarat care sunt criteriile lor de selectie, poate ei insisi sa stie.
Oricum vom vedea la urmatorul update data problemele astea mai persista.

bodolik
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by bodolik » Wed Apr 10, 2013 6:31 am

Ciudate sunt caile Dmoz-ului. Am aplicat de cateva ori si consider ca nu incalc nici o cerinta si totusi ... nu am fost acceptat.
http://www.topdiete.com - Diete de slabit si sfaturi de slabire
http://ecredite.net

ginuta
I've been banned!

Post by ginuta » Mon May 27, 2013 5:13 am

Tararam. Penguin 2.0 a fost "eliberat". ceva miscari spectaculoase la voi? La mine usoare scaderi, dar in nici un caz ceva dramatic. Se pare, asa la prima vedere, ca este mai degraba o devalorizare a anumitor linkuri.

IulianG
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by IulianG » Tue May 28, 2013 6:39 am

Google Penguin nu prea are legatura cu Dmoz, cu site-uri spam cu continut duplicat ( de asta se ocupa Panda Update). Strict la subiect, Google Penguin este un update de algoritm care analizeaza calitatea link-urilor si in special procentul cuvintelor cheie din link. De asemenea, sunt mari discutii in comunicatile SEO referitoare la velocitate ( numarul de link-uri obtinute de tine in raport cu ceilalti concurenti din industria din care faci parte ), clar ca nu este normal ca tu sa obtii 1000 de link-uri lunar iar ceilalti din fata ta cate 10.
Please, see Forum Rules for signature: http://forum.joomla.org/viewtopic.php?f=8&t=65

smyth_makoto21
I've been banned!

Post by smyth_makoto21 » Sat Jun 08, 2013 6:25 am

IulianG wrote:Google Penguin nu prea are legatura cu Dmoz, cu site-uri spam cu continut duplicat ( de asta se ocupa Panda Update). Strict la subiect, Google Penguin este un update de algoritm care analizeaza calitatea link-urilor si in special procentul cuvintelor cheie din link. De asemenea, sunt mari discutii in comunicatile SEO referitoare la velocitate ( numarul de link-uri obtinute de tine in raport cu ceilalti concurenti din industria din care faci parte ), clar ca nu este normal ca tu sa obtii 1000 de link-uri lunar iar ceilalti din fata ta cate 10.
Mai bine decat atat nu putea s-o spune nimeni, e scurt si la obiect.

Totusi, e interesant ca unii zic ca mai sunt modificari in SERP si ca Penguin actioneaza si dupa perioada in care s-a anuntat stoparea lui. Eu nu simt nicio modificare, voi simtiti vreo modificare dupa ce s-a terminat updateul? Sau vorbesc aia prostii?

donroid
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by donroid » Fri Jun 21, 2013 9:43 am

smyth_makoto21 wrote:
IulianG wrote:Google Penguin nu prea are legatura cu Dmoz, cu site-uri spam cu continut duplicat ( de asta se ocupa Panda Update). Strict la subiect, Google Penguin este un update de algoritm care analizeaza calitatea link-urilor si in special procentul cuvintelor cheie din link. De asemenea, sunt mari discutii in comunicatile SEO referitoare la velocitate ( numarul de link-uri obtinute de tine in raport cu ceilalti concurenti din industria din care faci parte ), clar ca nu este normal ca tu sa obtii 1000 de link-uri lunar iar ceilalti din fata ta cate 10.
Mai bine decat atat nu putea s-o spune nimeni, e scurt si la obiect.

Totusi, e interesant ca unii zic ca mai sunt modificari in SERP si ca Penguin actioneaza si dupa perioada in care s-a anuntat stoparea lui. Eu nu simt nicio modificare, voi simtiti vreo modificare dupa ce s-a terminat updateul? Sau vorbesc aia prostii?
Oricum nu iti fa sperante de oprire, deoarece Google face in medie peste 50 de modificari pe zi in algoritmul sau, pentru a opri manipularea serp-ului ;)

bodolik
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by bodolik » Wed Jun 26, 2013 4:48 pm

Est adevarat ca se fac modificari in continuu .. dar deocamdata fara rost, intrucat site-urile ce au folosit spam au urcat..iar cele corecta au scazut. Pentru moment, logica celor de la Google functioneaza exact invers.
http://www.topdiete.com - Diete de slabit si sfaturi de slabire
http://ecredite.net

Locked

Return to “Romanian Forum”