Joomla potpis ?!?

Moderator: cicans

User avatar
BSD
Joomla! Ace
Joomla! Ace
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 18, 2005 8:32 am
Location: Belgrade, Serbia
Contact:

Re: Joomla potpis ?!?

Post by BSD » Thu Jul 31, 2008 9:11 am

@stankoz

Potpis ne sluzi nicemu, ako mene pitas.:) Zapravo, sluzi da stavi posetiocima do znanja da je autorsko pravo na sadrzaju tvoje. Tu takodje mozes staviti pod kojim uslovima je izdato sta na sajtu - licence i sl. Ako je sablon pod GPL u cistom obliku onda autor moze samo apelovati na tvoju dobru volju da stavis da je on radio sablon. Ali ne moras. GPL nema klauzulu koja zahteva eksplicitno reklamiranje. Naravno, ako nista nisi menjao iz XML-a ili koda PHP-a ne smes da maknes da je Pera Peric pravio to. Ukoliko nesto izmenis onda vaze sledeca pravila:

- moras ostaviti template pod GPL-om
- moras navesti u kodu ili tamo gde je Pera vec naveo svoje ime da je to uradio Pera ali da si ti radio modifikaciju.

Tako da sto se potpisa tice ako je sablon pod GPL to eksplicitno reklamiranje zavisi od tvoje dobre volje.

GPL ces prekrsiti ako uzmes komad koda koji je pod tom licencom, promenis ga i onda ga ne izdas pod istom licencom a javno ga koristis. Primer: uzmes jedan program pisan u C-u. Recimo prosti kalkulator. Izmenis ga tako da dobije funckiju za trigonometriju. Ukoliko ga drzis samo za sebe onda mu radi sta god. Ali ako i jedno jedinog treba pocnes da dajes nekome taj program onda on mora biti pod istim uslovima kao i originalni tj. pod istom licencom. Nadam se da je sada malo jasnije.:)

Da to primenimo na tvoj template. Uzeo si template A i koristis ga bez izmena. Sve je OK. Napravis ono sto se u softverskom svetu zove "derived work". U footer mozes staviti sta god ti padne na pamet. Ali ako je prvi autor negde u kodu stranice stavio svoj copyright onda ti samo mozes iznat toga dodati i svoj copyright. Takodje je bitno da negde u kodu, mozes u XML-u sablona, stavis da je tvoje delo izvedeno iz necijeg dela. Sa sablonima je sve to malko zapetljano.:)
Marko Milenović
Member of the Serbian Joomla! Translation Team
http://www.joomla-serbia.com/

stankoz
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 47
Joined: Thu May 15, 2008 7:34 am

Re: Joomla potpis ?!?

Post by stankoz » Thu Jul 31, 2008 1:55 pm

jeste, sad mi je mnogo jasnije. Ne mislim da je ova tema nevažna i treba o tome voditi računa. Ja nisam, pa sam dobio kritiku i zato mi je stalo da ne budem neobavešten.
Jedino nisam siguran kako otkriti koja licenca šablona "socialbug" pošto ne piše ništa u xml fajlu. U jednom drugom šablonu jasno stoji GPL, a u trećem stoji "Creative Commons Attribution-Non-Commercial-Share Alike 3.0 Unported License". E ta mi nije potpuno jasna.
U sve tri slučaja neću stavljati svoj potpis da ne bih ništa prisvajao, kod prva dva nemam nikakvu obavezu ni prema autorima šablona, ali kod ovog trećeg nisam siguran pošto ne znam koja je ovo licenca?

Hvala na kvalitetnim odgovorima

User avatar
BSD
Joomla! Ace
Joomla! Ace
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 18, 2005 8:32 am
Location: Belgrade, Serbia
Contact:

Re: Joomla potpis ?!?

Post by BSD » Thu Jul 31, 2008 2:03 pm

Creative commons licence su zvanicno dosle u Srbiju negde u februraru i sada su pokrivene nasim zakonodavstvo. Krsenje istih kod nas je sada kaznjivo zakonom. Licenca o kojoj si pricao je ovde: http://creativecommons.org/licenses/by- ... ed.sr_LATN

;)
Marko Milenović
Member of the Serbian Joomla! Translation Team
http://www.joomla-serbia.com/

stankoz
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 47
Joined: Thu May 15, 2008 7:34 am

Re: Joomla potpis ?!?

Post by stankoz » Thu Jul 31, 2008 8:50 pm

Evo šta stoji:
Attribution. You must attribute the work with a discrete link to www.joomlashine.com in the products’ generated code.

Šta to znači, gde trebam da stavim taj link, da se vidi na stranici ili u xml fajlu? Šta znači "in the products’ generated code", koje je to mjesto?

Možda mi je pitanje trivijalno, al moram da pitam?

User avatar
BSD
Joomla! Ace
Joomla! Ace
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 18, 2005 8:32 am
Location: Belgrade, Serbia
Contact:

Re: Joomla potpis ?!?

Post by BSD » Thu Jul 31, 2008 10:30 pm

Jasno pise, staviti diskretan link ka njihovom sajtu negde na sajtu. Nista preterano upadljivo. Eto, mozes za ovu priliku da upotrebis footer.:)
Marko Milenović
Member of the Serbian Joomla! Translation Team
http://www.joomla-serbia.com/

NikolaPGcity
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 13
Joined: Fri Dec 14, 2007 9:52 am

Re: Joomla potpis ?!?

Post by NikolaPGcity » Fri Aug 01, 2008 9:52 am

BSD wrote:
@NikolaPGcity

Vec dva puta sam to objasnjavao. Ne budi lenj pa potrazi.;)
link me please :-[

User avatar
BSD
Joomla! Ace
Joomla! Ace
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 18, 2005 8:32 am
Location: Belgrade, Serbia
Contact:

Re: Joomla potpis ?!?

Post by BSD » Fri Aug 01, 2008 10:07 am

Gore desno imas polje za Search. Ako tebe mrzi da potrazis zasto bih se ja cimao da ti trazim? :geek:
Marko Milenović
Member of the Serbian Joomla! Translation Team
http://www.joomla-serbia.com/

User avatar
Dusan2
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 13
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:22 am
Location: Niksic

Re: Joomla potpis ?!?

Post by Dusan2 » Wed Aug 06, 2008 10:38 am

Zdravo svima.

Koliko sma ja shvatio u vezi licence to ide ovako:

Ne moras nista da ostavis u potpisu ali ne smijes da stavis da si ti napravio (powered by) mozes disign by?
I ne smijes da korisits juoomlu ako zelis da nekome prodas sajt koji si "napravio"?
Znaci da ne smijes da na osnovu nje zaradjujes?

Jesam li u pravu?

A neko je gore naveo da neke americke firme naglasavaju da koriste mambo i joomlu?
Kako sad pa to?
Zivio Gete i Bizmark!

User avatar
BSD
Joomla! Ace
Joomla! Ace
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 18, 2005 8:32 am
Location: Belgrade, Serbia
Contact:

Re: Joomla potpis ?!?

Post by BSD » Wed Aug 06, 2008 11:39 am

Ne, nisi u pravu. Slobodan softver ne zabranjuje zaradjivanje. Kako kompanije Red Hat ili SuSe zaradjuju prodajuci Linux kernel upakovan u njihov OS gde je 99% softvera besplatno smaknuto sa Neta? Ako si uzeo tudji template koji je objavljen pod GPL-om mozes da radis sa njim bilo sta. Menjas, koristis kakav jeste, prodas, poklonist... sta god. Ali ne mozes na njega da zalepis da si ga ti pravio ako mu nisi promenio ni bajt koda. Pride, mozes staviti "Designed by" a ne "Powered by" posto ce za to uvek stajati Joomla! - "Powered by" se kod nas prevodi kao "Pokrece".;)

Citaj malo pazljivije sta smo pisali do sada.;)
Marko Milenović
Member of the Serbian Joomla! Translation Team
http://www.joomla-serbia.com/

stankoz
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 47
Joined: Thu May 15, 2008 7:34 am

Re: Joomla potpis ?!?

Post by stankoz » Wed Aug 06, 2008 11:44 am

ne bih ja rekao da se na osnovu Joomle ne može zaradjivati. Pa ko bi to onda koristio? Mislim da se Joomla ne može prodavati kao vlastiti CMS i pod nekom zatvorenom licencom, ali kao prilagodjeni i pod GPL licencom svakako.


Sad vidim da mi je post zakasnio, već je stiglo objašnjenje. A vidi se da sam dobro savladao lekciju :)))

Hvala BSD na kvalitetnim odgovorima

User avatar
BSD
Joomla! Ace
Joomla! Ace
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 18, 2005 8:32 am
Location: Belgrade, Serbia
Contact:

Re: Joomla potpis ?!?

Post by BSD » Wed Aug 06, 2008 12:52 pm

Joomla! mozes cak i prodavati ovakvu kakva jeste. Ali moras biti spreman da budes tuzen za prevaru ukoliko onaj kome si prodao program sazna da se Joomla! moze preuzeti besplatno.:D

@stankoz

Da, dobro si naucio lekciju.;)
Marko Milenović
Member of the Serbian Joomla! Translation Team
http://www.joomla-serbia.com/

User avatar
Dusan2
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 13
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:22 am
Location: Niksic

Re: Joomla potpis ?!?

Post by Dusan2 » Wed Aug 06, 2008 2:41 pm

Znaci covjek skine joomlu sa neta i onda napravi novi template i proda.
Stim sto ne smije da stavi Powered by nego moze Design by: ON i sve je legalno?
Zivio Gete i Bizmark!

User avatar
BSD
Joomla! Ace
Joomla! Ace
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 18, 2005 8:32 am
Location: Belgrade, Serbia
Contact:

Re: Joomla potpis ?!?

Post by BSD » Wed Aug 06, 2008 4:40 pm

Da razjasnimo nesto, ne naplacujes ti Joomla! vec svoj rad i pravljenje template-a ukoliko pravis nov. Ukoliko koristis gotov naplatices samo rad tj. vreme utroseno da instaliras Joomla!, stavis template i dodas sta treba. Powered by ce uvek biti Joomla! sem ako toliko ne izmenis kod Joomla! da to bude nesto novo tj. nov CMS. Ali i tako ne mozes da zatvoris kod koji si napravio. A to Designed by se odnosi na template a ne na Joomla! tako da je svejedno sta ces tu staviti.:)
Marko Milenović
Member of the Serbian Joomla! Translation Team
http://www.joomla-serbia.com/

User avatar
Dusan2
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 13
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:22 am
Location: Niksic

Re: Joomla potpis ?!?

Post by Dusan2 » Wed Aug 06, 2008 6:59 pm

Da da shvatam.
Zahvaljujem.
Zivio Gete i Bizmark!


Locked

Return to “Pravna pitanja”