Problemy z uprawnieniami - instalacja

Locked
amj
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Problemy z uprawnieniami - instalacja

Post by amj » Fri Feb 03, 2006 1:19 pm

Witam wszystkich serdecznie.

Od miesiąca przygotowywałem się na postawienie mojego pierwszego "poważnego portalu" w oparciu o joomla 1.0.7.

Moje domowe środowisko testowe działało na IIS (Windows XP)  i wszystko było bez większych problemów.

Aktualnie wykupiłem komercyjnego hosta, który "teoretycznie" jest zgodyn z joomla ale:

1.Przy instalacji w pierwszym kroku mam komunikat "Ścieżka do zmiennej sesji  /tmp, Niezapisywalna"  wszystko pozostałe na "zielono". Instalacja przechodzi dalej bez problemów. Wszystko działa ok.

2. W następnej kolejności chcę dodać nową templat'kę i tu przy "zaciąganiu" zip'a występuje błąd z dostępem do pliku XML a jak rozpakowałem paczkę w katalogu to występowały błędy z wiązane z utworzeniem nowych katalogów. Po dodaniu uprawnień na nowych katalogach (777) szło dalej ale taka metoda jest delikatnie określając "upierdliwa"

Sprawdziłem jeszcze inne komponenty problemy są identyczne - jeżeli macie jakieś pomysły to dajcie znać.

Pozdrawiam

AMJ

magic
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Re: Problemy z uprawnieniami - instalacja

Post by magic » Sat Feb 04, 2006 6:01 am

amj wrote: Od miesiąca przygotowywałem się na postawienie mojego pierwszego "poważnego portalu" w oparciu o joomla 1.0.7.
Coś ściemniasz - miesiąc temu jeszcze nie było Joomla 1.0.7, ani nawet 1.0.6  ;)
amj wrote: 1.Przy instalacji w pierwszym kroku mam komunikat "Ścieżka do zmiennej sesji  /tmp, Niezapisywalna"  wszystko pozostałe na "zielono". Instalacja przechodzi dalej bez problemów. Wszystko działa ok.
Niedobrze, być duża problema
amj wrote: 2. W następnej kolejności chcę dodać nową templat'kę i tu przy "zaciąganiu" zip'a występuje błąd z dostępem do pliku XML a jak rozpakowałem paczkę w katalogu to występowały błędy z wiązane z utworzeniem nowych katalogów. Po dodaniu uprawnień na nowych katalogach (777) szło dalej ale taka metoda jest delikatnie określając "upierdliwa"
No właśnie. To jest ta problema. I jeszcze parę innych przy okazji ...

Spróbuj założyć folder o nazwie tmp (z prawem do zapisu dla właściciela - chmod 705 o ile pamiętam).
Jeśli to nie pomoże (albo najpierw) pogrzeb w dokumentacji/faq/pomocy na serwerze Twojego usługodawcy. Pewnie nie jesteś pierwszy z takim problemem i może coś znajdziesz ...
Jeśli jednak nie - zgłoś problem u Administratora - generalnie ścieżka do tmp dla PHP ustawiona jest w php.ini do którego tylko on ma dostęp (a przynajmniej zwykle tak jest) - powinien Ci pomóc.
A jak nie - zmień serwer póki nie jest za późno ...

amj
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by amj » Sun Feb 05, 2006 4:47 pm

Dzięki za info ale... by być pewnym, że problem jest związany konkretnie z dostępem do /tmp to próbowałem zrobić symulacje w "domowych warunkach".

W pliku PHP.ini  na domowym (XP) sprawdziłem co następuje ...

;;;;;;;;;;;;;;;;
; File Uploads ;
;;;;;;;;;;;;;;;;

; Whether to allow HTTP file uploads.
file_uploads = on

; Temporary directory for HTTP uploaded files (will use system default if not
; specified).
upload_tmp_dir = C:\PHP\uploadtemp  ; temporary directory for HTTP uploaded files (will use system default if not specified)

; Maximum allowed size for uploaded files.
upload_max_filesize = 2M

Sprawdziłem czy katalog istnieje jakie ma prawa (wszystko było ok.)

Dodatkowo uruchomiłem filemon'a.

Aktualnie na komercyjnym serwerze błąd występuje np. przy próbie konfiguracji sklepu VirtueMart i na tym błędzie postanowiłem się skoncentrować przy symulacji domowej.

OPIS

W sklepie VirtueMart istnieje możliwość dodania np. logo sklepu - przy zapisie ustawień występuje taki błąd

Error: Image Update command failed:
$ret = copy("", "/virtual/pl/.........../components/com_virtuemart/shop_image/vendor/7002083e6ffd32a087b942e2dd19455c.jpg")

Numer (nazwa) pliku jpg jest za każdym razem inny.
W katalogu docelowym .../vendor/ plik się nie zapisuje mimo praw (777) nadanych na tym katalogu ręcznie.
Wcześniejszy błąd wskazywał na ACL'e do .../vendor/ więc je zmieniłem jak wyżej.

by zobaczyć jak działa "mechanika" tego procesu np. na XP w filemonie sprawdzałem jakie pliki i gdzie są zapisywane przy tej samej czynności .... i wyglądało to tak:

... (zapis czegoś do Widows\temp)
php-cgi.exe:5312 WRITE C:\WINDOWS\TEMP\phpB71.tmp SUCCESS Offset: 10238 Length: 905

... (dużo gadania z bazami mysql'a)

mysqld-nt.exe:5708 WRITE C:\windows\temp\#sql_b30_0.MYD SUCCESS Offset: 552 Length: 276
mysqld-nt.exe:5708 WRITE C:\windows\temp\#sql_b30_0.MYD SUCCESS Offset: 828 Length: 276
mysqld-nt.exe:5708 WRITE C:\windows\temp\#sql_b30_0.MYD SUCCESS Offset: 276 Length: 276

... (następnie kasowanie starego pliku z logo)
php-cgi.exe:2240 DELETE E:\Inetpub\wwwroot\.....\components\com_virtuemart\shop_image\vendor\6a6a8400c961e1a278b8b1e516aaa2f2.jpg SUCCESS

... ( i zapis nowego pliku)
php-cgi.exe:2240 WRITE E:\Inetpub\wwwroot\....\components\com_virtuemart\shop_image\vendor\eeebb38cf6bbd4786076e26d9c607ec2.jpg SUCCESS Offset: 0 Length: 8192

... ( dodatkowo jeszcze zapis w)
php-cgi.exe:2240 WRITE C:\PHP\sessiondata\sess_2deafa82b784d6248eb6ccf21bc33b63 SUCCESS Offset: 0 Length: 938

By zrobić symulację odebrałem grupie Everyone wszelkie prawa do:

- C:\WINDOWS\TEMP\
- C:\PHP\uploadtemp\

i co się okazało ..., że błąd był taki

Error: The File Upload was not successful: there's no uploaded temporary file!

No i teraz pytanie czy to jest to samo ?... o co mam "męczyć" Administratora ? ... co mogę jeszcze sprawdzić ?

Dalej czekam na pomysły i pomoc.

Pozdrawiam

AMJ

magic
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast

Post by magic » Sun Feb 05, 2006 5:42 pm

1. Nie napisałeś wyraźnie jakiej wersji Joomla! używasz, jakiej wersji VM, na jakim serwerze hostingowym, na jakim serwerze web lokalnie (domowynm - IIS ?). To by ułatwiło ...

2. Jeśli na domowym używasz IIS v. 5 - 6 , to popatrz tutaj. W tym wypadku istotne są (między innymi) ustawienia w php.ini dla:
- upload_tmp_dir = C:\PHP\uploadtemp
- session.save_path = /temp
Oraz Właściwości->Zabezpieczenia dla tych folderów na dysku - Konto Internet Guest powinno mieć w tym wypadku prawo do modyfikacji, podobnie jak foldery Joomla wymienione w artykule jak wyżej. Szczegóły znajdziesz również w pliku php.ini oraz w readme.txt i dokumentacji PHP.

3. Dla folderów Joomla na serwerze www (oprócz spraw związanych z tmp dla PHP) powinieneś mieć właściwe uprawnienia. Jest to opisane np. tutaj. Dotyczy to zarówno serwera web internetowego jak i lokalnego (ten ostatni z poprawką j.w.- jeśli jest to IIS).

4. Sprawy związane z prawidłową obsługą tmp dla PHP powinien ci zapewnić (na serwerze internetowym) twój dostawca hostingu. Zgłoś problem administratorowi, a jak ci nie pomoże (możesz też sam poszukać info na jego serwerze) - zmień dostawcę. Np. na http://www.webserwer.pl za 9 dych rocznie masz wszystko co ci potrzebne (i działa jak należy), a np. na http://www.cmshost.biz masz dodatkowo profesjonalne wsparcie dla Joomla!.

Reasumując: na lokalnym serwerze musisz się sam postarać o prawidłową konfigurację php i serwera www; na internetowym (zakładając, że korzystasz z usługi hostingowej) - powinien to zapewnić dostawca (administrator); w obu przypadkach niektóre foldery i pliki Joomla! wymagają właściwych uprawnień (chmod), które możesz ustawić za pomocą klienta FTP lub np. po zainstalowaniu odp. komponentu dla Joomla - np. JoomlaXplorer.

amj
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling

Post by amj » Sun Feb 05, 2006 6:37 pm

Myślę, że mogę śmiało powiedzieć, że moim usługodawcą jest www.domeny.org.

Problem już zgłosiłem do Helpdesku, ale muszą to przekazać administratorowi.

Moje środowisko domowe działa poprawnie więc go nie opisuje. Tylko tyle, że w celu wyeliminowania ewentualnych innych błędów zrobiłem krok w tył i zainstalowałem wszędzie joomla 1.0.5 a nie 1.0.7.

Informacje o serwerze na domeny.org wyciągnięte z joomla.

Linux galaxy 2.6.11.12 #1 SMP Fri Jun 17 18:25:36 CEST 2005 i686 
Wersja bazy danych:  4.0.24-Max 
Wersja PHP:  4.3.10 
Serwer:  Apache-PREFORK-AdvancedExtranetServer 
WebServer to PHP interface:  apache2handler 
Wersja Joomla!:  Joomla! 1.0.5 Sunspot [ Polish version > JoomlaSite.net ] 24-Gru-2005 10:00 UTC 
Przeglądarki:  Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 2.0.50215) 
Parametry PHP:  Safe Mode:  OFF 
Open basedir:  .:../:/usr/share/pear:/usr/lib/php:/var/tmp:/tmp/:${VDBH_PATH} 
Display Errors:  OFF 
Short Open Tags:  ON 
File Uploads:  ON 
Magic Quotes:  ON 
Register Globals:  ON 
Output Buffering:  OFF 
Session save path:  /tmp 
Session auto start:  0 
XML enabled:  Yes 
Zlib enabled:  Yes 
Wyłączone funkcje:  phpinfo,system,mail,passthru,show_source,stat,disk_free_space,disk_total_space,fileowner,filegroup,fstat,is_link,link,linkinfo,lstat,pathinfo,readlink,realpath,symlink 
Edytor WYSIWYG:  Edytor TinyMCE 

Informacje o uprawnieniach

Uprawnienia do katalogów 
Aby wykorzystać całą funkcjonalność oraz aby skorzystać ze wszystkich możliwości Joomla! następujące katalogi powinny być ustawione jako zapisywalne: 
administrator/backups/ Zapisywalny
administrator/components/ Zapisywalny
administrator/modules/ Zapisywalny
administrator/templates/ Zapisywalny
cache/ Zapisywalny
components/ Zapisywalny
images/ Zapisywalny
images/banners/ Zapisywalny
images/stories/ Zapisywalny
language/ Zapisywalny
mambots/ Zapisywalny
mambots/content/ Zapisywalny
mambots/editors/ Zapisywalny
mambots/editors-xtd/ Zapisywalny
mambots/search/ Zapisywalny
media/ Zapisywalny
modules/ Zapisywalny
templates/ Zapisywalny

I myślę, że ostatecznym potwierdzeniem może być błąd poniżej przy zapisywaniu produktu w sklepie i dodaniu jego zdjęcia.

Error: Cannot read uploaded thumbnail image temp file: /virtual/pl/...../components/com_virtuemart/shop_image//product/resized/b7df82aa9b42e261bfcf5829f4e1d275_90x90.jpg.
One common reason for this that the upload path cannot be accessed because of the open_basedir settings in the php.ini.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za pomoc, a o wynikach rozmów z Administratorem napiszę ...

AMJ

Locked

Return to “Instalacja i aktualizacja”