Organizacija sadrzaja sajta

Moderators: cicans, TheHacker

Locked
pedja
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Organizacija sadrzaja sajta

Post by pedja » Mon Dec 17, 2007 6:28 pm

Ne mogu da nadjem nigde neko zgodno objasnjenje sa primerom kako se u stvari planira sadrzaj sajta. Imam unapred finicano kako treba da izgleda meni, koej su opcije, koje sudopcijeislicno, ali nikako daopepelim da to organizujem u Joomli. Moze li neko da me posavetuje?

Evo kako treba da izgleda sadrzaj. Sa + su oznacene opcije koje se vide u meniju a sa | opcije, to jest dokumenti koji treba dase vide kao satavni deo dokumenta koji se otvara izabranom opcijom. Recimo, opcija Radiosekcija prikayuje tekst kojim je opisana radio sekcija a uvrhu strane treba da stoje generisani linkovi koji vode na dodatna cetiri dokumenta (Aktivnosti, Takmicenja, Dilpome, QSL). Likovi treba da budu generisani, jer postoji mogucnost da se dodaju novi dokumenti na isto mesto. Izuzetak je strana vesti koja treba da prikaze vise vesti, redom od najnovije ka najstarijoj na istoj strani, i, eventualno, da to bude podeljeno na vise strana ako vesti ima mnogo.

Code: Select all

+ NASLOVNA
+ O NAMA
   + Istorija kluba
   + Organizacija
   + Statut
   + Registracija
+ AKTIVNOSTI
   + Vesti   | Prva vest
                | Druga vest
                | Treca vest
   + Sekcije
      + Radio sekcija   
                             | Aktivnosti
                             | Takmicenja
                             | Dilpome
                             | QSL
      + Konstruktorska sekcija    | Projekti
                                           | Nagrade
                                           | Biblioteka

+ Goniometrija   | Ekipa
                             | Takmicenja
                             | Nagrade
                             | Oprema
      + Racunarska sekcija
+ INFORMACIJE
     + Telegrafski kod
     + Kratice
     + Prefksi
     + Linkovi       | Radio klubovi
                        | Radioamaterske organizacije
                        | Radioamaterski sajtovi
                        | Razno
+ PRIRUCNIK
+ KONTAKT
      + Posalji email
      + Postavi pitanje
      + Cesta pitanja i odgovori

Ja sam se potpuno pogubio u sekcijama, kategorijama, opcijama menija... nikako ne mogu da opepelim da podesim Joomla sajt da ovako slozi sadrzaj. Moze li neko da me posavetuje kako ovo da uradim?

Leftfield
Joomla! Virtuoso
Joomla! Virtuoso

Re: Organizacija sadrzaja sajta

Post by Leftfield » Mon Dec 17, 2007 7:44 pm

Ovo sto ti hoces je pravljenje menija. Kad pravis novi naslov u recimo mainmenu kljucna rijec koja ti treba je "Parent Item:"
Tu podesis pr: da "Istorija kluba" spada u "O nama"...

Udjes u Menu - mainmenu, kliknes na NEW, izaberes iliti pokupis koju ce vijest da prikazuje, das ime i izaberes Parent Item tj. dje ce da pripada.

Mosh li sad sto opepelit?
Real Estate Budva https://realestatebudva.com

pedja
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by pedja » Mon Dec 17, 2007 10:28 pm

Dobro nisam glup :) Znam da napravim ovakav meni ali mi se cini da to nije pravi nacin jer zahteva posle od priprostog i neukog sveta da mora rucno da dodaje i meni opciju kada dodaje novu opciju.

Ja sam razumeo da sekcije i kategorije sluze za to da se taj deo posla olaksa, to jest, da ako se dokument doda u neku sekciju/kategoriju to znaci da ce se odmah i videti na odgovarajucem mestu na sajtu.

Sustina mog pitanja je bila u tome kako se uopste koriste sekcije i kategorije. Jasno mi je da moze da se sve uradi i bez njih, ali mi je ocigledno da to nije dobar nacin.

Leftfield
Joomla! Virtuoso
Joomla! Virtuoso

Post by Leftfield » Mon Dec 17, 2007 11:25 pm

Ja nisam rekao da si glup. Niti je trebalo da zvuci ma ni pod razno tako moja poruka odozgo.

Kategorija - Sekcija - Artikal
Nek ti kategorije budu: O nama; Aktivnosti; Informacije...
Sekcija1: Istorija kluba; Organizacija... koja pripada kategoriji "O nama"
Sekcija2: Vesti... koje pripadaju kategoriji Aktivnosti
Sekcija3: Sekcije - isto kategoriji Aktivnosti. E odje koristis sledecu caku:
"Sekcije" treba da imaju podsekcije. Ali ti se ne daj zavarati ;). Napravi novu sekciju i prikazi je na sajtu kao podsekciju... Jednostavno linkuj ili nabroj pod "Sekcije" odredjene sekcije koje ce da imaju ulogu podsekcija. Virtualno brate.

Leftfield
Joomla! Virtuoso
Joomla! Virtuoso

Post by Leftfield » Mon Dec 17, 2007 11:42 pm

offtopic

A? Ako ko ovoga Leftfielda razumije neka mi se javi, olaksace mi zivot.
BTW: Covjek se trazi zbog nekih nerazjasnjenih stvari  :D

djzeljo
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by djzeljo » Tue Dec 18, 2007 12:16 am

Ako sam te dobro razumeo trebao bi da uradis sledece:
1. odes u MENU MANAGER i napravi novi menu sa imenom npr. "O NAMA", samim tim ce ti se ponuditi
ispod i ime modula i na zovi ga isto tako "O NAMA" pa SAVE
2.odes u MODULES/SITE MODULES i potrazi modul "O NAMA" i aktiviraj ga
3.odes u MENU MANAGER/O NAMA, napravi menu jedinicu klikom na NEW pa u CONTENT izaberi LINK CONTENT ITEM,
u polje NAME stavi ISTORIJA KLUBA i linkuj ga sa SEKCIJOM/KATEGORIJOM koja sadrzi zeljeni clanak.
Tako nastavi i sa ORGANIZACIJA, STATUT, REGISTRACIJA i dobio si rezultat koji bi trbao da te zadovolji.

Isti postupak i za AKTIVNOSTi (koraci 1,2,3...) a kad napravis menu jedinicu SEKCIJE, treba da napravis submeni
jedinicu koja se zove RADIO SEKCIJA na isti nacin kao i sve druge, ali PARENT ITEM nije TOP vec SEKCIJE. To je ono sto ti je rekao Leftfield.

Mislim da je to organizacija kakvu si zelio, meni izgleda tako po tvojoj shemi.
Last edited by djzeljo on Tue Dec 18, 2007 12:43 am, edited 1 time in total.

Leftfield
Joomla! Virtuoso
Joomla! Virtuoso

Post by Leftfield » Tue Dec 18, 2007 12:39 am

Ne, nazalost ja ne mogu ovo bolje da objasnim ali mislim da smo blizu resenja kakvo tebi odgovara :)

1. Idi prvo na pravljenje Kategorije. Napravi kategoriju "O Nama"
2. Zatim napravi sekcije "Istorija kluba; Organizacija..." i kad te bude pitao kojoj kategoriji pripadaju te nove sekcije izabraces naravno kategoriju "O Nama"
3. Napravis novi meni (u mainmenu) - O Nama. Linkuj je prema istoimenoj kategoriji.

E sad je problem sto ti imas podsekcije u sekcijama u Aktivnostima a koje se zovu: "Radio Sekcija; Konstruktorksa sekcija..."
Posto ne mozes da pravis podsekcije jer nema te opcije, a ne zelis prvo resenje koje sam ti dao pada mi na pamet samo sledece:

Podsekcije "Radio Sekcija; Konstruktorksa sekcija; Goniometrija..." napravi kao normalne sekcije u nekoj novoj kategoriji X. Kad hoces da ih postavis kao podsekcije: jednostavno linkuj ime sekcije "Sekcije" do table koja ce sadrzati sekcije iz kategorije X.
Pogledaj malo svoju strukturu kategorije Aktivnosti i shvatices o cemu pricam. Aktivnosti imaju sekcije; podsekcije i vijesti iz podsekcija.

pedja
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by pedja » Tue Dec 18, 2007 9:38 am

Hvala pomaze, mislim da nesto bolejkapiram kako to sve radi, mada nisam jos ubo. Evo da bude lakse, skicirao sam kako dve karakteristicne strane treba da izgledaju.

Zbunjuje me to sto po dokumetnaciji mi se cini da sekcije mogu u sebi da sadrze kategorije, a vase sugestije upucuju da je obrnuto.

Po ovom podrazuemvanom sablonu u Joomli, vidim da podrzava breadcrumbs. Pretpostavljam da je organziacija sadrzaja po sekcijama i kategorijama vitalna da breadcumbs funkcionisu kako treba?

U prvom primeru, postoji mali podmeni koji se nalazi samo na toj strani, kao posebno polje u okviru te strane. Odnosno, taj podmeni bi trebalo da se vidi samo na toj strani i ostalim stranama na koje sam taj meni vodi. Moje ocekivanej je da je korsiniku sajta (koji ima ovlascenja, ali nije preterano racunarski pismen) lako da u taj podmeni doda novi dokument.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by pedja on Tue Dec 18, 2007 9:57 am, edited 1 time in total.

djzeljo
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice

Post by djzeljo » Tue Dec 18, 2007 4:08 pm

Neznam jesi li pokusao uopste da  uradis nesto po mom predlogu jer mi izgleda isto kao i tvoj atachment, a isto tako nevidim razlog zasto nebi bilo tako. A ako pretpostavimo da si ti administrator site-a , zasto ti pretpostavljas da ce taj neki neuki korisnik iz prve da neku kategoriju doda u pravu sekciju. Ti bi trebao da brines o sadrzaju site-a. Kako bi bilo da ti neku u Sekciju=Oblast(Vezanu za vijesti) u kategoriju IZ ZEMLJE ubaci vijest iz Nocnog Zivota=Party npr.. Probaj malo pa ces da vidis (Sekcija/Vijesti/Clanak ili  Vijesti/Iz Zemlje/Clanak1-2-3 ili Aktivnosti/Vijesti1-2-3...). Nisam primjetio nesto obrnuto kako navodis, ustvari bitno je sta je tebi pocetak ili SEKCIJA=Oblast. I mislim da je tebi problem da LINKUJES odredjen sadrzaj za datu menu item. Vrati se malo gore pa ces mojim receptom da dobijes ono sto si trazio a to ti je i Leftfield rekao samo malo profesionalnije, a tvoj korisnik bi trebalo da ima ponudjene kategorije (pod uslovom da zna sta radi) u sekcijama da bi znao gdje da doda clanak. U pocetku mi nije bilo bas najjasnije jesam li ti ponudio adekvatnu pomoc ali po ovim prikacenim fajlovima mislim da sam u pravu.
Last edited by djzeljo on Tue Dec 18, 2007 4:12 pm, edited 1 time in total.

Locked

Return to “Instalacija i početnička pitanja”