Website pentru telefoanele mobile

Moderator: Alex Dobrin

Locked
computerscom
I've been banned!

Website pentru telefoanele mobile

Post by computerscom » Tue May 29, 2012 4:37 am

Daca in Internet, se navigheaza tot mai mult de pe telefoanele mobile, am incercat sa caut o solutie cat mai buna. In cele din urma cred ca am gasit solutia, poate va ajuta si pe voi.

Se stie ca Google, pune accent pe compatibilitatea paginilor Web, cu telefoanele mobile. La inceputul lunii Mai, daca nu ma insel, Google a facut un parteneriat cu Dudamobile si cred ca a fost o alegere buna.

Am creat un cont pe Dudamobile, mi-am ales un template, am primit un cod si l-am pus intre <head>si</head>. Cand website-ul meu este interogat de pe un telefon mobil, practic se face un redirect catre pagina afisata de Dudamobile. In administrare exista sistem de statistica, poti adauga codurile Google si alte setari. Website-ul meu acum se incarca pe telefoanele mobile excelent.

Aveti exemplul aici: http://mobile.dudamobile.com/site/opti-seo
Contul se creaza pe dudamobile.com

stormzor88
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Re: Website pentru telefoanele mobile

Post by stormzor88 » Thu Jun 14, 2012 5:51 pm

interesant trebuie sa incerc si eu deoarce se foloseste tot mai mult noua generatie de android,
Afla cine e pe invizibil pe mess http://www.invizibilpemess.info, vezi cine sta pe inv

Alex Dobrin
Joomla! Hero
Joomla! Hero

Post by Alex Dobrin » Wed Jun 20, 2012 10:38 am

Eu cred că e mai indicat să-ți faci template-ul compatibil cu device-urile mobile.
Nu e foarte complicat și ai control total.
My latest project - http://www.extraglaze.co.uk/

bogdan69
Joomla! Intern
Joomla! Intern

Post by bogdan69 » Sun Sep 02, 2012 10:35 am

Exista acum framework-uri css - Twitter Bootstrap care te pot ajuta sa creezi un layout lightweight si pentru dispozitive mobile (tableta, smartphone). Plus de asta, din ce stiu eu, trebuie adaugat un meta pentru ca un website sa fie macar partial compatibil si cu dispozitive mobile:
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0">
Custom CMS Themes http://www.mlbthemes.com

medvemarci
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by medvemarci » Thu Dec 06, 2012 9:20 pm

M-am uitat si eu pe DudaMobile, este un site interesant. Imi place mult interfata acea in care te uiti chiar pe un Android sau un Blackberry.
Devine din ce in ce mai important sa-ti apara site-ul si pe telefoane si alte dispozitive mobile. Deci trebuie gasita o solutie.
Ma gandesc sa-mi iau hosting la webnethosting.net

lucianustelica
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by lucianustelica » Fri Dec 07, 2012 1:07 pm

O sa incerc si eu deoarce se foloseste tot mai mult noua generatie de android. Stie cineva daca iti ofera control total? Ma gandesc ca daca totul se face prin acest serviciu....

andrewhappy
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by andrewhappy » Tue Dec 11, 2012 8:34 pm

foarte faina aplicatia, o sa fac si eu un cont aici!

din cate stiu, se mai folosesc niste versiuni bazate pe css si/sau javascript, ex.:

Code: Select all

<script type="text/javascript">
<!--
if (screen.width <= 699) {
document.location = "VERSIUNE-SITE-MOBIL.TLD";
}
//-->
</script>

ulisecatalogweb
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by ulisecatalogweb » Tue Jan 29, 2013 1:01 pm

Merita testata o versiune mobila aici, cred ca ar fi interesant de comparat modul de afisare, de la Blackberry pana la tableta, daca recunoaste dispozitivul si dimensiunile display-ului in mod automat, asa cum era sintetizat in scriptul Java de mai sus.
Oricum, customizarea pe domeniul propriu (de fapt subdomeniul propriu de genul m.site.ro ) este de preferat, dpdv al posibilitatilor de managemeni in special!
Curios mereu despre web si tehnologie

enrique00a
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by enrique00a » Tue Jan 29, 2013 3:11 pm

Cazul ideal e urmatorul: bagi repede scriptul Duda (!) in codul tau ca sa beneficiezi rapid de trafic din smartphone-uri si dispozitive mobile gen tableta, dar intre timp lucrezi la un CSS customizat dupa bunul plac pe subdomeniu, ca totusi nu se merita un domeniu intreg, nefiind necesare totusi atatea resurse.
Si chiar daca e un trafic extrem de ridicat si nu face fata (macar de-ar fi asta problema) se poate vorbi de un upgrade de hosting.
Mai scriu pe blog https://emrzone.ro despre design si optimizare CMS-uri diverse.

mousek40
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by mousek40 » Sun Mar 03, 2013 5:36 pm

Arata bine webdep atat pe telefon cat si pe tableta. Si se incarca repede avand in vedere ca e Magento in spate.

constantin21
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by constantin21 » Wed Mar 27, 2013 12:00 pm

Mai stie cineva vreo componenta care face acelasi lucru, face design siteului prietenos pentru cei ce-l acceseaza de pe telefon si tableta?
Precizez ca am cautat, chiar am gasit cateva componente, dar doresc sa primesc sugestii doar de la cei ce le-au testat.
Imi place invat in fiecare zi ceva nou despre istoria contemporana.
Citesc intotdeauna stiri interesante din domeniul auto de pe mastun.com.

donroid
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by donroid » Fri Jun 21, 2013 9:34 am

constantin21 wrote:Mai stie cineva vreo componenta care face acelasi lucru, face design siteului prietenos pentru cei ce-l acceseaza de pe telefon si tableta?
Precizez ca am cautat, chiar am gasit cateva componente, dar doresc sa primesc sugestii doar de la cei ce le-au testat.
Cineva ? si eu sunt interesat de acest lucru, deoarece m-am saturat sa cumpar template-uri responsive si as dori sa-mi creez propria chestie pentru toate rezolutiile mobile posibile

santamia
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by santamia » Sat Nov 09, 2013 4:49 pm

Cel mai bine este sa alegi o tema responsive , aceasta se va adapta la marimea ecranului utilizatorului, astfel incat sa fie usor de folosit de oricine

florinf
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by florinf » Sat Apr 26, 2014 4:40 pm

santamia are dreptate, oricum deja utilizatorii internetului de pe mobil au inceput sa domine piata .

costea17k
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by costea17k » Sat Feb 21, 2015 9:39 am

Aici puteti vedea daca siteul e mobile frendly sau nu. https://www.google.com/webmasters/tools ... -friendly/ Google a inceput sa tina cont foarte mult de acest criteriu.

WalkieGo
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by WalkieGo » Wed Jun 17, 2015 8:02 am

cea mai buna solutie este un site responsive ce foloseste acelasi cod HTML pentru toate dispozitivele...

***** Manual signatures are NOT allowed *****_

http://www.vacanta-eurotrip.ro

Locked

Return to “Romanian Forum”