Multi column intro σε Featured Articles

Moderator: geof

Locked
vpapadolias
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 6
Joined: Thu Oct 24, 2013 9:21 am

Multi column intro σε Featured Articles

Post by vpapadolias » Sun Nov 03, 2013 8:29 am

Καλησπέρα...

προσπαθώ να σετάρω την 1η σελίδα να βγαίνει με τα featured articles σε μορφή multi column blog. Έχω βάλει σαν παραμέτρους στο βασικό μενού και στα Options των Featured Articles να βγάζει 1 leading article, 3 intro, 3 columns και 4 links. Το Multi Column Order και στις δύο περιπτώσεις είναι Accross.

Στο css έκανα διάφορες δοκιμές μετά από ψάξιμο στο internet. Μεταξύ των άλλων προσπαθειών αντέγραψα τα sections position και blog από το position.css του Beez template και τα έβαλα στο δικό μου (Siteground).

Επίσης προσπάθησα να αντιγράψω και από το layout.css το παρακάτω τμήμα, που ήταν φτιαγμένο για 4 κολώνες και το έκανα για 3.

Το αποτέλεσμα των προσπαθειών δείχνει να μη δουλεύει ωστόσο. Καταρχήν δεν φέρνει τις στήλες στην ίδια γραμμή, αλλά τη μία κάτω από την άλλη. Και επιπλέον μειώνει προοδευτικά το πλάτος, ώστε το 1ο intro να είναι στο 30% του leading και το 2ο intro στο 30% του 1ου intro.

Έχετε κάποια ιδέα πώς θα μπορούσα να το διορθώσω;

Σας επισυνάπτω δύο αρχεία με τα τμήματα .css που πρόσθεσα καθώς και print screen να σας δείξω πώς βγαίνει το αποτέλεσμα.

Το σάιτ είναι http://filoi-astrologias-ellados.gr/joomla/ , αλλά προς το παρόν έχω απενεργοποιήσει τα intro, μέχρι να βρω λύση στο πρόβλημα.

Στην αρχή πίστευα ότι το δικό μου template κάτι δεν έκανε σωστά. Ωστόσο και αλλάζοντας template σε Beez παρατήρησα την ίδια ακριβώς συμπεριφορά.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

vpapadolias
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 6
Joined: Thu Oct 24, 2013 9:21 am

Re: Multi column intro σε Featured Articles

Post by vpapadolias » Sun Nov 03, 2013 2:07 pm

Τελικά έκανα ένα τεστ, που δείχνει ότι το πρόβλημα έγκειται σε άλλη κατεύθυνση. Έγραψα τρία άρθρα χωρίς καμία μορφοποίηση και είδα ότι τα δείχνει κανονικά σε στήλες. Τα δικά μου έχουν μέσα υποθέτω κάποια μορφοποίηση που χαλάει τη δουλειά. Αν και πήγα στον Article Manager και πάτησα το κουμπί που αφαιρεί όλη τη μορφοποίηση και τα έσωσα δεν είδα διαφορά. Αλλά πάντως το πρόβλημα σχετίζεται με το περιεχόμενο. Γι' αυτό και στο κλασσικό beez είχε το ίδιο πρόβλημα, ενώ όταν έκανα εγκατάσταση με data μου έβγαζε τα άρθρα κανονικά.

User avatar
geof
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 286
Joined: Thu Nov 16, 2006 6:10 am
Location: Greece, Larissa
Contact:

Re: Multi column intro σε Featured Articles

Post by geof » Tue Nov 19, 2013 7:35 am

Μην αντιγράφεις κείμενα από το MSWord ή το διαδίκτυο απευθείας στο joomla. Κάνε πρώτα αντιγραφή μετά επικόλληση στο σημειωματάριο των windows μαρκάρισμα και αντιγραφή του κειμένου από το σημειωματάριο και επικόλληση στο Joomla.
Έτσι θα διαγραφεί κάθε ετικέτα μορφοποίησης και θα περάσεις το κέιμενο καθαρό.
Yiorgos Fakas : https://volunteers.joomla.org/joomlers/ ... rgos-fakas
Professional Joomla Services in Greece https://www.easylogic.gr


Locked

Return to “Greek Forum”