Joomla 1.5 Kurulumu Nasıl Yapılır - Kararlı Sürüm

Joomla! ve eklentileri hakkındaki anlatımlar.
Locked
User avatar
memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 161
Joined: Wed Feb 28, 2007 8:00 am
Location: istanbul
Contact:

Joomla 1.5 Kurulumu Nasıl Yapılır - Kararlı Sürüm

Post by memoc@n » Mon Jan 28, 2008 12:59 pm

Öncelikle, Joomla 1.5 Kararlı Sürüm'e ait olan yükleme paketini bilgisayarımıza indirelim ve ardından indirmiş olduğumuz bu zipli paketi açalım, dosyaları çıkaralım

Image

Resimde görüldüğü şekilde joomla 15 kurulum paketi dosyaları ve klasörlerini görüyorsunuz, bu dosya ve klasörleri komple FTP yardımıyla sunucunuzdaki ana dizine atalım (bu kök dizin sunucuya göre değişmekte olup www - httpdocs isimli klasörlerdir)

Image

Bu şekilde belirtilen dizine kurulum paketine ait tüm dosya ve klasörlerin eksiksiz olarak atıldığından emin olduktan sonra, tarayıcımızın adres satırına http://www.siteniz.com yazdığınızda kurulum ekranı karşınıza gelecetir.

Kurulumun ilk aşamasına geçtiğimiz bu bölümde öncelikle sitemizi hangi dil üzerine yükleyeceğimizi belirleyeceğiz

Image

1 – tr-TR – Turkish (Türkiye) seçimini yapalım
2 – “Sonraki” butonuyla devam edelim.

Image

Bu bölüme geldiğimizde, sunucumuza ait bazı özellikler ve desteklediği diğer özellikleri görüyoruz, burada ilk etapta önemli olan bölümleri belirledik, şimdi bunların önemine ve neler olduğuna bakalım.

1 – configuration.php “yazılabilir” bu dosya joomla sitemizin genel ayarlarını barındıracak olan dosyadır, eğer bu bölümde “yazılamaz” ibaresini görürseniz önemi yok, siz kuruluma aynen devam edeceksiniz ve kurulumun son aşamasında size bir pencere içinde bazı kodlar verilecek, işte bu kodları komple kopyalayıp joomla ana dizininizde varolan “configuration.php-dist” dosyasını wordpad gibi bir text düzenleme programında açıp bu dosya içindeki tüm kodları silip, kopyalamış olduğunuz kodları yapıştıracak ve bu dosyayı farklı kaydet seçeneğiyle kaydedip ismini de configuration.php olarak değiştirmeniz sonucunda bu ayar dosyasını oluşturmuş olacaksınız.
2 – “Güvenli Mod” bu bölümde önerilen ayarların hemen karşısında “Güncel” yani şu anda kullanılabilen ayarı görebilirsiniz, bu bölümde önerilen tüm ayarların önerildiği gibi olması joomlamızın daha sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır. Ancak burada ilk etapta dikkat edeceğimiz “Güvenli Mod” durumunun önerildiği gibi “Kapalı” olması gereklidir, aksi halde joomlamız düzgün kurulsa da çalışması problemli olacaktır. Bu konuda ayrıntılı bilgi forumumuzda mevcuttur.
3 – “Sonraki” butonuyla kurulumun diğer aşamasına geçiyoruz.

Image

Burada karşımıza “Joomla Lisansı” çıkacak, “Sonraki” butonuyla diğewr aşamaya geçelim.

Joomla sisteminine ait veritabanı tablolarının kurulumu aşamasında, veritabanımız ile ilgili bilgilerin girileceği bölümdeyiz. Eğer bir veritabanı oluşturmamışsanız bu işlemin nasıl yapılacağını da bilmiyorsanız, forumda “Resimli Dersler” ve “Video Dersler” bölümünde bu konu hakkında anlatımlara ulaşabilirsiniz. Şimdi bu bölümde yapmamız gerekenlerin neler olduğuna bakalım.

1- “Veritabanı Türü” bu genel olarak “mysql” dir.
2- “Sunucu Adı” bu da genellikle “localhost”tur. Bazı sunucularda bu alana sunucu tarafından size verilen bir ip adresi girilmesi istenebilir. Bu konuda hosting bilgilerinize bakabilirsiniz.
3- Veritabanı oluştururken belirlemiş olduğunuz “Veritabanı kullanıcı adı” bu kısma yazılacak
4- Yine veritabanı oluştururken belirlemiş olduğunuz şifrenizi bu bölüme yazacağız.
5- Bu alana da “Veritabanı Adı” yazılacak.
6- Eğer bu veritabanı daha önce kullandığımız bir veritabanı ise ve içinde önceden bir joomla yüklemesi varsa, o zaman bu tabloların silinmesini istiyorsak bu bölümü işaretlemelisiniz. Ancak Joomla 1.0 sürümlerinden bu sürüme geçiyor ve eski sürümü 1.5 sürümüne yükseltmek istiyorsanız o zaman kurulumun bu aşamasında biraz mola vermeniz ve bu konuda resimli anlatımlar bölümündeki Joomla 1.5 Migration (terfi)  nasıl yapılır dersimize bakmanızı tavsiye ediyoruz.
7- Eski tabloları kaldırırken aynı zamanda bunların yedeklenmesini istiyorsak o zaman bu alanı seçmelisiniz.
8- Joomlanın genel veritabanı tablo ön eki “jos_”tur, eğer bunu değiştirmek isterseniz bu alandan istediğiniz tablo önekini belirleyebilirsiniz. Tavsiyemiz aynen kalmasıdır, bu özelliği aynı zamanda, bu veritabanına birden fazla joomla kurmak için kullanabilirsiniz, o zaman tablo öneklerini farklı yazmalısınız ki sorun çıkmasın.
9- Buradaki gerekli alanları belirtildiği gibi doldurduktan sonra “Sonraki” butonuyla kurulumun bir diğer aşamasına geçebiliriz.

Image

Bu bölümde “FTP” ve bu özelliğe bağlı ayarları göreceğiz, istersek “Sonraki” butonuyla bu bölümü geçebilir ve daha sonra yükleme bittikten sonra joomla yönetim panelinden de bu bilgileri oluşturabiliriz.

1- Eğer buradaki FTP ile ilgili ayarları şimdiden yapmak istiyorsak “Evet” bölümünü seçiyoruz.
2- FTP kullanıcı adınızı hosting panelindeki bilgilerinize göre girebilirsiniz
3- Aynı şekilde bu domaininize ait parolanızı buraıa gireceğiz
4- FTP ana dizininizi buraya gireceksiniz
5- İsterseniz bu butonu tıklayarak “FTP yolunu” otomatik olarak sistemin bulmasını da sağlayabilirsiniz.
6- Yukarıdaki ayarları gerektiği gibi girdikten sonra bu butonla girilen bu ayarlarınızın doğruluğunu sınayabilirsiniz.
7- FTP sunucusunun ip adresi burada yer alır
8- FTP işlevi için gerekli port numarası bu bölümde yer alır
9- Eğer girilen FTP parolasının sistem atarfından saklanmasını ve bu şekilde tekrar girmek zorunda kalınmamasını isterseniz bu seçeneği işaretleyebilirsiniz.
10- “Sonraki” butonuyla kurulum diğer aşamasına geçebiliriz.

Image

Burada sitemize ait temel bilgileri oluşturacağımız bölüme gelmiş olacağız

1 – Sitenizin görünen adının (kullanıcıların tarayıcısında en üstte görünecek ve sitenizi tanımlayacak isim) yazılacağı alan.
2 – Yöneticinin yani sizin eposta adresinizi gireceğiniz alan.
3 – 4- Joomla yönetim panelinize ait bir parola belirleyeceksiniz, bu sizin yönetici şifreniz ve sitede kullanacağınız genel şifre olacak.
5 – Eğer sıfır kurulum yapacaksak, yani joomlanın diğer sürümlerinden geçiş yapmıyorsanız bu bölümü işaretlemeniz, ileride joomlayı daha rahat kullanmanız için gerekli olacak örnek veriyi yüklemenizi sağlayacak. Eğer joomla 1.0 sürümüne ait bir siteniz var ve bu sitenizdeki verilerinizi joomla 1.5 içine taşımak isterseniz bu seçenek işaretli olmayacak ve daha önce de belirttiğimiz gibi, önceki joomla yüklemesinden bu sürüme taşıma betiğini kullanmak suretiyle (Joomla 1.5 Migration) geçiş yapacak olmanızdan dolayı forumda ilgili resimli dersten bu işlemi nasıl yapacağınızı takip edebilirsiniz.
6 – Eğer sıfır kurulum yapıyor ve eski joomla (1.0) taşıması yapmıyorsanız o zaman buradaki butona basıp örnek veriyi yükleyebilirsiniz.
7 – Eğer joomla 1.0 sürümünden joomla 1.5 geçişini kullanacaksanız bu alanı seçmelisiniz ve aşağıda bu özelliğe ait diğer seçenekleri takip edebilirsiniz.

Image

1. Eski sitenize ait veritabanı önekinin ne olduğunu buradan belirtmelisiniz
2. “Eski sitenizin kodlaması” eğer Türkçe bir siteye sahipseniz bu bölümde Türkçe karakter değeri olan seçeneği resimdeki şekilde seçmelisiniz.
3. “Joomla 1.5 Migration” resimli anlatımında geçtiği gibi önceki sitenize (joomla 1.0) ait olan geçiş sql yedek dosyasını buradan, bilgisayarınızdaki yerinden bulmak için “Gözat” butonunu kullanarak yapabilirsiniz.
4. Bu alanında işaretli olmasına dikkat edip, “Yükle ve Çalıştır” seçeneğiyle eski joomlanıza ait ve Joomla 1.5 Migration konusunda belirtilen eski sürümünüze ait verileri bu yeni sürüm olan joomla 1.5 içine aktarmış olacaksınız.

“Sonraki” butonuyla tekrar diğer aşamaya geçiyoruz.

http://img232.imageshack.us/img232/7818/39016661jj2.jpg

Eğer tüm işlemleri doğru bir şekilde yapmışsak bu ekran bizi karşılayacak ve buradaki belirtilen uyarıya göre joomla kurulum dosyaları ve klasörleri içinde bulunan “installation” klasörünün ya adını değiştirmemiz yada bu klasörü silmemiz istenecek, eğer silmezseniz siteye girmek istediğinizde aşağıdaki gibi bir uyarı görünecektir

Image

1. İstersek bu butona basip yeni yüklemiş olduğumuz sistemimizin ön yüzüne gidebiliriz

Image

Image

2. İstersek te yönetim paneline ulaşabiliriz.

Image

Yönetim paneline girmek istediğimiz alandan giriş bilgilerini yazdıktan sonra

Image

1. Bu alandan, yönetim panelinde kullanmak istediğimiz varsayılan dil seçeneğini belirliyoruz
2. “Oturumu Aç” butonuyla yönetim panelimize ulaşabiliriz.

Joomla 1.5 kararlı sürümüne ait kurulum aşamalarına ait anlatımımız burada sona eriyor, anlatımdaki eksiklikler ve hatalar için görüşlerinizi bize ulaştırabilirsiniz.
http://www.mmcn.org Joomla, Wordpress, iPhone, iPad, iOS, Apple Blogu

User avatar
memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 161
Joined: Wed Feb 28, 2007 8:00 am
Location: istanbul
Contact:

Re: Joomla 1.5 Kurulumu Nasıl Yapılır - Kararlı Sürüm

Post by memoc@n » Mon Jan 28, 2008 1:01 pm

Eğer 1.0.X sürümünden 1.5 sürümüne terfi yapılacaksa ek olarak burada anlatılanları yapmadan http://forum.joomla.org/index.php/topic,253623.0.html konusuna bakmanızı tavsiye ederim
http://www.mmcn.org Joomla, Wordpress, iPhone, iPad, iOS, Apple Blogu

kaflinen
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 1
Joined: Sat Mar 15, 2008 9:18 am

Re: Joomla 1.5 Kurulumu Nasıl Yapılır - Kararlı Sürüm

Post by kaflinen » Sun Mar 16, 2008 7:41 pm

saol hocam.
sunucu adının localhost mu yoksa webhosting firmasının verdiği sunucu adınımı yazacağımızı nasıl bileceğiz.
farkeder mi.?

joomlaturk
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 469
Joined: Thu Aug 18, 2005 10:40 pm
Location: las vegas USA
Contact:

Re: Joomla 1.5 Kurulumu Nasıl Yapılır - Kararlı Sürüm

Post by joomlaturk » Mon Mar 17, 2008 4:02 pm

localhost yazman gerekli
joomla 1.6 Türk destek sitesi http://www.joomlaturk.net/

energy_21
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 5
Joined: Fri Apr 16, 2010 4:59 pm

Re: Joomla 1.5 Kurulumu Nasıl Yapılır - Kararlı Sürüm

Post by energy_21 » Fri Apr 16, 2010 5:03 pm

mmcn abi ben de anlattığın gibi yaptım ama kurlumu yapamadım bir türlü yardımcı olabilir misin acaba ?

tşkler

guray
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 2
Joined: Sat Apr 17, 2010 11:50 am

Re: Joomla 1.5 Kurulumu Nasıl Yapılır - Kararlı Sürüm

Post by guray » Sat Apr 17, 2010 12:33 pm

veritabanı şifresi oluşturdusan onu yazarken dikkat et genelde orada karıştırılıyor

energy_21
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 5
Joined: Fri Apr 16, 2010 4:59 pm

Re: Joomla 1.5 Kurulumu Nasıl Yapılır - Kararlı Sürüm

Post by energy_21 » Sat Apr 17, 2010 6:12 pm

guray wrote:veritabanı şifresi oluşturdusan onu yazarken dikkat et genelde orada karıştırılıyor
tmm da hiç krulum ekranı gelmiyor ki :(

User avatar
memoc@n
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 161
Joined: Wed Feb 28, 2007 8:00 am
Location: istanbul
Contact:

Re: Joomla 1.5 Kurulumu Nasıl Yapılır - Kararlı Sürüm

Post by memoc@n » Sat May 01, 2010 3:41 pm

Kurulum ekranı gelmiyorsa o zaman joomla dosyalarını ana dizine olması gerektiği gibi atmamış olabilirsiniz resimlerdeki gibi yaptıktan sonra ekran gelecektir olmadı yardımcı oluruz özelden de mesele değil
http://www.mmcn.org Joomla, Wordpress, iPhone, iPad, iOS, Apple Blogu

eyksel
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 1
Joined: Thu May 20, 2010 8:18 pm

Re: Joomla 1.5 Kurulumu Nasıl Yapılır - Kararlı Sürüm

Post by eyksel » Thu May 20, 2010 8:23 pm

Arkadaşlar Kurulum İle ilgili sıkınsıtısı olan varsa bana ulaşsın yardımcı olayım. Yalnız lokalde olan problemlerinizle ilgili yardımcı olamam.
Joomla İle İlgili Problemlerinize Ücretsiz Olarak Yardımcı Olunur. Detaylı Bilgi İçin Tıklayın http://www.negbil.com

gtr91
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 144
Joined: Sat May 15, 2010 7:16 pm
Contact:

Re: Joomla 1.5 Kurulumu Nasıl Yapılır - Kararlı Sürüm

Post by gtr91 » Wed Jun 02, 2010 12:14 pm

güvenli mod ve evrensel kayıt beni çok uğraştırmıştı. host ile kavga etmiştim


Locked

Return to “Dersler”