Facile Forms Kullanımı ve Ayarları Nasıl Yapılır

Joomla! ve eklentileri hakkındaki anlatımlar.
memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Facile Forms Kullanımı ve Ayarları Nasıl Yapılır

Post by memoc@n » Sat Oct 20, 2007 1:00 am

Bu anlatımımızda sizlere facileforms form bileşeninin kullanımının nasıl yapılacağını anlatacağım. Öncelikle bu bileşenin sisteminize yüklendiğini varsayarak diğer aşamalarına geçiyorum.

Image

Menüden ilk olarak bu yüklemiş olduğumuz bileşene tıklayalım

İlk defa yüklenmiş ise ve daha hiç çalıştırmamışsak bileşenimizi tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacak karşımıza

Image

İşaretli olan yeri tıklayıp ardından en alttaki "Continue" butonuna basalım ve veritabanına facileforms'un çalışabilmesi için gerekli olan tabloları otomatik yazdıralım. Ardından aşağıdaki resimde gördüğümüz gibi tekrar bileşenimize "manage forms" menüsünden girelim

Image
http://www.mmcn.org Joomla, Wordpress, iPhone, iPad, iOS, Apple Blogu

memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Re: Facile Forms Kullanımı ve Ayarları Nasıl Yapılır

Post by memoc@n » Sat Oct 20, 2007 1:01 am

Image

Karşımıza böyle bir alan geliyor şu anda yeni bir form oluşturmak için ilk adım olarak "New" menü öğesine tıklayarak işlemlerimize başlayalım

Image

Şimdi sırasıyla yeni form oluşturmanın bu ilk adımında yapmamız gereken işlemlere bakalım.

1. Title - Formunuza bir isim belirleyin
2. Name - Buraya yazacağınız isim örnektede görüldüğü gibi türkçe karakter içermemeli ve boşlul olmamalıdır veritabanına bu kayıt girilecek bu sebeple tr karakter ve boşluk kabul etmez etse dahi form çalışmayabilir
3. Width - Formumuzun genişliğini buradan ayarlayacaksınız istediğiniz ebatları uygn biçimde girin
4. Height - Formunuzun yükseklik ayarını belirleyin
Ardından buradaki işlemlerimiz bittiğinde en altta ok ile gösterildiği gibi "Save" butonuna basarak bu ilk adımı geçelim

Image

Resimde görüldüğü gibi formumuz için ilk adım başarıyla tamamlandı şimdi formumuzun içeriğini hazırlamaya geldi sıra, bunun için resimde gördüğünüz yerden "Pages" yazan alanın altındaki  "1" rakamına basarak formumuza girelim.

memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by memoc@n » Sat Oct 20, 2007 1:01 am

Image

Formumuzun içeriğini hazırlamak için "New" butonuna basalım

Image

Önce formumuzun içeriğine ait yazıları hazırlayalım bunun için resimdeki işaretli alanı tıklayıp hemen alttaki "Continue" butonuna basalım

Image

Üst resimde işaretlenmiş olan alanları siz kendinize uygun şekilde doldurun ve işleminiz tamamlanınca alttaki "Save" butonuna basın

Image

Gördüğünüz gibi ilk alanımızı oluşturduk burada rakamlarla işaretlediğimiz şekilde sizlere bu bölümü nasıl kullanacağınızı açıklayalım

1No'lu alandan kutucuğu işaretleyip ardından 2 no'lu alandan yazımızı isteğimiz gibi kaydırabiliriz sağa, sola, yukarı, aşağı şekilde taşıyabiliriz "Move-Pixel" ve altındaki rakamı büyütüp küçülterek bu kaydırma işlemini kaçar pixel olarak yapabileceğimizi rakamsal olarak belirtip bu işlemi hızlandırıp yavaşlatabiliriz (taşıma) 3 No'lu alanda oluşturduğumuz içeriğimizi görmektesiniz buradaki işlemimiz bitince 4 Nolu alandan "Save" butonuna basarak burada yaptığımız işlemi kaydetmeliyiz. Şimdi diğer yazımızı da hazırlayalım ve daha sonra bunların karşısına gelecek kutucuklarıda hazırlayacağız isim alanına ait yazımızdan sonra e-posta alanına ait yazımızı hazırlayalım

memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by memoc@n » Sat Oct 20, 2007 1:02 am

Image

Tekrar üst menümüzden "New" butonuna basarak yeni alanımızın yazısını oluşturalım

Image

Resimdeki alanı işaretleyip "Continue" butonuna basıp ikinci yazmızı yazacağımız alana geçelim

Image

Resimde gördüğünüz gibi eposta için gerekli alanımıza ait yazımızı adım adım örnekteki gibi yapıp "Save" butonuyla işlemimizi kaydedelim

Image

Ad ve soyad alanına ait yazımızı oluşturduğumuz gibi eposta yazısı içinde aynı işlemleri yaparak 1 No'lu işaretli kutucuğu işaretleyip kaydırma çubukları ile gerekli şekilde kadırıp düzenleyelim ve daha sonra yine işlem bitince 4 no'lu alandan "Save" butonuna basalım aksi halde hizaladığımız bu yeni metin başka işleme geçince yine kayacaktır.

memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by memoc@n » Sat Oct 20, 2007 1:02 am

Image

Şimdi ad soyad ve eposta yazılarımızın karşısına formu dolduran kullanıcılar tarafından isimlerini ve eposta adreslerini girecekleri kutucukları oluşturacağız bunun için yine üst menüden "New" butonuna basalım

İlk kutucuğumuzu hazırlayalım

Image

Resimdeki alanı işaretleyip "Continue" butonuna basın

Image

Örnek resimdeki gibi alanları dolduralım ancak alttaki 3 nolu bölümde "width" değerlerini biz kendi isteğimize göre değiştirelim buradaki "columns" yazan yer kutucuğun uzunluğu "max. lenght" ise bu kutucuğa azami haç harf girilebileceğini belirler bu alanlara 25 - 25 değerleri vereceğiz biz... örneğimizde bunu görebileceksiniz

Image

Tekrar 1no'lu alandan yeni oluşturduğumuz bu kutucuğumuzu işaretleyip yön tuşlarıyla düzgünce yönledirip "Save" butonuyla da bu işlemi kaydedelim ve örnekteki gibi görüntüyü elde etmiş olacağız. Kullanıcıların ad ve soyad gireceği alanıda oluşturduktan sonra sırasıyla bu işlemleri bir nevi tekrar edip eposta yazımızın karşısına gelecek olan eposta yazılabilecek kutucuğu oluşturalım.

Image

"New" butonuna basalım

Image

Resimdeki gibi seçip "Continue" butonuyla devam edelim

Image

Bu bölüme geldiğimizde örnek resimde olduğu gibi gereken yerleri doldurup "Save" butonuyla bu işlemimizi de kaydedelim

memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by memoc@n » Sat Oct 20, 2007 1:03 am

Image

Eposta kutucuğumuzu da diğer örneklerimizdeki gibi seçip hizalandırdıktan sonra "Save" butonuna basarak kaydediyoruz.
Şimdi bu alandan değişik bir işlem daha yapacağız, kullanıcıların eposta adresini yazmaması durumunda onlara uyarı niteliğinde bir yazı çıkmasını sağlayalım bunun için yapmamız gerekenleri görelim. 1 no'lo seçenekten (eposta_2) yazına tıklayın ve aşağıdaki resimden devam edelim.

Image

Resimde de gördüğünüz gibi üstten "Scripts" sekmesine tıkladığımızda karşımıza gelecek bölümden örnek resimdeki gibi gerekenleri yazıp (3 no'lu seçenek) seçmeniz gereken yerleri (2 ve 4 no'lu seçenekler) de seçelimve hemen alttaki "Save" butonuyla kaydedip işlemlerimize devam edelim.

Buraya kadar olan bölümde ad soyad yazı ve kutucuğu, eposta yazı ve kutucuğu ve buna bağlı olarak eposta alanının boş bırakılması durumunda kullanıcılara gösterilecek "Lütfen geçerli bir mail adresi girin" ibaresini hazırladık böylelikle bir kaç fonksiyonu öğrenmiş olduk. Bundan sonra ise yapacağımız işlem formumuz için açılabilir bir menü şeklinde seçim kutucuğu ve karşısına gelecek yazısının nasıl oluşturacağımıza bakalım.

Image

Tekrar formumuzun içindeki hemen üst bölümdeki menü öğesi olan "New" butonuna basalım

Image

Bu bölümden de resimdeki gibi seçimi yapıp "Continue" butonuyla devam edelim

Image

Biz bu örneğimizde "ürünler" isminde bir text yazıp karşısınada açılır kutucukta belli başlı ürünler girip bunlardan herhangi birinin seçilebilmesine olanak tanımak istiyoruz siz bu örneğimizden yola çıkarak istediğiniz gibi düzenleme yapabilirsiniz. "Save" butonuyla bu işlemimizi kaydedelim.

Image

Artık burada ne gibi bir işlem yapacağımızı biliyoruz gerekli şekilde hizalama işlemini yaptıktan sonra "Save" butonuna basıp bu işlemimizi kaydediyoruz. Ürünlerimiz metni bitti şimdi bunun karşısına açılır menü şeklinde ürünleri liste halinde gösterebileceğimiz açılır kutucuğumuzu yapalım.

Image

Yine üst menüden "New" butonuyla formumuza yeni bir alan oluşturmak için gerekli bölüme gidelim

memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by memoc@n » Sat Oct 20, 2007 1:03 am

Image

Resimdeki görüldüğü gibi öğeyi seçip "continue" butonuyla devam edelim

Image

1 ve 2 no'lu alanlara aynı şekilde sizler kendinize göre isim vererek 3 no'lu alandan da örnekteki gibi listemizde yer alacak öğeleri girebilirsiniz. Bu işlem bittikten sonra "Save" butonuyla işlemi kaydedip devam edelim

Image

Yine 1 no'lu alandan liste_2 seçildikten sonra 3 no'lu bölümden yön tuşlarıyla bu açılır kutucuğumuzu (4 no) düzenleyip 2 no'lu "Save" butonuyla yönlendirerek gerekli şekilde düzemlediğimiz öğemizi de kaydederek bu işlemimizi de bitirmiş olalım. Böylelikle bir kaç fomksiyonla beraber bu şekilde bir formun nasıl hazırlandığını öğrenmiş olduk. Bundan sonrasında ise formumuzu dolduran kullanıcılarımızın bu formu gönderebilmesi için "Gönder" butonunu eklemeyi göreceğiz.

Image

Üst menüden yine "New" butonuna basarak devam edelim

memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by memoc@n » Sat Oct 20, 2007 1:04 am

Image

Resimde seçili alanı seçip "Continue" butonuyla devam edelim

Image

Resimde gördüğümüz alanları yine görülen şekilde yazıp hemen üstteki "Scripts" sekmesine tıklayalım ve orada da yapılacak küçük bir işlemimiz var onu da halledelim

Image

Resimde gördüğünüz alanları gerektiği gibi seçelim ve ardındanda "Save" butonuyla kaydedelim

Image

Bu bölümü artık anlatmamıza gerek yok gerektiği gibi hizalandırıp "Save" butonuna basmayı unutmayalım yeterlidir. Böylelikle formumuz neredeyse bitti "Gönder" butonumuzu da yerleştirdik formumuza, fakat şimdiki aşamaya bıraktığım ve yapmamız gereken en önemli husus facile forms için gereken ayarların yapılması. Bu formu doldurup gönder dediklerinde nereye gidecek form? İşte bu aşamadan sonra bunu nasıl ayarlayacağımıza bakacağız

memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by memoc@n » Sat Oct 20, 2007 1:04 am

Joomla yönetim paneli menümüze dönüyoruz

Image

Resimdeki gibi ayarların olduğu bölüme gitmek için "Configuration" menüsünü tıklıyoruz

Image

Burada tek yapmamız gereken seçili ve işaretli olan alana formumuzun yada varsa bir kaç tane formun hangi adrese (eposta) gönderileceğini belirliyoruz ve bu alana bu eposta adresimizi yazıp hemen alttaki "Save" butonuna basarak bu işlemi de bitiyoruz.
Böylelikle basit bir formun nasıl oluşturulup ayarlanacağını görmüş olduk, artık son aşama olan bu hazırlanan formumuza menüden nasıl link vereceğimizi göreceğiz.

Image

Yine joomla yönetim panelimizden üst menüdeki Menü=mainmenu sekmelerini tıklayalım, biz formumuza ana menüden link vereceğiz siz dilediğiniz menüden link verebilirsiniz.

memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by memoc@n » Sat Oct 20, 2007 1:05 am

Image

Ana menümüz ve öğelerine ait bölümdeyiz hemen üst taraftaki menüden "Yeni" butonuna basıp yeni menü öğemizi oluşturmaya başlayalım

Image

Resimdeki gibi menü çeşidini "Bileşen" olarak seçip üst taraftan "İleri" butonuyla devam edelim

Image

1 no'lu bölümden formumuza isim verip 2 no'lu bölümden de facileforms bileşenini seçiyoruz ve üst menüden de "Kaydet" butonuyla form için menüden link verme işleminin bu aşamasını geçiyoruz.

Image

Resimde gördüğünüz gibi formumuz için oluşturduğumuz "Form" isimli linkimiz hazır şimdi buna tekrar tıklıyor ve yeni oluşturduğumuz menümüzün içine tekrar giriyoruz.

Image

Burada yapmamız gereken tek şey hemen sağ tarafta işaretlenmiş olan "Form Name" kısmına facileforms bileşeninden oluşturduğumuz formumuza verdiğimiz ismi tam olarak girmelisiniz aksi halde form linki ve dolayısıyla formumuz çalışmaz bunun için formunuza verdiğiniz ismi tam olarak yazmalısınız unuttuysanız facile forms bileşenine "Manage Forms" linkinden tekrar girip bu ismin tam yazılışına bakabilirsiniz.

Image

Örneğimizde olduğu gibi "Name" kısmından biz formumuzun adının "ornek_form" olduğunu görüyoruz işte o kısma bu adı yazıp menü öğemizi "Kaydet" butonuyla kaydedebiliriz

memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by memoc@n » Sat Oct 20, 2007 1:05 am

Evet, formumuzu oluşturduk menüden linkini verdik menü öğesine formumuzun tam adını yazdık ve işlem bitti şimdi joomla ana sayfamıza dönüp formumuza ait linki tıklayıp formumuza bakabiliriz.

Image

Örneğimizde "Form" isimli menü öğemize tıkladık

Image

Ve formumuz hazır, biz sizlere basit yoldan bir form hazırlamaya dair mantığı anlatmak adına bu dersimizi hazırladık basit olarak anlatımın bile ne kadar uzun ve ne kadar zor olduğunu sanırım tahmin edersiniz bu anlatımdan yola çıkarak kendinize ait formları hazırlayabilirsiniz. Bu bileşen çok detaylı ve bir çok fonksiyonu daha içermektedir bu sebeple değişik fonksiyonlara ait sorularınız geldiğinde onları da yanıtlarız kolay gelsin

bberaa
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by bberaa » Wed Jun 04, 2008 4:36 pm

Bir şey soracam.Peki Bir Ürün Listesi oluşturup bu ürünlerden çoklu seçim yapmak için ne yapacağız.Hani CTRL tuşuna basılı tutup tıklamak gibi.Böyle birşey mümkün mü acaba?

NeoGent
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by NeoGent » Thu Jun 05, 2008 7:14 pm

7. entryde bulunan anlatımda
http://forum.joomla.org/viewtopic.php?p ... 0#p1042480

"select list" parametrelerinde multiple seçeneğini yes olarak belirliyoruz ve listenin boyutunu çoklu seçimi kolaylaştırmak için yüksek tutuyoruz.
Because Open Source Matters

defall
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by defall » Sun Jul 27, 2008 6:48 pm

Güzel anlatım olmuş memoc@n abi seni nereden takip edeceğimi şaşırdım.

Sizlere bir sorum olacak söylendiği gibi bir sürü ayarı var bir çok form hazırlanabilir bu bileşenle.
Ben hayırlısıyla bir işe giriştim kayıt olan kullanıcılar kitap tasarlayacaklar kağıdın kalitesi boyutu sayfa sayısı vb.gibi bir sürü veri girilecek. Veri girişi kolay bunu yaptırıyoruz fakat kullanıcı yaptığı bir kitap projesini tekrar düzenleyebilmeli, yeni proje ekleyebilmeli.
Örnek formlardan pizzashop u kullanarak kitap özellikleri girişini ayarladım hazırladım, sonuna geldiğimde her kullanıcıya ait kullanıcı arayüzü gibi birşeye ihtiyaç duydum yukarıda saydığım sebeplerden. Sample form ları biraz karıştırdım Rock contest ve onun kayıtları düzenleme formunu gördüm ama o da sadece 1 kayıt üzerinde değişiklik yaptırıyor. Kafam allak bullak oldu php bilgim çok az. Bakarak anlamaya çalışıyorum ;) .

Yapmak istediğim kullanıcı öncelikle joomlanın üye girişinden siteye kullanıcı girişi yapacak((daha pratik olacaksa facileden de hazırlanabilir)). Sonra kullanıcı menüden gerekli linki seçtiğinde kitap hazırlama formu görüntülenecek((pizzashop tan hazırladığım kullanılabilir heralde))
--buraya kadar yaptım sayılır--
kullanıcı bunları hazırladıktan sonra submit butonuna bastığında bana mail gelecek ama gelen mail de kullanıcının joomla kullanıcı adı da çıkmalı ki kimin gönderdiğini bileyim. Kullanıcı daha sonra formunu görebilmeli üzerinde düzenleme yapabilmeli yeni bir proje ekleyebilmeli. ((bu son saydıklarımın benzeri sample rock formunda var ama pek anlayamadım.)). Yardımcı olursunuz inşallah. İyi çalışmalar.

bcmustu
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by bcmustu » Mon Oct 13, 2008 4:03 pm

merhabalar..

İlk önce ders süper olmus.Her turlu form oluşturabılır ve kullanılabılır.
Benim Sorunum ise;
Bu form bileşenini kurdum çalıştırdım fakat girilen içeriği yollamasına rağmen ne inboxa nede spama geldi.Acaba bunun içinde farklı bı ayarlama gerekiyormu?

ilgilendiğiniz için şimdiden tesekkur ederım..

memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by memoc@n » Fri Oct 17, 2008 12:42 pm

bcmustu wrote:merhabalar..

İlk önce ders süper olmus.Her turlu form oluşturabılır ve kullanılabılır.
Benim Sorunum ise;
Bu form bileşenini kurdum çalıştırdım fakat girilen içeriği yollamasına rağmen ne inboxa nede spama geldi.Acaba bunun içinde farklı bı ayarlama gerekiyormu?

ilgilendiğiniz için şimdiden tesekkur ederım..
Kullandığınız eposta sunucusuna göre değişir bazı sunucular spam listesinde olup gönderdiği epostalar spama gidebilir dediğim gibi sunucu ile ilgili bir durumdur ve sanırım sitenize ait bir mail tanımlamışsınız

bcmustu
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by bcmustu » Mon Oct 20, 2008 1:04 pm

Yardım için teşekkür ederim

İyi Çalışmalar..

haqanozcan
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by haqanozcan » Thu Dec 25, 2008 2:30 pm

font size ayaları yada karakter ayarlarını nerden yapabilirim formu oluşturdum da yardım için şimdiden teşekkür ederim..

NeoGent
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by NeoGent » Fri Dec 26, 2008 7:46 am

html kodu ile ya da css style atayarak ayarlayabilirsin.

haqanozcan
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by haqanozcan » Fri Dec 26, 2008 7:32 pm

tamam ama nereye ekleyeceğimi bilmiyorum formun icinde aktif olması icin companenti icerikte gösteren bi modulum var yani companent icerikte gösteriyor suan icerik sayfasına mı eklemeliyim

NeoGent
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by NeoGent » Sun Dec 28, 2008 10:56 pm

form içindeki kullanılan metinlerin font size ayarı; Text/HTML alanına (resimde 3 numara) ekliyeceğimiz html kodu ile ya da CSS clas for div (resimde 2 numara altındaki seçenek) alanına gireceğimiz değer doğrultusunda template css dosyasından düzenleyebiliyoruz.

Image

Not: bu arada memoc@n anlatımda görüntülenmeyen bazı resimleri güncellerse memnun oluruz.

haqanozcan
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by haqanozcan » Mon Dec 29, 2008 5:46 pm

sagolasın arkadasım koskocaman text html yazan yeri görmüyorum tşk ederim :D

byfortius
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by byfortius » Wed Jan 07, 2009 7:41 am

Çok güzel bir anlatım olmuş, teşekkür ederiz.

fatihkurt76
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by fatihkurt76 » Wed Apr 22, 2009 11:53 am

Umarım bu forumda yapıla biliyordur
ürünler başlığı altında bir örnek verilmişti açılır menü
bunu şöyle düşünelim iller olarak il seçildiğinde ilçelerinin çıkması için ne tür bir işlem yapmamız gerekiyor
yada bu mümkün mü

NeoGent
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by NeoGent » Wed Apr 22, 2009 7:51 pm

bileşenle birlikte yüklenen örneklerden "Country selection" adlı formu incelemeni öneririm.

vezir101
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by vezir101 » Sun May 03, 2009 9:28 pm

Hocam aro çokgüzel anlatmışın lakin joomla 1.5 in allerjisi var bu form bileşenine. 1.5 te istikrarlı çalışmıyor.

memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by memoc@n » Sat Jul 18, 2009 2:40 pm

vezir101 wrote:Hocam aro çokgüzel anlatmışın lakin joomla 1.5 in allerjisi var bu form bileşenine. 1.5 te istikrarlı çalışmıyor.
Malum günler geçtikçe yeni sürümler yeni bileşenler çıkıyor mesela artforms form bileşenini tavsiye ediyorum ben şahsen

JXeya
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by JXeya » Tue Nov 17, 2009 6:02 pm

memoc@n abi , Gönder butonuna tıkladığımızda , Mesajınız Kaydedilmiştir. tarzı bir uyarı alabilirmiyiz peki

yalanci
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by yalanci » Thu Feb 04, 2010 11:45 am

Güzel paylaşım, şu foruma bide rep olayını koysalar tam olacak he
En iyi oyun siteleri kral oyun http://www.kraloyuncu.gen.tr kral oyun ve kral oyunlar sitesi http://www.kralloyun.net

gtr91
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by gtr91 » Wed Jun 02, 2010 1:08 pm

güzel anlatım teşekkürler.
birde rica etsem demo halini görebilir miyiz acaba?

Locked

Return to “Dersler”