Προσθήκη pagination μέσα σε module Topic is solved

Moderator: geof

Post Reply
Joomdoe
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 23
Joined: Sun Oct 25, 2020 8:51 pm

Προσθήκη pagination μέσα σε module

Post by Joomdoe » Wed Oct 04, 2023 5:40 am

Καλημέρα σας

Στο module "mod_articles_category" και στο αρχείο tmpl/default.php (το έχω κάνει override στο template), έχω προσθέσει το pagination. Το module δείχνει άρθρα σε λίστα από το menu media-center-->news και την κατηγορία news. Το module προβάλλεται στα άρθρα της κατηγορίας news στη δεξιά στήλη και το pagination δείχνει προηγούμενα και επόμενα (ανά 10) άρθρα.

Code: Select all

<?php defined('_JEXEC') or die;
(μεταξύ άλλων...)
use Joomla\CMS\Pagination\Pagination;
jimport('joomla.html.pagination');
$pageNav= new JPagination(50, 1, 10);
?>

(και στο τέλος...)
<div class="pagenav">
    <div class="pagenav_counter">
	<?php echo $pageNav->getPagesCounter(); ?>
	</div>
	<?php echo $pageNav->getPagesLinks(); ?>
</div>
Το pagination το δείχνει κανονικά. Το πρόβλημα είναι στον σύνδεσμο για να δείξει τα επόμενα 10 άρθρα και να δουλέψει προσωρινά. Ο σύνδεσμος θα πρέπει να είναι "/media-center/news?start=10" (όπως και στα intro articles στην κατηγορία news και προβολή blog) ενώ τώρα είναι "/media-center/news/this-is-an-article?start=10".
Οπότε:
α) αν υπάρχει κάποιος τρόπος για να δουλέψει σωστά ο σύνδεσμος για τα προηγούμενα και επόμενα άρθρα
και
β) να παίρνει αυτόματα τα "total, limitstart, limit" που τα έχω βάλει χειροκίνητα (50, 1, 10)

Geoge_A
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 11
Joined: Tue Jul 28, 2020 3:09 pm

Re: Προσθήκη pagination μέσα σε module

Post by Geoge_A » Wed Oct 04, 2023 12:31 pm

Χαιρετώ…
Παλεύω και εγώ το θέμα με το pagination σε module, αλλά δεν έχω βγάλει αποτέλεσμα…
Ρίξε μια ματιά εδώ:
viewtopic.php?f=831&t=1004194
μήπως σε βοηθήσει…

User avatar
geof
Joomla! Explorer
Joomla! Explorer
Posts: 286
Joined: Thu Nov 16, 2006 6:10 am
Location: Greece, Larissa
Contact:

Re: Προσθήκη pagination μέσα σε module

Post by geof » Wed Oct 04, 2023 12:56 pm

Εδώ θα βρεις αρκετές έτοιμες λύσεις overrides για άρθρα, pagination και πολλές ακόμη περιπτώσεις.
Αν δεν σε εξυπηρετήσει κάποιο όπως είναι, φαντάζομαι θα βρεις την απάντηση στον κώδικα που παραθέτει στο κάτω μέρος της κάθε περίπτωσης.
https://web-eau.net/en/development/joomla-overrides
Yiorgos Fakas : https://volunteers.joomla.org/joomlers/ ... rgos-fakas
Professional Joomla Services in Greece https://www.easylogic.gr

Joomdoe
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 23
Joined: Sun Oct 25, 2020 8:51 pm

Re: Προσθήκη pagination μέσα σε module

Post by Joomdoe » Wed Oct 04, 2023 5:18 pm

Geoge_A wrote:
Wed Oct 04, 2023 12:31 pm
Χαιρετώ…
Παλεύω και εγώ το θέμα με το pagination σε module, αλλά δεν έχω βγάλει αποτέλεσμα…
Ρίξε μια ματιά εδώ:
viewtopic.php?f=831&t=1004194
μήπως σε βοηθήσει…
Καλησπέρα
Αυτή τη μέθοδο με το jPages την είχα δοκιμάσει. Λειτουργεί κανονικά αλλά αν έχεις ορίσει να σου δείχνει τα άρθρα ανά 10 σε κάθε σελίδα και βρίσκεσαι σε ένα άρθρο π.χ. στο 12ο που είναι της 2ης σελίδας, στο module δεν αλλάζει και σου δείχνει τα πρώτα 10 άρθρα της 1ης σελίδας.

Πιστεύω πως έτσι όπως το έχω φτιάξει μέχρι στιγμής με το mod_articles_category είναι σχεδόν έτοιμο. Ίσως χρειάζεται να καλέσω την βάση δεδομένων (δεν ξέρω πως γίνεται αυτό, πρέπει να το ψάξω) μέσα στο module για να μπορεί να παίρνει αυτόματα τα άρθρα της κατηγορίας και τα υπόλοιπα που χρειάζεται για να λειτουργήσει κανονικά.

Όπως και να έχει θα το ψάξω κι αν βρω κάτι θα σε ενημερώσω...

Joomdoe
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 23
Joined: Sun Oct 25, 2020 8:51 pm

Re: Προσθήκη pagination μέσα σε module

Post by Joomdoe » Wed Oct 04, 2023 5:57 pm

geof wrote:
Wed Oct 04, 2023 12:56 pm
Εδώ θα βρεις αρκετές έτοιμες λύσεις overrides για άρθρα, pagination και πολλές ακόμη περιπτώσεις.
Αν δεν σε εξυπηρετήσει κάποιο όπως είναι, φαντάζομαι θα βρεις την απάντηση στον κώδικα που παραθέτει στο κάτω μέρος της κάθε περίπτωσης.
https://web-eau.net/en/development/joomla-overrides
Καλησπέρα

Σε αυτή την ιστοσελίδα είχα βρει την μέθοδο με το jPages. Θα ρίξω μια ματιά και στα υπόλοιπα που έχει μήπως και μπορέσω να βγάλω κάποια άκρη.

Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί..
Στο blog layout (blog.php) της κατηγορίας news, υπάρχει κάποιος τρόπος να δείχνει το πρώτο άρθρο ολόκληρο ορίζοντας όμως τα # Leading Articles σε 0; Έχω ορίσει τα # Leading Articles σε 1 γιατί θέλω να φαίνεται το πρώτο άρθρο ολόκληρο αλλά στη δεξιά στήλη που είναι τα πρώτα 10 # Intro Articles μου "τρώει" το πρώτο άρθρο (που είναι # Leading) και δεν το δείχνει μέσα στη δεκάδα. Οπότε μέσα στον κώδικα του blog.php υπάρχει κάποιος τρόπος τα # Leading Articles να τα ορίσω από εκεί ή να προσθέσω κάποιον κώδικα που να δείχνει το πρώτο άρθρο; Έχω δοκιμάσει με module να δείξω το πρώτο άρθρο αλλά δεν μου κάνει.

Joomdoe
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 23
Joined: Sun Oct 25, 2020 8:51 pm

Re: Προσθήκη pagination μέσα σε module

Post by Joomdoe » Thu Oct 05, 2023 5:16 am

Για το άλλο θέμα που με απασχολούσε:
Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί..
Στο blog layout (blog.php) της κατηγορίας news, υπάρχει κάποιος τρόπος να δείχνει το πρώτο άρθρο ολόκληρο ορίζοντας όμως τα # Leading Articles σε 0; Έχω ορίσει τα # Leading Articles σε 1 γιατί θέλω να φαίνεται το πρώτο άρθρο ολόκληρο αλλά στη δεξιά στήλη που είναι τα πρώτα 10 # Intro Articles μου "τρώει" το πρώτο άρθρο (που είναι # Leading) και δεν το δείχνει μέσα στη δεκάδα. Οπότε μέσα στον κώδικα του blog.php υπάρχει κάποιος τρόπος τα # Leading Articles να τα ορίσω από εκεί ή να προσθέσω κάποιον κώδικα που να δείχνει το πρώτο άρθρο; Έχω δοκιμάσει με module να δείξω το πρώτο άρθρο αλλά δεν μου κάνει.
βρήκα λύση..

Έχω ορίσει τα # Leading Articles σε 0 και τα # Intro Articles σε 10. Για να φαίνεται το 1ο άρθρο ολόκληρο στο blog layout της κατηγορίας news, κατήργησα στο αρχείο blog.php τον κώδικα που προβάλλει τα # Leading Articles και πρόσθεσα ελαφρώς τροποποιημένο τον κώδικα για τα # Intro Articles για να δείχνει μόνο το 1ο άρθρο της κατηγορίας. Πρόσθεσα δύο ακόμα αρχεία στο html/com_content/category (overrides στο template) τα οποία είναι blog_aside blog_detail.Οπότε μέσα από το αρχείο blog.php προβάλλει τα # Intro Articles δύο φορές ταυτόχρονα. Η μία προβολή είναι στη δεξιά στήλη που δείχνει σε λίστα μέχρι 10 άρθρα από το template blog_aside και η δεύτερη προβολή (που προσέθεσα) προβάλλει το 1ο άρθρο της κατηγορίας ολόκληρο από το template blog_detail.

Εδώ είναι ο κώδικας σε περίπτωση που τον χρειαστεί κάποιος φίλος...

Code: Select all

<?php $introcount = (count($this->intro_items)); $counter = 0; ?>
<?php if (!empty($this->intro_items)) : ?>
    <?php foreach ($this->intro_items as $key => &$item) : ?>
        <?php $key = ($key - $leadingcount) +1; if ($key == 1) : ?>
            <?php $this->item = &$item; echo $this->loadTemplate('detail'); ?>
        <?php endif; ?>
        <?php $counter++; ?>
    <?php endforeach; ?>
<?php endif; ?>

Geoge_A
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 11
Joined: Tue Jul 28, 2020 3:09 pm

Re: Προσθήκη pagination μέσα σε module

Post by Geoge_A » Thu Oct 05, 2023 6:26 am

Joomdoe wrote:
Thu Oct 05, 2023 5:16 am
Για το άλλο θέμα που με απασχολούσε:


βρήκα λύση..

Είσαι ωραίος…
Θα το ψάξω και ελπίζω να βγάλω άκρη γιατί δεν έχουμε τις ίδιες γνώσεις…
Δηλαδή έχεις ολοκληρώσει το pagination για το mod_articles_category ;

Εγώ δουλεύω σε joomla 4...

Joomdoe
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 23
Joined: Sun Oct 25, 2020 8:51 pm

Re: Προσθήκη pagination μέσα σε module

Post by Joomdoe » Thu Oct 05, 2023 7:04 am

Geoge_A wrote:
Thu Oct 05, 2023 6:26 am
Joomdoe wrote:
Thu Oct 05, 2023 5:16 am
Για το άλλο θέμα που με απασχολούσε:


βρήκα λύση..

Είσαι ωραίος…
Θα το ψάξω και ελπίζω να βγάλω άκρη γιατί δεν έχουμε τις ίδιες γνώσεις…
Δηλαδή έχεις ολοκληρώσει το pagination για το mod_articles_category ;
Καλημέρα

Για το pagination στο mod_articles_category το ψάχνω ακόμα και δεν έχω προχωρήσει καθόλου και παραμένει ως έχει όπως έχω αναφέρει πιο πάνω. Αν βρεθεί κάποια λύση θα σε ενημερώσω...

Κι εγώ δεν έχω πολλές γνώσεις οπότε ψάχνοντας δεξιά κι αριστερά πηγαίνω και με διάφορα πειράματα :D

Geoge_A
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 11
Joined: Tue Jul 28, 2020 3:09 pm

Re: Προσθήκη pagination μέσα σε module

Post by Geoge_A » Thu Oct 05, 2023 7:11 am

Joomdoe wrote:
Thu Oct 05, 2023 7:04 am
Geoge_A wrote:
Thu Oct 05, 2023 6:26 am
Joomdoe wrote:
Thu Oct 05, 2023 5:16 am

Κι εγώ δεν έχω πολλές γνώσεις οπότε ψάχνοντας δεξιά κι αριστερά πηγαίνω και με διάφορα πειράματα :D
Και εγώ το ίδιο κάνω…
Θα ήθελα να πούμε κάποια πράγματα για το joomla αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα για προσωπικό μήνυμα… Που είναι οι εποχές του ελληνικού forum.joomla.gr ;


Post Reply

Return to “Joomla! 3.x”