Bosanski jezik za Joomla! 1.5 RC3 frontend

Moderator: General Support Moderators

Locked
Sandzak
Joomla! Intern
Joomla! Intern
Posts: 69
Joined: Fri Aug 26, 2005 12:45 am

Bosanski jezik za Joomla! 1.5 RC3 frontend

Post by Sandzak » Sun Dec 02, 2007 4:15 pm

U download sekciji na www.sandzak.ch je postavljen kompletan fronted prijevod posljednje verzije najpopularnije skripte na svijetu, Joomle.

Pošto danas svi koriste ovu skriptu odlučili smo se da uradimo prijevod koji će vjerovatno pomoći svima jer će u skorom vremenu svi trebati preći na verziju 1.5.

Inače svi koriste trenutno verzije 1.0.x .

Instalacija je veoma jednostavna putem instalera u administracji.

U finalnoj verziji ne bi trebalo biti korekcija u jezičnim datotekama, trenutno se samo korigiraju neki mali nedostatci.

User avatar
enzo
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 217
Joined: Thu Jul 13, 2006 9:07 pm
Location: Bosnia

Re: Bosanski jezik za Joomla! 1.5 RC3 frontend

Post by enzo » Thu Dec 13, 2007 10:24 pm

Ja sam dobio mail od crow da se nastavi official sa prevođenjem za šta sam potpuno za, stim da je prva verzija gotovo čitava prevedena sad ostaje samo da se vide razlike u RC izdanjima pa da finiširamo i frontend i backend. Ne znam nekako mi je psihološki negativno da sad moramo sve ponovo odraditi jer je prvobitni bosanski prevod prve verzije 1.5 po meni super. Sad jel neko zna i kako se može doći do dopuna/izmjena u jezičnim fajlovima u odnosu na tu prvu i ovu RC3 verziju?

User avatar
crow
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 304
Joined: Mon Aug 29, 2005 5:17 pm
Location: Austria
Contact:

Re: Bosanski jezik za Joomla! 1.5 RC3 frontend

Post by crow » Fri Dec 14, 2007 12:17 pm

Cao,

Ko hoce sam da prevodi bujrum neka prevodi. Ono sto smo mi poceli ce mo i da zavrsimo. Neznam sta je Sandzak drug koristio kao podlogu prevoda mozda nasu verziju za betu koja je bila ili hr/sr verzije, neznam mozda i nanova sve ( u sto cisto sumnjam).
Uglavno ovaj oficijalni prevod ce se raditi i biti ce dostupan na joomlacode.org.
Drug Sandzak je mogao da radi doradi naseg prevoda i predlozi izmjene i slicno a ne ovako. Al svako ima svoje pravo da radi sta hoce.

Cao
BosanskoHercegovacki Chat Komjuniti
http://www.chat.ba

User avatar
crow
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 304
Joined: Mon Aug 29, 2005 5:17 pm
Location: Austria
Contact:

Re: Bosanski jezik za Joomla! 1.5 RC3 frontend

Post by crow » Fri Dec 14, 2007 12:24 pm

Jos sam nesto htjeo da dodam, a to je da nije istina da danas vi koriste tu verziju joomle. Sluzbeno jos nije preporucljivo koristiti Joomla 1.5 RC3 za live stranice i slicno.
A u drugom redu pises da inace svi koriste trenutnu verziju 1.0.x..... <-- ovo dvoje gore nikako se ne slazu.

Bilo kako bilo puno srece u prevodu.


Sandzak wrote: U download sekciji na www.sandzak.ch je postavljen kompletan fronted prijevod posljednje verzije najpopularnije skripte na svijetu, Joomle.

Pošto danas svi koriste ovu skriptu odlučili smo se da uradimo prijevod koji će vjerovatno pomoći svima jer će u skorom vremenu svi trebati preći na verziju 1.5.

Inače svi koriste trenutno verzije 1.0.x .

Instalacija je veoma jednostavna putem instalera u administracji.

U finalnoj verziji ne bi trebalo biti korekcija u jezičnim datotekama, trenutno se samo korigiraju neki mali nedostatci.

BosanskoHercegovacki Chat Komjuniti
http://www.chat.ba

Sandzak
Joomla! Intern
Joomla! Intern
Posts: 69
Joined: Fri Aug 26, 2005 12:45 am

Re: Bosanski jezik za Joomla! 1.5 RC3 frontend

Post by Sandzak » Fri Dec 14, 2007 10:50 pm

crow wrote: Cao,

Ko hoce sam da prevodi bujrum neka prevodi. Ono sto smo mi poceli ce mo i da zavrsimo. Neznam sta je Sandzak drug koristio kao podlogu prevoda mozda nasu verziju za betu koja je bila ili hr/sr verzije, neznam mozda i nanova sve ( u sto cisto sumnjam).
Uglavno ovaj oficijalni prevod ce se raditi i biti ce dostupan na joomlacode.org.
Drug Sandzak je mogao da radi doradi naseg prevoda i predlozi izmjene i slicno a ne ovako. Al svako ima svoje pravo da radi sta hoce.

Cao
;D Drug nisam, podsjeca me na komunizam, no g-din.
Ne vidim u cemu je problem? Toliko sam toga preveo i ostavio da se slobodno skida kao i doradjuje da nema potrebe da mi se obraces kao drug.

Kapis?

User avatar
crow
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 304
Joined: Mon Aug 29, 2005 5:17 pm
Location: Austria
Contact:

Re: Bosanski jezik za Joomla! 1.5 RC3 frontend

Post by crow » Fri Jan 04, 2008 9:17 pm

Zdravo,

Pa dobro nemoras biti drug :).

Radi kako mislis da najbolje. Nisi jedini koji je posvetio svoje vrijeme u prevodjenju.

Samo tako nastavi, a bolje da se udruzis u officijalni projekat prevodjenja nego tako sam da radis... To sam htjeo sa mojim postom da naglasim.
Jedino sto mi nije jasno bilo gdje postoji bos_BOS kao locales?? Na kojem sistemu?
Koliko znam za BiH locales je "bs_BA" (to uzima is sistema nazive mjeseci etc).. I to treba se postaviti u Globalnim opcijama joomle. A samim ti onda joomla trazi bs_Ba kao jezik za prevod an ne bos_BOS.. (mislis da smo mi ono onako odabrali?))
A ovdje mozes viditi listu svih locale podrzanih od debian linux distribucije:
http://wiki.debian.org/LocaleSupported
Cao,
Last edited by crow on Fri Jan 04, 2008 9:31 pm, edited 1 time in total.
BosanskoHercegovacki Chat Komjuniti
http://www.chat.ba

User avatar
dzoni
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 175
Joined: Tue Aug 23, 2005 12:43 pm
Location: Australia
Contact:

Re: Bosanski jezik za Joomla! 1.5 RC3 frontend

Post by dzoni » Sat Jan 05, 2008 5:48 am

Drugovi moji  :P, ja mislim da ima dosta nas koji smo preveli na desetine modula pa i poneku komponentu ali na nacin koji bi za mene bio isuvise nepotpun i neprimjeran za sharing.
Ja uglavnom sebi prevedem osnovne frontend opcije raznih modula jer je vecina posjetioca mog sajta starije dobi i sa tim zelim da im olaksam koristenje sajta. Medjutim ti prevodi nisu radjeni ni po kojem standardu i cak sta vise ponekad su smjesni, ali su ipak za moje korisnike bolji nego engleski koji ih vecina ne razumije.
Mislim da znate o cemu pricam.

Usput da dodam dok nisam zaboravio [quote="crow"]Jos sam nesto htjeo da dodam[/quote] drug kad budes prevodio nemoj please htjeo, htio ili ne htio, htjeo ne postoji.

Ja sam sto se toga tice bolesni perfekcionista samo imam veliki hendikep a to je nedostatak slobodnog vremena. Puno radim terenski a posao mi uopste nije vezan za kompjutere tako da osim ovako kao sad preko praznika, imam vrlo malo vremena za administraciju mog sajta a kamoli za prevodjenje komponenti i ostale halabuke.
Last edited by dzoni on Sat Jan 05, 2008 5:50 am, edited 1 time in total.
NOOP
200 Zzz...

User avatar
crow
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 304
Joined: Mon Aug 29, 2005 5:17 pm
Location: Austria
Contact:

Re: Bosanski jezik za Joomla! 1.5 RC3 frontend

Post by crow » Sat Jan 05, 2008 6:59 am

Jutro,

Normala, svako nešto prevodi i dosta stvari nevidi svijetlo dana al al kad bi svi dali ono što posjedujemo imali bi ogromnu bazu naših prevoda, koje su uglavnom neophodni za naše stranice.
Ok obećavam da nema htjeo u prevodu :) i to neznam odakle sam napisao :). Gramatiku i pravopis svakog dana sve više i više zaboravljam, jer učim ovu iz Njemačkog jezika.
Al čak i ako nemožeš man pomoći u prevodu možeš koristiti prevod i poslati nam zamjerke/prijedloge/ispravke tih nekih grešaka bile one velike ili male nevažno.
Ja sam sinoć ufatio malo vremena i počeo da prevodim 1.5 RC4 (ustvari da naš stari prevod od BETA1 verzije ubacivam u nove fajlove. A ako šta i nedostaje prevodi se normala.

Svi oni koji su zainteresovani za prevođenje,neka dobro pročitaju ovu temu od Saka : http://forum.joomla.org/index.php/topic,104009.0.html
i prijave se na ovaj projekat http://joomlacode.org/gf/project/bosnian/
BosanskoHercegovacki Chat Komjuniti
http://www.chat.ba

User avatar
dzoni
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 175
Joined: Tue Aug 23, 2005 12:43 pm
Location: Australia
Contact:

Re: Bosanski jezik za Joomla! 1.5 RC3 frontend

Post by dzoni » Sat Jan 05, 2008 9:59 am

Trenutno sam totalno nezainteresovan za 1.5 jer me jos uvjek strah od migracije sa 1.0.13 na 1.5 zbog silnih modifikacija i brda komponenti za koje mislim da ce imati problema nakon prelaska na 1.5.

Sto se tice prevodjenja pojedinih komponenti rado cu ustupiti svoje priloge za daljnu obradu.
NOOP
200 Zzz...

User avatar
BalkanBoy
Joomla! Intern
Joomla! Intern
Posts: 59
Joined: Mon Jan 08, 2007 12:27 am

Re: Bosanski jezik za Joomla! 1.5 RC3 frontend

Post by BalkanBoy » Mon Jan 21, 2008 5:01 am

čovjek uradi nešto korisno za ostale, očito bez neke velike koristi za njega (kakva je to korist nekih stotinjak posjeta za njegovu stranicu od strane bh joomlaša, pa čak iako je taj prevod radio na osnovu nečijeg drugog prevoda omjer truda koji je uložen i ono što dobija zauzvrat za taj prevod su apsolutno neusporedivi) i vidim ovdje dobija "kisele" komentare...

no zašto nisam iznenađen... čini mi se da je to scenario koji se veoma često ponavlja kod nas u bosni...
nekako se stalno pokazuje istinitim da smo mi inače nezahvalan narod, te da za nas važi pravilo "ko tebe hljebom ti njega kamenom"...

nije samo u pitanju jedna oblast života, u svakoj oblasti života nam se ovo dešava, a to je jako vidljivo u proteklih petnaest godina...
mnogi ljudi su dali i mnogo više od sebe sa ciljem da pomognu ostalima no izgleda da u bosni nije zdravo ni imati namjeru pomoći nekome...

korisnik "sandzak" mozda nije dio toga oficijelnog tima koji toliko vremena "radi na tome prevodu" zato što je već svima postalo očito da je taj "oficijelni tim" odavno prestao sa radom na cilju razvoja zajednice i prešao na svoje vlastite projekte... ovo je tačno, htjeli vi to priznati ili ne!

samo mi nije jasno zašto neko pokušava da konstanto ugura neke ljude u taj "oficijelni tim" gdje je ovo oficijelni u posljednje vrijeme uvijek posebno naglašeno i nekako preoholo zvuči u mojim ušima?

zar je bitno jeli tim oficijelan ili nije? ja mislim da je cilj Joomla! CMS-a pa onda i ove cijele Joomla! zajednice taj da se pomogne drugome, da se pomogne nekome ko ne zna, da svako osjeti "draži" Open Source aplikacija... no izgleda da pojedini ljudi pogrešno shvataju ovaj rad sa joomla! zajednicom i pokušavaju iz toga izvući maksimalnu privatnu korist...

izgleda da ću ja biti prvi koji će se ovdje morati zahvaliti čovjeku na prevodu, iako još niakda nisam napravio niti jednu instalaciju Joomla 1.5 verzije i iako mi taj prevod nije nimalo potreban

žalosno i jadno...
BhJoomla.com - bosanskohercegovački Joomla! Community
mediainfo.ba - bosanskohercegovački news portal

User avatar
crow
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 304
Joined: Mon Aug 29, 2005 5:17 pm
Location: Austria
Contact:

Re: Bosanski jezik za Joomla! 1.5 RC3 frontend

Post by crow » Mon Jan 21, 2008 7:10 am

Jutro,

Posao koji je uradio treba nagraditi naravno a ne kritikovati, zato si možda i vidio samo "kisele" postove. Ono što ja pokušavam jeste da ubacim tim u prevodilački dio i da ti ljudi prevode joomlu do kraja,a ne samo frontend. Ako se sjećate frontend je urađen davno za beta3 verziju(ili tako nešto) potrebno ga je bilo samo copy/paste gdje treba(al i tu ima još posla). Al da ima tim ljudi kao što je bio prija sve bi se do sada moglo prevesti i da koristimo čitav prevod a ne uvjek polovične, ili da budemo primorani da koristimo prevode susjednih država.

Tako oni koji hoće da rade bilo šta na prevodu i dorađuju mogu jednostavno da se priključe projektu na joomlacode.org i preko svn da ubacuju dorađene fajlove tako da budu svima dostupni i redovno da budu nadograđivani na zadnje verzije joomle.
Ali to se većinom radi tako da svak radi po svome i to se najvjerovatnije neće promjeniti.

Svaki doprinos joomla zajednici je dobro došao i treba ga nagraditi. Hvala "Sandzak".
BosanskoHercegovacki Chat Komjuniti
http://www.chat.ba

saleco
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 44
Joined: Wed Jun 04, 2008 6:14 pm

Re: Bosanski jezik za Joomla! 1.5 RC3 frontend

Post by saleco » Wed Oct 08, 2008 5:33 pm

Kao alternativa prevoda za frontend (ijekavski - latinica) može da posluži i prijevod za crnogorski jezik koji može da se skine sa:

joomlamontenegro.com.


Locked

Return to “Prevodi i dokumentacija”