Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Moderator: cicans

Locked
coagc
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 8
Joined: Tue Sep 28, 2010 12:30 pm

Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by coagc » Tue Sep 28, 2010 12:43 pm

Pozdrav. Želeo bih da mi odgovorite na pitanje iz naslova. Dakle, sve je više prisutno korišćenje komercijalnih templejtova koji su skinuti sa raznoraznih foruma i wareza a kako vidim ti templejti dobro rade posao i bez greške. E sad, zanima me koje posledice može imati autor sajta ako se ispostavi da nelegalno koristi templejt, pretpostavljam da jedino može da ga tuži ta firma (JA, Rocket,...), koliko te firme uopšte rade na tom otkrivanju, kakve su kazne i zašto ne osmisle neko rešenje da tome stanu na put (neki backlink mada se on lako skine ili neki fajl koji bi se učitavao sa njihovih servera na kome bi se prijavljivali legalni sajtovi nakon uplate i da bez tog fajla templejt ne bi bio dostupan)? Hvala.a

User avatar
Leftfield
Joomla! Virtuoso
Joomla! Virtuoso
Posts: 4438
Joined: Fri Dec 08, 2006 3:33 am
Contact:

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by Leftfield » Fri Oct 01, 2010 8:23 am

JA šabloni imaju sistem da znaju jeli šablon legalan ili nije :). O posljedicama može mnogo bolje Marko...

coagc
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 8
Joined: Tue Sep 28, 2010 12:30 pm

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by coagc » Fri Oct 01, 2010 1:35 pm

Hvala na odgovoru. Onda čekamo Marka da vidimo šta će reći. Prvo pitanje koje mi pada na pamet je pa da li onda warez verzije imaju skinutu tu zaštitu jer bi JA prva trebala da reaguje ako imaju te šablone za otkrivanje a naročito imajući u vidu koliko su rasprostranjeni njihovi warez templejtovi?

User avatar
Leftfield
Joomla! Virtuoso
Joomla! Virtuoso
Posts: 4438
Joined: Fri Dec 08, 2006 3:33 am
Contact:

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by Leftfield » Fri Oct 01, 2010 2:04 pm

Xexexe,

Nećemo, sigurno, raspravljati o tome da li imaju i da li su skinute zaštite. Nije pravno pitanje (nego zaštite ;))

User avatar
TheHacker
Joomla! Ace
Joomla! Ace
Posts: 1316
Joined: Sat Oct 13, 2007 1:12 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by TheHacker » Fri Oct 01, 2010 2:12 pm

legalno ili nelegalno...problem veliki kod nas je sto jos uvek nemamo svest da se neko trudi oko takvih stvari i trosi svoje vreme da bi nekom dostavio kvalitetan sadrzaj ili templejt ili bilo sta drugo, moje licno misljenje je da treba ceniti tudj rad posebno u ovom slucaju jer cene samih templejta nisu velike i u sustini za male pare se dobije mnogo.
A ceo sistem kod nas jos uvek nije dovoljno razvijen da bi se pravili slucajevi od ovoga, ali iskreno se nadam da ce uskoro da se podigne svest domaceg weba i da ce poceti polako da gase sajtove sa nelegalim sadrzajem (i ne mislim samo na templejte).
toliko od mene na ovu temu.
Web Arena - Tutorijali - Photoshop, Joomla, JavaScript... zanimljivosti, inspiracija... http://webarena.rs

User avatar
Leftfield
Joomla! Virtuoso
Joomla! Virtuoso
Posts: 4438
Joined: Fri Dec 08, 2006 3:33 am
Contact:

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by Leftfield » Fri Oct 01, 2010 3:19 pm

Coagc, možeš koristiti nelegalan šablon sve dok te neko ne prijavi (što uopšte ne znači da preporučujem).

E sad, ako na serveru imaš nekoliko sajtova a hosting kompanija ti ukine nalog radi nelegalnih aktivnosti, kako ćeš da objasniš mušterijama da nema više pristupa serveru?

blejalo
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 42
Joined: Mon Nov 27, 2006 11:26 am

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by blejalo » Thu Nov 11, 2010 6:54 pm

iako komercijalni šabloni izgledaju primamljivo, i dostupni su gotovo na svakom drugom linku na googlu ja ih ne mogu koristiti iz tri razloga:

1.Od toga taj neko ili njih nekoliko živi, ne želim da ulazim u raspravu o njegovom kvalitetu života, ali činjenica da je čovjek shvatio/naučio kako da napravi atraktivan šablon i to treba poštovati, ipak je to jedan vid umjetnosti i treba ga poštovati.
2.Svi komercijalni templejti koje nelegalno koristi 99% "webmastera" nemaju duše, bezlični su i ma koliko na prvi pogled bili atraktivni, oni su u suštini tako hladni, jer "divljaner" ne umije da izvuče iz njega njegovu ljepotu i funkcionalnost.
3.Ključni razlog je što ti dijeljeni komercijani temlejti u 100% u sebi sadrže maliciozni kod, i kakvu je uslugu napravio sebi taj neko što ga koristi nelegalno?

Ono što zamjeram vlasinicima komercijalnih templejta je što ne prave selekciju cijena. Npr. isto koštaju templejti od prije dvije godine, templejti stari godinu dana i templejti koji su izrađeni ove godine. Mislim da bi na taj način "dijeljenje" postalo besmisleno, jer ako učiniš svoj rad dostupnim za svačiji džep neće niko imati potrebu da koristi nelegalni templejt ili ekstenziju. Meni se sviđa što je Youjoomla napravio akciju ko kupi hosting templejt dobija za dž. Na taj način se mogu ljudi privući da koriste LEGALNO, tj. da svijest evoluira kod klinaca a i kod matorih prdonja.

User avatar
TheHacker
Joomla! Ace
Joomla! Ace
Posts: 1316
Joined: Sat Oct 13, 2007 1:12 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by TheHacker » Fri Nov 12, 2010 10:26 am

@blejalo lepo si rekao sve...samo jedna stvar sto se tice kupovine sablona...bar na slucajeve gde sam ja naletao radi se o licencama koje omogucuje koriscenje sablona na odredjenom broju domena u zavisnosti od iste...e sad da li ces ti da koristis sablon iz 2008 ili 2009 ili 2010 to njih ne interesuje...ti dobijes pristup svim sablonima, jedino ogranicenje ti je broj domena...napominjem to je u slucaju ovih na koje sam ja naletao do sad i kupovao.
Web Arena - Tutorijali - Photoshop, Joomla, JavaScript... zanimljivosti, inspiracija... http://webarena.rs

User avatar
Absolute64
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 142
Joined: Sat Dec 11, 2010 6:42 am

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by Absolute64 » Sat Dec 11, 2010 6:09 pm

Nekad kad sam pocinjao da koristim joomlu, moram da priznam da sam i sam koristio nelegalne sablone i ekstenzije. Naravno da nikad nije nikom padalo na pamet da me prijavi, a i to ne bi nista promenilo. Tesko da autori nekog proizvoda mogu da ti nesto bitno urade.
Ali svi treba da znaju kako to funkcionise. Neko kupi npr neku komercijalnu ekstenziju i onda izvrsi odredjene promene u kodu kako bi ista ekstenzija mogla opet da se koristi. Medjutim, na taj nacin, onda postaje ranjiva. Tako da izbegavajte koriscenje takvih.
neema

Vladimirbl79
Joomla! Intern
Joomla! Intern
Posts: 53
Joined: Fri Aug 13, 2010 7:22 pm

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by Vladimirbl79 » Sun Jan 16, 2011 4:37 pm

Ne znam dal ovo spada u ovu temu, ali...
Koristim nelegalan šablon.
Tražio sam šablon koji bi meni odgovarao i našao sam jedan koji mi je odgovarao u potpunoti.
Skinuo sam ga nelagalno i preradio neke sitnice za svoje potrebe i sad imam šablon koji mi u potpunosti odgovara.
E sad, pošto sa svestan da sam nelegalan korisnik tuđeg rada, želio bih da legalno skinem sajt.
E kako sad ide taj postupak?
Dal bi morao sve iz početka da radim ili je dovoljno da se javim njima i platim zakup šablona.

Hellas
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 46
Joined: Thu Sep 15, 2005 2:32 pm
Location: Bosanski Brod
Contact:

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by Hellas » Thu Feb 03, 2011 4:36 pm

Vladimirbl79 wrote:Ne znam dal ovo spada u ovu temu, ali...
Koristim nelegalan šablon.
Tražio sam šablon koji bi meni odgovarao i našao sam jedan koji mi je odgovarao u potpunoti.
Skinuo sam ga nelagalno i preradio neke sitnice za svoje potrebe i sad imam šablon koji mi u potpunosti odgovara.
E sad, pošto sa svestan da sam nelegalan korisnik tuđeg rada, želio bih da legalno skinem sajt.
E kako sad ide taj postupak?
Dal bi morao sve iz početka da radim ili je dovoljno da se javim njima i platim zakup šablona.
Dovoljno je da kupis varijantu templatea koji ti dozvoljava navede izmjene, obicno neka developer verzija.
Kažem ti: lovi ribu, Ahmete Sabo! - Meša Selimović
http://www.ascic.net/

milos87popovic
I've been banned!
Posts: 44
Joined: Thu Aug 19, 2010 9:36 am
Contact:

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by milos87popovic » Wed Mar 13, 2013 12:39 pm

Znam za dosta sajtova koji sigurno koriste nelegalne šablone. Da li je moguće na neki način prijaviti to i kome?

User avatar
pirossi
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 207
Joined: Wed Oct 07, 2009 3:49 am
Location: Belgrade, Serbia

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by pirossi » Fri Mar 15, 2013 12:33 am

možeš pisati direktno proizvođačima samo koja je korist od toga?
hoće li sve vetrenjače popadati zbog toga ili samo one najtrošnije?

User avatar
mwolf
Joomla! Intern
Joomla! Intern
Posts: 61
Joined: Tue Feb 19, 2008 7:10 am
Location: Serbia
Contact:

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by mwolf » Fri Apr 12, 2013 9:17 am

milos87popovic wrote:Znam za dosta sajtova koji sigurno koriste nelegalne šablone. Da li je moguće na neki način prijaviti to i kome?
Ti koji su ti trn u oku su ti očigledno konkurencija, jer ti nikad ne možeš da 100 % tvrdiš da li je template nelegalan tj. nije kupljen.

Ako ti/im čini posao svako će da plati, ukoliko ti je i free dovoljan uzećeš neki free template i to je to.
neki template-i remenom postanu free, neke možeš da uzmeš kad su neki popusti za neke jako male pare, naravno ako ti treba

User avatar
RED011
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 6
Joined: Tue Sep 29, 2015 7:54 pm
Contact:

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by RED011 » Thu Nov 02, 2017 4:46 pm

A ako kupljeni šablon koji ima 1 licencu za jedan sajt koristimo na više sajtova tj. domena.

User avatar
Leftfield
Joomla! Virtuoso
Joomla! Virtuoso
Posts: 4438
Joined: Fri Dec 08, 2006 3:33 am
Contact:

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by Leftfield » Tue Nov 07, 2017 9:00 pm

Hahahaa. Ako kupiš jedno auto, a sjedneš u tudje, može li se?

Pročitaj licencu. Ako je open source, tj GPL, možeš da rokaš. Ako nije, i ako to licenca ekslicitno kaže, ti možeš, ali... možda dodje dan kada budu gasili sajtove ili...

User avatar
RED011
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 6
Joined: Tue Sep 29, 2015 7:54 pm
Contact:

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by RED011 » Mon Nov 20, 2017 9:46 am

Leftfield wrote:Hahahaa. Ako kupiš jedno auto, a sjedneš u tudje, može li se?
Ја сам више мислио да један ауто возе више особа, али то изгледа није могуће наравно :-)

Хвала на инфо, прочитаћу детаљно лиценцу.

User avatar
Leftfield
Joomla! Virtuoso
Joomla! Virtuoso
Posts: 4438
Joined: Fri Dec 08, 2006 3:33 am
Contact:

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by Leftfield » Mon Nov 20, 2017 12:46 pm

Jedno je vožnja, jedno je vlasništvo. Neke licence su za jedan sajt, neke za koliko god želiš... Zavisno od onog koji pravi. Ali ako je GPL onda možeš na koliko hoćeš, tu ti niko ne smije zabraniti ništa

User avatar
CyrusXxX
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 235
Joined: Wed Oct 04, 2017 6:23 am
Location: Belgrade Serbia
Contact:

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by CyrusXxX » Sun Sep 30, 2018 10:36 pm

Davne 2002 sam napravio jedan sajt za druga koristeći skinuti šablon sa neta. Naravno pojma nisam imao u tom trenutku da treba da ga prečešljam za skrivenim sadržajem da tako kažem.
Rezultat sajt hakovan u roku od nedelju dana.
Od tada sve što sam koristio je bilo legalno nabavljeno ne zbog licence i preteranog straha od provajdera šablona. Već zbog same sigurnosti. Ne kažem da su legalni šabloni 100% sigurni, kao što znamo ne postoji absolutna sigurnost na netu.

Pravo pitanje je da li neko želi da rizikuje da recimo napravi sajt za klijenta ili sebe i da on bude kompromitovan zbog smešne sume novca.

jovancv
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 25
Joined: Thu Mar 01, 2018 1:44 am

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by jovancv » Fri Oct 12, 2018 12:21 am

Pa sad... imao sam problem sa jednom temom kupljenom na template monster.
Tema je bila za WP, što nije toliko bitno. Bitno je da je kupljena legalno, da je plaćena 75$ i da sam u 3 meseca morao 2x da je ažuriram jer su se na temi pojavljivale neke reklame...
Do duše nemam veliko iskustvo sa kupovinom, ali od 3 teme 1 je ta problematična. Ostale su ok.... tako da kupovinom ne znači obavezno i sigurnost... bušna bila više nego neke koje sam skidao na "alternativan" način.

User avatar
Leftfield
Joomla! Virtuoso
Joomla! Virtuoso
Posts: 4438
Joined: Fri Dec 08, 2006 3:33 am
Contact:

Re: Nelegalno korišćenje komercijalnih template-ova

Post by Leftfield » Mon Jan 14, 2019 1:47 pm

jovancv wrote:
Fri Oct 12, 2018 12:21 am
bušna bila više nego neke koje sam skidao na "alternativan" način.
Čistio sam par sajtova od tih alternativnih linkova. Jedan slučaj je bio baš ozbiljan. Viruščina koja se širila i koju je majstor koristio za dalje napade


Locked

Return to “Pravna pitanja”