portare de useri pe joomla!

Moderator: Alex Dobrin

Locked
e-florin
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

portare de useri pe joomla!

Post by e-florin » Sun Sep 25, 2005 7:46 pm

Asta am scris ieri:
Am administrat un site construit pe mambo4.5.1. Am trecut la mambo4.5.2.3 (jommla are probleme cu media managerul) si doresc sa iau din baza de date, salvata din 4.5.1, doar userii. Pe 4.5.1 am rescris ceva cod ca sa extind datele la fiecare user asa ca structura tabelului mos_user mai are ceva campuri in plus. Folosim phpMyAdmin am scos din tabel campurile in plus, am exportat tabelul cu aceeasi structura ca in 4.5.2.3 impreuna cu userii, l-am importat dar... mambo4.5.2.3 nu "vede" decat primul user. Mai sunt informatii legate de useri si in alte tabele? Dati-mi o sugestie! Multumesc!
Multumesc celor de la joomla! pt. var 1.0.1; problema cu media managerul s-a rezolvat asa ca trec la Joomla! 1.0.1. Insa problema cu userii e aceeasi cu o mica modificare: nr. de useri apare in bara de jos dar de afist afiseaza doar pe primul ?!? Please, help me!!!!
Last edited by Cosmin on Tue Sep 27, 2005 5:14 am, edited 1 time in total.

Cosmin
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer

Re: portare de useri pe joomla!

Post by Cosmin » Tue Sep 27, 2005 5:14 am

Nota moderator: Eliminat glow-ul din mesaj!

Cel mai bine ar fi sa folosesti codul de citat (quote) in acest caz.

Florin un link catre site-ul tau ne poti da? Sa vedem care este problema...
Last edited by Cosmin on Tue Sep 27, 2005 5:17 am, edited 1 time in total.
Member of the Romanian Joomla! Translation Team
Joomla! Romania: http://www.joomla.ro

e-florin
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by e-florin » Tue Sep 27, 2005 6:30 am

Stie-ul este http://www.fitzuica.ro dar inca nu este deschis. Nu am portat inca userii acolo ci am facut experienta pe calculatorul meu (folosesc EasyPHP 1.8 ca server PHP-MySQL). Revin in curand cu mai multe informatii detaliate.

e-florin
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by e-florin » Wed Sep 28, 2005 1:24 pm

Urrrrrrrrraaaaaaaa!! :laugh: am rezolvat problema deci acum sunt in stare sa dau lectii. Deci:
daca vreti sa portati doar userii (cu nume, adrese, parole....) de pe mambo sau Joomla orice variante:
  • vedeti ca in baza de date la tabelul jos_users (mos_users pentru mambo) sa aiba aceleasi campuri (daca nu foloseste phpMYadmin ca sa le scoti din veghea DB sau adauga-le in noua DB)
  • copiaza continutul tabelului mos_core_acl_aro (atentie la prefix la joomla! este jos_...).
  • copiaza continutul tabelului mos_core_acl_groups_aro_map (atentie la acelasi prefix).
  • copiaza acum continutul tabelului mos_users (atentie la acelasi prefix).
Ultime precautii: daca ai deja inregistrari in noua DB in tabelele pomenite mai sus ai grija ca se suprapun cu cele vechi daca au acelasi id iar phpMy admin iti va da o eroare; vezi ca variante diferite de phpMYadmin (adica mai vechi si mai noi) au protocoale diferite in care exporta fisierele de comenzi SQL. (ex. una exporta ...,'casa',... iar alta are directiva ..., casa ,...)

Succes!
Last edited by e-florin on Wed Sep 28, 2005 2:55 pm, edited 1 time in total.

Locked

Return to “Romanian Forum”