Scaderi de Page Rank

Moderator: Alex Dobrin

stormzor88
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 10
Joined: Sat May 05, 2012 11:08 am
Location: London
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by stormzor88 » Sat May 05, 2012 11:32 am

noul update mai mult a penalizat multe site-uri care le cunosc.. :'(

User avatar
Emiral
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 24
Joined: Fri May 04, 2012 3:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by Emiral » Sat May 05, 2012 12:58 pm

Probabil ca pana la un nou update de Page Rank, daca nu cumva isi vor da seama si ei ca au produs o avalansa de nemultumiri si vor drege busuiocul sau nu.
De aia e frumos in SEO, nu te plictisesti niciodata, iar cand chiar crezi ca e plictiseala si esti mare si tare, iti mai da prietenul Google cate o palma de revenire cu picioarele pe pamant.
Web design Bucuresti
Creare website si administrare site - http://www.emiral.ro

smyth_makoto21
I've been banned!
Posts: 47
Joined: Tue Aug 23, 2011 5:45 am
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by smyth_makoto21 » Sat May 05, 2012 3:46 pm

Emiral wrote:Probabil ca pana la un nou update de Page Rank, daca nu cumva isi vor da seama si ei ca au produs o avalansa de nemultumiri si vor drege busuiocul sau nu.
De aia e frumos in SEO, nu te plictisesti niciodata, iar cand chiar crezi ca e plictiseala si esti mare si tare, iti mai da prietenul Google cate o palma de revenire cu picioarele pe pamant.
Eu cred ca e doar o miscare de a lor prin care incearca sa isi promoveze serviciul AdWords si sa descurajeze companiile SEOiste.
In fine, acest update de algoritm nu le-a adus decat batai de cap webmasterilor.

computerscom
I've been banned!
Posts: 151
Joined: Tue Mar 02, 2010 4:00 am
Location: Alba Iulia
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by computerscom » Sat May 05, 2012 9:00 pm

Se pare ca Page Rank-ul, nu mai este la moda! Ce vad de la ultimele update-uri, este faptul ca site-urile noi au prioritate, adica primesc PR, fara probleme, 2,3,4 si chiar cinci. La urmatorul update vor avea o scadere sau in cel mai fericit caz vor ramane la fel. La acest update, cred ca doar 2%, din site-urile vechi au avut o crestere, in rest au scazut (destul de putine), sau au ramas cu ce au avut.
Se pare ca este nevoie de backlink-uri, de la site-uri cu PR, mare. Ce nu inteleg eu din toate aceste modificari in algoritmii Google:
- Sa am crestere de PR, ar trebui link-uri de la site-uri cu PR., mare insa, nu am voie sa cumpar, ma penalizeaza!
- Sa duc site-ul in prima pagina Google, pentru serviciile sau produsele oferite de site-ul meu, ar trebui sa am backlink-uri, sa fac inscrieri in directoare, continut relevant, nu SPAM, titlu si descrieri bune, relevante, sa fac comentarii pe blog-uri, forum-uri, etc. Nici asa nu este bine, daca site-ul este optimizat bine, vei fi penalizat, daca cumperi link-uri, esti penalizat. Cum sa mai facem, asta este intrebarea!
In mintea mea, este doar o singura rezolvare, apelati la Google AdWords, asta se vrea! Ce optimizare, ce promovare, ce link-uri! Platim pe tata G si problema este rezolvata. Oare nu credeti ca acesta este si motivul pentru care a aparut "Penguin"? Am discutat in ultima saptamana cu cel putin 15 bpersoane care au site-uri pe diverse domenii, majoritatea au picat si in cele din urma au apelat la AdWords, nu aveau de ales. Ma gandesc asa, copilareste, oare asta sa fie interesul? Voi ce credeti?
Inca mai exista in prima pagina Google, site-uri care fac SPAM, din diverse domenii. Majoritatea au trafic si reclame AdSense, alea de ce nu pica? Chiar ma intreb prosteste - cum Doamne iarta-ma alea sunt bine merci si altele sunt la pagina 20? Este destul de clar, cei care au bani cu nemiluita si detin bucata cea mai mare, vor si mai mult! De ce sa traiasca si saracul? Sa faca ei burtile mari. Poate vom fi capabili sa avem un motor de cautare care sa respecte fara interes ce este bun, cu toate ca este destul de greu.

smyth_makoto21
I've been banned!
Posts: 47
Joined: Tue Aug 23, 2011 5:45 am
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by smyth_makoto21 » Sun May 06, 2012 5:42 am

computerscom wrote:Se pare ca Page Rank-ul, nu mai este la moda! Ce vad de la ultimele update-uri, este faptul ca site-urile noi au prioritate, adica primesc PR, fara probleme, 2,3,4 si chiar cinci. La urmatorul update vor avea o scadere sau in cel mai fericit caz vor ramane la fel. La acest update, cred ca doar 2%, din site-urile vechi au avut o crestere, in rest au scazut (destul de putine), sau au ramas cu ce au avut.
Se pare ca este nevoie de backlink-uri, de la site-uri cu PR, mare. Ce nu inteleg eu din toate aceste modificari in algoritmii Google:
- Sa am crestere de PR, ar trebui link-uri de la site-uri cu PR., mare insa, nu am voie sa cumpar, ma penalizeaza!
- Sa duc site-ul in prima pagina Google, pentru serviciile sau produsele oferite de site-ul meu, ar trebui sa am backlink-uri, sa fac inscrieri in directoare, continut relevant, nu SPAM, titlu si descrieri bune, relevante, sa fac comentarii pe blog-uri, forum-uri, etc. Nici asa nu este bine, daca site-ul este optimizat bine, vei fi penalizat, daca cumperi link-uri, esti penalizat. Cum sa mai facem, asta este intrebarea!
In mintea mea, este doar o singura rezolvare, apelati la Google AdWords, asta se vrea! Ce optimizare, ce promovare, ce link-uri! Platim pe tata G si problema este rezolvata. Oare nu credeti ca acesta este si motivul pentru care a aparut "Penguin"? Am discutat in ultima saptamana cu cel putin 15 bpersoane care au site-uri pe diverse domenii, majoritatea au picat si in cele din urma au apelat la AdWords, nu aveau de ales. Ma gandesc asa, copilareste, oare asta sa fie interesul? Voi ce credeti?
Inca mai exista in prima pagina Google, site-uri care fac SPAM, din diverse domenii. Majoritatea au trafic si reclame AdSense, alea de ce nu pica? Chiar ma intreb prosteste - cum Doamne iarta-ma alea sunt bine merci si altele sunt la pagina 20? Este destul de clar, cei care au bani cu nemiluita si detin bucata cea mai mare, vor si mai mult! De ce sa traiasca si saracul? Sa faca ei burtile mari. Poate vom fi capabili sa avem un motor de cautare care sa respecte fara interes ce este bun, cu toate ca este destul de greu.
Totul este o ciudatenie si cred ca Google va fi "parasit" de foarte multi webmasteri.
Unde "pleaca" acesti webmasteri? Este simplu, vor optimiza siteuri pentru alte motoare de cautare, precum Bing si Yahoo, bineinteles siteuri in alte limbi decat romana deoarece romanii sunt atrasi total de Google.
PS: Scopul Google Penguin nu este altul decat acela de a imbogati Google prin sistemul Adwords.

computerscom
I've been banned!
Posts: 151
Joined: Tue Mar 02, 2010 4:00 am
Location: Alba Iulia
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by computerscom » Sun May 06, 2012 8:03 am

Corect ce spui si este mare pacat ca se intampla asa. Eu sincer sunt total dezamagit, pentru mine personal Google, a fost cea mai mare realizare in domeniul Internet-ului, acum sunt rezervat. Deja la mine cand accesez Mozila sau alt browser, se deschid pe Bing. Nu am de ales pentru ca toti romanii cauta servicii, produse, sau informatii pe Google. Eu voi cauta pe Bing si Yahoo, pentru mine este un inceput.

smyth_makoto21
I've been banned!
Posts: 47
Joined: Tue Aug 23, 2011 5:45 am
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by smyth_makoto21 » Sun May 06, 2012 8:34 am

computerscom wrote:Corect ce spui si este mare pacat ca se intampla asa. Eu sincer sunt total dezamagit, pentru mine personal Google, a fost cea mai mare realizare in domeniul Internet-ului, acum sunt rezervat. Deja la mine cand accesez Mozila sau alt browser, se deschid pe Bing. Nu am de ales pentru ca toti romanii cauta servicii, produse, sau informatii pe Google. Eu voi cauta pe Bing si Yahoo, pentru mine este un inceput.
Ma gandeam ca sunt singurul "ciudatel", dar se pare ca nu. Dupa noua schimbare de algoritm Google nu a facut altceva decat sa promoveze siteurile irelevante.
Personal, si eu folosesc Bing pentru cautari si mai nou m-am apucat sa optimizez pentru Bing deoarece este mult mai curat decat Googleul.
Fata de motorul de cautare Yahoo am cateva retineri, dar pana la urma Bing sau Yahoo cam tot aia-i.

Inca ceva, daca totul continua asa, voi renunta si la Google Chrome. Deocamdata caut addonurile Firefox care corespund extensiilor Chrome. :-\

User avatar
Emiral
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 24
Joined: Fri May 04, 2012 3:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by Emiral » Mon May 07, 2012 8:18 am

Asta e curatenia de primavara-vara de la Google :D . Mai bine ar lua Pinguinu si l-ar duce la pol sa stea la racoare decat sa il lase liber pe web si sa faca prostioare ;)
Tendinta de a da bani la Google pentru Adwords o sa fie la ordinea zilei pentru cei care fac seo si clientii lor vor rezultate peste noapte.
Web design Bucuresti
Creare website si administrare site - http://www.emiral.ro

smyth_makoto21
I've been banned!
Posts: 47
Joined: Tue Aug 23, 2011 5:45 am
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by smyth_makoto21 » Thu Jun 14, 2012 3:22 am

Mesteru' Google iar s-a pus pe treaba si ii penalizeaza siteurile care vand linkuri.
Am observat in ultima perioada siteuri foarte cunoscute, bloguri, carora le-a scazut PR-ul sau chiar a fost "redus" pana la 0.
Nu stiu pe ce considerente face Google aceste scaderi si cum detecteaza siteurile care vand linkuri, dar ma gandesc ca mai sunt si "binevoitori" care trimit report la Google prin completarea acestui formular.

Voi ati patit asa ceva?

stormzor88
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 10
Joined: Sat May 05, 2012 11:08 am
Location: London
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by stormzor88 » Thu Jun 14, 2012 5:48 pm

A avut loc iar vreun update sau am fost eu penalizat la PR ??? :'(

computerscom
I've been banned!
Posts: 151
Joined: Tue Mar 02, 2010 4:00 am
Location: Alba Iulia
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by computerscom » Thu Jun 14, 2012 9:10 pm

Penguin este la inceput de drum, cred ca vor mai dura luni de zile sau poate ani pana la o versiune cu adevar stabila, adica sa stie exact ce face. Eu cred ca sunt foarte multe optiuni de citire in acest algoritm, erau mai bine clasificate pe mai multi "pinguini", nu toate la un loc.

Dupa vizitarea site-ului de crawlerul Google, sau la un update de Penguin, modificarile majore se simt instant. Cred ca problema vine de la citirea datelor din serverele Google, adica dansul rapid in rezultate. Scriam undeva ca update-ul in serverele Google, se face cu posta romana, rezultatele variaza de la ora la ora, foarte curios ce se intampla, nu ai baza pe nimic.

Parerea mea este ca ataca si Page Rank-ul. La mine au scazut doua site-uri.

smyth_makoto21
I've been banned!
Posts: 47
Joined: Tue Aug 23, 2011 5:45 am
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by smyth_makoto21 » Fri Jun 15, 2012 10:16 am

Poti prezenta circumstantele in care a scazut PRul acelor siteuri?
Aveai multe linkuri exterioare, reciproce?

computerscom
I've been banned!
Posts: 151
Joined: Tue Mar 02, 2010 4:00 am
Location: Alba Iulia
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by computerscom » Fri Jun 15, 2012 10:38 am

Dupa update-ul de Page Rank, din Mai, nu am adaugat absolut nimic pe site, nici un articol, pagina, etc. Pur si simplu nu mai au PR. Ce observ dupa Penguin, un website daca sta offline sau daca are redirect 301, catre un nume de domeniu nou, dispare Page Rank-ul. Pana acum daca aveai un redirect 301, pentru un domeniu, el isi pastra PR-ul, la mine asa sa intamplat la 6 redirectari, dupa 2-3 luni, domeniul redirectat avea acelasi PR.

Alex Dobrin
Joomla! Hero
Joomla! Hero
Posts: 2487
Joined: Wed Jun 07, 2006 9:10 am
Location: Brasov - Romania
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by Alex Dobrin » Wed Jun 20, 2012 10:31 am

De aceea cea mai bună regulă de urmat este ca dezvoltatorii să se concentreze pe conținut și nu pe ce face Google ca să afișeze rezultatele la căutări. :)
My latest project - http://www.extraglaze.co.uk/

computerscom
I've been banned!
Posts: 151
Joined: Tue Mar 02, 2010 4:00 am
Location: Alba Iulia
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by computerscom » Wed Jun 20, 2012 10:41 am

Google spune ca redirectul nu afecteaza SERPs, decat foarte putin. Pentru @bolocancristian, cred ca ai dreptate 100%! Google, a intrat in ceva care pare a fi - ce doreste utilizatorul normal de Internet sa vada insa, utilizatori de Internet sunt si cei care presteaza servicii SEO si cei care au website-uri pentru desfasurarea unei afaceri. Din punctul meu de vedere, Google a gresit foarte mult cu acest Penguin, prea multe "servicii de urmarit", in acest Penguin. Internet-ul, a avut de suferit si va mai avea din cauza lui Google. In viitorul apropiat, cele doua motoare de cautare, respectiv Bing si Yahoo, vor avea de castigat. Google face "monopol" si sunt constienti de acest lucru.

Eu cred ca - Google vrea doar persoane care sa faca cautari si firme sau companii care sa plateasca AdWords, atat! Daca platesti apari sus, daca nu, esti la gara. Ce SEO, ce optimizare, plata si atat! Incet, incet, Google va muri din prea multa "impunere", faci doar ce cer, nu ce vreau eu sa fac in computerul meu. Un website optimizat corect, promovat corect, nu va mai avea sanse de reusita in Google. Astazi esti in pagina unu si maine in 20. Sa recuperezi pierderea trebuie sa platesti.

Alex Dobrin
Joomla! Hero
Joomla! Hero
Posts: 2487
Joined: Wed Jun 07, 2006 9:10 am
Location: Brasov - Romania
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by Alex Dobrin » Wed Jun 20, 2012 10:49 am

Greșești. Google vrea să afișeze rezultate optime, are țelul acesta de când a apărut și tot ce face este să-l urmărească. Este o luptă continuă cu așa zișii specialiști SEO care încearcă să o păcălească ca să afișeze site-urile lor înaintea altora.
Singura modalitate prin care Google ar avea de pierdut ar fi să renunțe la acest obiectiv.
Și nu văd de cine altcineva ar trebui să fie interesată în afară de cei care fac căutări și de cei care plătesc pentru publicitate.
My latest project - http://www.extraglaze.co.uk/

smyth_makoto21
I've been banned!
Posts: 47
Joined: Tue Aug 23, 2011 5:45 am
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by smyth_makoto21 » Thu Aug 02, 2012 12:49 pm

Se pare ca s-a facut un nou update al Page Rankului.
Mie mi-a adus doar cresteri si stabilizari, deocamdata nicio scadere.

Voi cum stati dupa update?

bogdan69
Joomla! Intern
Joomla! Intern
Posts: 96
Joined: Sun Aug 07, 2011 11:24 am
Location: Romania
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by bogdan69 » Thu Aug 02, 2012 3:28 pm

Cred ca in majoritatea cazurilor e bine. O singura scadere din sase si doua cresteri.
Custom CMS Themes http://www.mlbthemes.com

costy1
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 7
Joined: Thu Dec 20, 2012 8:47 pm
Location: Romania
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by costy1 » Thu Dec 20, 2012 9:54 pm

Nici un update de PR din 2012 nu m-a afectat.
Astept primul update de PR din 2013 sa vad rezultatele muncii din ultimele 2 luni :)
Scriu despre publicitate si comentez http://www.reclame-tv.ro/ pe blogul personal.

enrique00a
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 18
Joined: Sat Aug 06, 2011 8:52 am
Location: Bucharest / Romania
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by enrique00a » Sat Jan 26, 2013 3:40 pm

Raton wrote:cu vizitele se fac si backlinkurile. pentru ca daca lumea nu-ti vede continutul, nu are cum sa stie de site-ul respectiv, sa-i placa sau sa considere util ceva de pe el si sa dea backlink la el de pe propriul site sau pe profilul social. site-ul de care vbeam a crescut de atunci la PR4 si are de 3 ori mai multe vizite :)

ca sa rezum.. daca ai trafic, inseamna ca ai continut interesant si mai inseamna ca o sa ai si backlink-uri.
Nici nu se putea mai adevarat, Raton, ai grait exact asa cum zice si Big G.! :-)

Se zice ca ar mai avut loc un update de PR zilele astea, inca nu am observat ceva, dar e clar ca nu mai e demult un factor de ranking atat de puternic.

Daca ai PR real 7 (vezi acest tool .seomastering.com/trust-rank-checker.php ) si G arata 0, e clar ca e ceva dubios pe partea de linking, ca legat de partea economica...stie cineva daca astfel de linkuri te afecteaza?

Poate pentru cei care fac afaceri cu legaturi sa fie o bucurie.
Mai scriu pe blog https://emrzone.ro despre design si optimizare CMS-uri diverse.

ulisecatalogweb
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 13
Joined: Mon Aug 13, 2012 12:27 pm
Location: Bucuresti, Romania
Contact:

Re: Scaderi de Page Rank

Post by ulisecatalogweb » Mon Jan 28, 2013 10:39 am

Foarte probabil cresterea sau scaderea de PageRank este o confirmare (sau nu) a muncii la site-ul repectiv pentru webmaster, SEO, content developer, etc., dincolo de pozitionarile obtinute, care este util unui potential client sau partener de afaceri.
In primele luni de la infiintarea unui site se dadea un boost dpdv PR, pentru incurajare, dupa care incepea munca pentru mentinere sau crestere, dar cu ultimele update-uri nu prea se mai stie ce si cum.

lucianustelica
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 9
Joined: Sun Aug 26, 2012 10:39 am

Re: Scaderi de Page Rank

Post by lucianustelica » Fri Feb 01, 2013 3:31 pm

In ziua de azi Page Rank nu mai are nicio valoare pentru SEO. Si eu cunosc situatii in care site-uri noi au crescut la PR 5 dar pe urma au scazut la urmatorul update. In ziua de azi tind sa cred ca Google cand ruleaza update uri de Page rank tine cont de alte lucruri si mai putin de linkuri. De exemplu in cazul unui blog, este vorba de content mult si unic(de aici si frecventa cu care crawlerii iti acceseaza site-ul/blogul) si de autoritatea pe care o are autorul. Cei care aveti cont de Google+ creativa pagina de autor si astfel vei avea o autoritate mai mare.

communicator
I've been banned!
Posts: 18
Joined: Wed Oct 31, 2012 7:51 pm

Re: Scaderi de Page Rank

Post by communicator » Sat Mar 02, 2013 9:47 am

PR chiar daca a scazut el conteaza mai putin, nu mai conteaza ca inainte.
Parerea mea este ca algoritmul google inca nu este definitivat, probabil ca nici ei nu sunt hotarati in totalitate ce vor sa faca.
Totusi trebuie luat in vedere faptul ca anumite siteuri nu am scazut in clasament deloc in ultimii 2 ani.
Asta arata clar, ca multe siteuri au probleme de optimizare si continut duplicat.


Locked

Return to “Romanian Forum”