There was an error uploading this file to the server

Moderator: geof

Locked
asterios2000
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 14
Joined: Sat May 25, 2013 8:11 pm

There was an error uploading this file to the server

Post by asterios2000 » Thu Jul 10, 2014 5:16 am

Καλημέρα παιδιά

Σε ένα καινούριο site εγκατεστημένο στους σερβερ της superweb.gr έκανα εγκατάσταση της joomla 3.3.1 από το διαχειριστικό τους μενού (κάτι που το έχω ξανακάνει και για άλλο site στο παρελθον και δούλεψε άριστα).

Από την πρώτη μέρα τα προβλήματα πολλά, τη μία δεν έκανε εγγραφή στο configuration (το έλυσα), την άλλη δεν έκανε login ...και πολλά άλλα που με τον Α ή Β τρόπο βρήκα λύση...ωστόσο το ένα και μόνιμο πρόβλημα όταν προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση οτιδήποτε (είτε template, είτε extension) είναι το
"There was an error uploading this file to the server"
Ψάχνοντας στο internet βρήκα ότι πρέπει να αυξηθεί to upload size αλλά έχω μιλήσει με την εταιρεία και το έχουν βάλει στα 64 ΜΒ (όταν σε άλλα site είναι στα 8Μ και παίζει μια χαρά).

Βέβαια σε κάποιες περιπτώσεις (πχ template που είναι ξεκάθαρη η εγκατάσταση στο φάκελο templates) μπορώ να ανεβάσω τα αρχεία αποσυμπιεσμένα σε ένα άλλο φάκελο και να κάνω install from directory, αλλά σε άλλες περιπτώσεις πχ σε γλώσσες που εγκαθιστά διαφορετικά αρχεία σε διαφορετικούς φακέλους μου βγάζει μετά επιμέρους failed to copy στον τάδε φάκελο...όπου αν πάω και τον φτιάξω μόνος μου κάνει σωστά την εγκατάσταση αλλά ο φάκελος μετά εμφανίζει σαν owner τον apache και δεν μπορώ να κάνω τπτ σε αυτό τον φάκελο πχ να τον διαγράψω! (θα μου πεις γιατί να τον σβήσεις...ε ποτέ δεν ξέρεις)

Εντωμεταξύ ο extension manager μου εμφανίζει τα εξής warnings
The PHP temporary directory is not set
και
Small PHP file upload size
(Που δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί όταν στο 2ο όπως ήδη σας έχω πει το όριο στο php.ini η εταιρεία το έχει ανεβάσει στα 64 Μ)

Αυτά τα ολίγα ελπίζω να μην κούρασα δεκτή κάθε βοήθεια παιδιά, ευχαριστώ!

User avatar
ribo
Joomla! Virtuoso
Joomla! Virtuoso
Posts: 3507
Joined: Sun Jan 03, 2010 8:47 pm
Contact:

Re: There was an error uploading this file to the server

Post by ribo » Thu Jul 10, 2014 5:15 pm

ζήτα από το hosting σου να σου ορίσει το PHP temporary directory στο php.ini σαν πρώτη φάση
για παράδειγμα upload_tmp_dir =κάποιο path
chat room spontes : http://www.spontes.com

asterios2000
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 14
Joined: Sat May 25, 2013 8:11 pm

Re: There was an error uploading this file to the server

Post by asterios2000 » Fri Jul 11, 2014 6:36 am

Ευχαριστώ για την απάντηση...τους το έχω πει φίλε μου από το πρώτο e-mail να το κάνουν και μου λένε συνέχεια ότι έχουν αλλάξει κάποιες ρυθμίσεις και να δοκιμάσω εκ νέου ...και πάω και δοκιμάζω και πάπαλα, και βλέπω ότι στο αντίστοιχο πεδίο στην php έχει no value. Εδώ χτές μου είπαν ότι πάω να κάνω εγκατάσταση πρόσθετο που δεν είναι συμβατο με τη joomla 3.3.1 και εγώ όσα χρησιμοποιώ είναι joomla 3.x Παίζει κάτι τέτοιο...πχ να μην είναι συμβατα;;; (ξέρω βλακείες ρωτάω αλλά τα χω πάρει άγρια μαζί τους...)

Επίσης ήθελα να ρωτήσω, η joomla έχει 3 επιλογές εγκατάστασης
α.upload and install
b.install from directory και
c. install from url

Είναι και οι 3 εφάμιλοι ???γιατί το b και το c μου παίζουν κανονικά...μόνο το α δεν μου παίζει. Δλδ αυτό που ρωτάω υπάρχει περίπτωση μελλοντικά να μην μπορεί να γίνει εγκατάσταση με τους δύο άλλους τρόπους πχ να μην μπορεί να προσπελάσει φακέλους κλπ?! Γιατί με κανα 2 προσθετα και με εγκατάσταση γλώσσας που δοκίμασα μου έβγαζε κάτι σφάλματα ότι δεν έχει δικαίωμα να φτιάξει το φάκελο και μόλις πήγαινα και τους εφτιαχνα με το χέρι και δοκίμαζα τον β τρόπο...όλα μια χαρά!!!
Δεν σου λένε πάντα όμως όλα τα πρόσθετα ποιο είναι το πρόβλημα πχ με φακέλους.

Τα ρωτάω αυτά γιατί αν το αφήσω τώρα η εταιρεία μετά δεν θα μου δώσει καμία σημασία, και δεν θέλω να έχω μελλοντικά προβλήματα με extensions κλπ

Επίσης ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Ας πούμε ότι φτιάχνω εγώ τοπικά ένα server στο σπίτι μου με τα ίδια χαρακτηριστικά του hosting.(ίδια joomla, ίδια php κλπ) και αναπτύσω το site local σε μένα και μετά με FTP το ανεβάσω ολόκληρο...ή εστώ του κάνω μια διαδικασία export/import...υπάρχει περίπτωση σε μένα να παίζει κανονικα και πάνω να χτυπάει σε φακέλους και δικαιώματα;
Τι πρέπει να προσέξω;

Ευχαριστώ και sorry αν κούρασα

επίσης ξέρω ότι είναι εκτός θέματος αλλά εσείς με ποιον hosting δουλεύετε?! είστε ευχαριστημένοι;

User avatar
ribo
Joomla! Virtuoso
Joomla! Virtuoso
Posts: 3507
Joined: Sun Jan 03, 2010 8:47 pm
Contact:

Re: There was an error uploading this file to the server

Post by ribo » Fri Jul 11, 2014 8:07 am

υπάρχει πιθανότητα ένα πρόσθετο 3Χ να μην είναι συμβατό με την 3.3.1 και να χρειάζεται αναβάθμιση αλλά θεωρώ ότι απλώς δεν θα παίζει σωστά όχι ότι δεν θα γίνεται εγκατάσταση.
καλό είναι τσεκάρεις τα δικαιώματα του tmp φακέλου να είναι 755 όπως και όλοι οι φάκελοι του joomla και τα αρχεία 644 εκτός του configuration.php που εκεί να έχεις 444 εκτός αν θες να το αντικαταστήσεις. και όταν κάνεις αλλαγές να τις κρατάει. για πιο σίγουρα αυτό να το κάνεις με το file manager του host control panel σου και να ξανά βλέπεις ότι σου κράτησε την αλλαγή. πρέπει να σου δουλεύουν και οι τρεις επιλογές εγκατάστασης. όσο αναφορά το php.ini αύξησε τα:
memory_limit =
upload_max_filesize =
post_max_size =

η διαφορά local με το host είναι ότι μάλλον εσύ έχεις windows ενώ το host linux. το θέμα με τα δικαιώματα αν δεν τα κρατάει είναι καθαρά του host.

όσο αναφορά εμένα χρησιμοποιώ vps και όχι απλό hosting account αλλά αυτό απαιτεί χρήμα και γνώσεις. αν είμαι ευχαριστημένος ; αν δεν ήμουν θα έψαχνα να αλλάξω πάροχο.
chat room spontes : http://www.spontes.com

User avatar
ribo
Joomla! Virtuoso
Joomla! Virtuoso
Posts: 3507
Joined: Sun Jan 03, 2010 8:47 pm
Contact:

Re: There was an error uploading this file to the server

Post by ribo » Fri Jul 11, 2014 8:34 am

πρέπει να ψαχτείς γενικώς για να βρεις το συγκεκριμένο πρόβλημα. όσο αναφορά την εταιρεία που είσαι με σωστή συνεννόηση αν το θέμα είναι από μεριάς τους θα επιλυθεί πιστεύω. απ ότι κατάλαβα σου απαντάνε. αν δεν σου απαντάγανε τότε όντως θα υπήρχε πρόβλημα
chat room spontes : http://www.spontes.com

asterios2000
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 14
Joined: Sat May 25, 2013 8:11 pm

Re: There was an error uploading this file to the server

Post by asterios2000 » Fri Jul 11, 2014 9:31 am

ribo wrote:υπάρχει πιθανότητα ένα πρόσθετο 3Χ να μην είναι συμβατό με την 3.3.1 και να χρειάζεται αναβάθμιση αλλά θεωρώ ότι απλώς δεν θα παίζει σωστά όχι ότι δεν θα γίνεται εγκατάσταση.
Ίσως ξέχασα να αναφέρω ότι το ίδιο πρόσθετο με upload from url έπαιζε κανονικά οπότε μάλλον ήταν και συμβατο ...αλλά εδώ λέμε ότι ούτε upload δεν το έκανε!!!
ribo wrote: καλό είναι τσεκάρεις τα δικαιώματα του tmp φακέλου να είναι 755 όπως και όλοι οι φάκελοι του joomla και τα αρχεία 644 εκτός του configuration.php που εκεί να έχεις 444 εκτός αν θες να το αντικαταστήσεις. και όταν κάνεις αλλαγές να τις κρατάει. για πιο σίγουρα αυτό να το κάνεις με το file manager του host control panel σου και να ξανά βλέπεις ότι σου κράτησε την αλλαγή. πρέπει να σου δουλεύουν και οι τρεις επιλογές εγκατάστασης.
.
Αυτά λίγο πολύ μερικά τα είχα αλλάξει...σιγουρα τους φάκελους extensions, tmp και templates αλλά και πάλι τπτ...εμένα μου ψιλοδούλευαν η 2η και η 3η αλλά και πάλι όχι πάντα!!!
ribo wrote: όσο αναφορά το php.ini αύξησε τα:
memory_limit =
upload_max_filesize =
post_max_size =

.
Αυτά δεν μπορώ να τα αλλάξω...δεν έχω το server δικό μου!!! κάπου διαβασα ότι βάζεις ένα php.ini στον δικό σου ροοτ κατάλογο και μετά προσθέτεις κάτι στο .htaccess αλλά δεν τα κατάφερα να το κάνω να λειτουργήσει...έχω ζητήσει και απο το hosting service να το κάνουν αυτοί και μου λένε οτι δεν είναι συμβατό το extension!!!!!
ribo wrote: η διαφορά local με το host είναι ότι μάλλον εσύ έχεις windows ενώ το host linux. το θέμα με τα δικαιώματα αν δεν τα κρατάει είναι καθαρά του host.
.
Nope...Linux και εγώ linux και ο host...ubuntu 12.04 εγώ...red hat o host!
ribo wrote: όσο αναφορά εμένα χρησιμοποιώ vps και όχι απλό hosting account αλλά αυτό απαιτεί χρήμα και γνώσεις. αν είμαι ευχαριστημένος ; αν δεν ήμουν θα έψαχνα να αλλάξω πάροχο.
το vps όντως είναι πολύ ακριβό...και ναι δεν έχω τις τόοοοσο τεράστιες γνώσεις ...φτιάχνω το πολύ 1-2 site το χρόνο οπότε δεν μπορώ να πληρώνω για κάτι τέτοιο...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και για το χρόνο σου μου έδωσες μερικές από τις πιο χρήσιμες πληροφορίες.

User avatar
ribo
Joomla! Virtuoso
Joomla! Virtuoso
Posts: 3507
Joined: Sun Jan 03, 2010 8:47 pm
Contact:

Re: There was an error uploading this file to the server

Post by ribo » Fri Jul 11, 2014 10:57 am

α. Αν δεν σου κάνει upload σ ένα domain ή δεν μπορείς να διαγράψεις μέσω ftp τότε κάτι παίζει με τα δικαιώματα (permissions). Ρώτα τους. Αν σε παίρνει να ξαναστήσεις το joomla απ την αρχή σβήνοντας το domain απ το host control panel σου και δημιουργώντας χώρο ξανά για domain τότε κάνε το αλλά πρώτα ρώτα τους.


β. όσο αναφορά το php.ini
memory_limit =
upload_max_filesize =
post_max_size =

ζήτα τους να στα αυξήσουν από τον server αν και εξαρτάται πόσο limit σου δίνει το πακέτο σου. ίσως να να μην το δουλεύουν το .htaccess λόγω παραμετροποίησης του server τους.

γ. έχω φτιάξει joomla τοπικά και το έχω βάλει μετά σε server χωρίς προβλήματα δικαιωμάτων φακέλων
chat room spontes : http://www.spontes.com

asterios2000
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 14
Joined: Sat May 25, 2013 8:11 pm

Re: There was an error uploading this file to the server

Post by asterios2000 » Mon Jul 14, 2014 5:21 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...τελικά μου άλλαξαν server από το hosting και όλα οκ (μέχρι στιγμής) γιατί όσες αλλαγές τους είχα προτείνει (μερικές και απο αυτές που είπες και εσύ) αλλά και όσες δοκιμάζαν αυτοί...τπτ δεν είχε παίξει!!!
από την άλλη αυτό που με προβλημάτισε σε όσα λες είναι τα δικαιώματα...Επειδή διαχειρίζομαι και εγώ ένα site με cms... από 3ο κατασκευαστή (δλδ όχι joomla, wordpress, drupal αλλά κάτι σχετικό) εκεί έτσι και φτιάξεις χρήστη και τον κάνεις από την αρχή assign σε κάποια ομάδα ή ρόλο...πάει τον έχασες!!!!!
(Δεν έχω καταλάβει γιατί το στήσαν έτσι...μάλλον είναι bug, εγώ απλά το διαχειρίζομαι)
Φαντάζομαι ότι ίσως κάτι τέτοιο να έπαιξε και σε μένα...ελπίζω τώρα όλα καλά!

Ευχαριστώ και πάλι...εσένα και την κοινότητα!

User avatar
ribo
Joomla! Virtuoso
Joomla! Virtuoso
Posts: 3507
Joined: Sun Jan 03, 2010 8:47 pm
Contact:

Re: There was an error uploading this file to the server

Post by ribo » Mon Jul 14, 2014 6:18 am

άρα στην ουσία υπήρχε πρόβλημα δικαιωμάτων στον χώρο σου. άρα ή θα σ έβαζε σε άλλο χώρο ή θα διαγράψει τον χώρο σου και θα σου δημιουργήσει καινούριο
chat room spontes : http://www.spontes.com


Locked

Return to “Greek Forum”