Πρόβλημα με restore της database μεσω PHPMyadmin

Moderator: geof

Locked
Mpouf
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 2
Joined: Sat Oct 03, 2020 5:56 pm

Πρόβλημα με restore της database μεσω PHPMyadmin

Post by Mpouf » Sat Oct 03, 2020 6:33 pm

Καλησπέρα.
Λόγω κάποιων προβλημάτων που αντιμετώπιζε το site της υπηρεσίας, σκεφτήκαμε να κάνουμε επαναφορά της database. Συνδεθήκαμε λοιπόν στο PHPMyadmin, πατήσαμε Επιλογή όλων στο κάτω μέρος, στη συνέχεια πατήσαμε Άδειασμα και όλα καλά.
Κατόπιν πατήσαμε εισαγωγή, στην Επιλογή αρχείου αρχικά επιλέξαμε να ανεβάσουμε το συμπιεσμένο αρχείο με όνομα *****_db1.sql.zip, που είχαμε κάνει εξαγωγή σε προηγούμενη χρονική στιγμή.
Οι ρυθμίσεις που είχαμε επιλεγμένες φαίνονται στην εικόνα 1 που επισυνάπτω.

Επειδή το PHPMyadmin εμφάνισε μήνυμα σφάλματος (όπως φαίνεται στην εικόνα 2), αποφασίσαμε να ανεβάσουμε το αρχείο ξεζιπαρισμένο ως *****_db1.sql.
Μετά από αναμονή αρκετών λεπτών το αποτέλεσμα ήταν τις μισές φορές να εμφανιστεί μήνυμα σφάλματος Ότι δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στον ιστότοπο (εικόνα 3).

Προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε καινούρια βάση δεδομένων και να κάνουμε upload το backup αλλά και αυτό εμφάνιζε τα ίδια μηνύματα σφάλματος.

Δυστυχώς οι γνώσεις μου σχετικά με το joomla δεν είναι τόσο καλές οπότε βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Έκανα ηδη αναζήτηση σε αρκετά φόρουμ για να δω εάν κάποιος αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα ή εάν κάναμε κάποιο λάθος κατά την επαναφορά, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι ανάλογο ή έστω κάποιον οδηγό για αρχάριους.
Εάν έχετε κάποια ιδέα, παρακαλώ πείτε μου.

Υ.Γ Ο ιστότοπος φιλοξενείται στο Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο.


Σφάλμα στο συμπιεσμένο αρχείο ZIP: 11
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Pnkr
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 175
Joined: Thu Sep 01, 2011 7:26 am
Location: Athens, Greece

Re: Πρόβλημα με restore της database μεσω PHPMyadmin

Post by Pnkr » Sat Oct 03, 2020 6:53 pm

Καλησπέρα. Τα προβλήματα γενικά μπορεί να είναι αρκετά. Είναι πολύ γενικό το μήνυμα σφάλματος που αναφέρει.

Θα σου προτεινα να εγκαταστήσεις τοπικά το Workbench (https://dev.mysql.com/downloads/workbench/)

Και να δοκιμάσεις να κάνεις import το sql dump εκεί να δεις αν σου δώσει ένα πιο σαφές μήνυμα σχετικά με το πρόβλημα.

Ξεκίνα λοιπον με αυτό και πες μου αν στην έκανε Import ή οχι. Να δούμε.

Mpouf
Joomla! Fledgling
Joomla! Fledgling
Posts: 2
Joined: Sat Oct 03, 2020 5:56 pm

Re: Πρόβλημα με restore της database μεσω PHPMyadmin

Post by Mpouf » Sat Oct 03, 2020 7:54 pm

Το εγκατέστησα. Πάτησα Open SQL Script, μου το άνοιξε αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνω. Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει αυτό το πρόγραμμα. Τι πρέπει να κάνω;

User avatar
Pnkr
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 175
Joined: Thu Sep 01, 2011 7:26 am
Location: Athens, Greece

Re: Πρόβλημα με restore της database μεσω PHPMyadmin

Post by Pnkr » Sun Oct 04, 2020 5:30 am

Καλημέρα.
Στην επιλογή Manage Import/Export, επέλεξε Data Import/Restore και εκει Import from Self-Contained File και διαλέγεις το αρχείο sql που θες να κάνεις Import.


Locked

Return to “Joomla! 3.x”