Υποστηρίζουμε ελληνικά στα User names?

Moderator: geof

Locked
vpapadolias
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 6
Joined: Thu Oct 24, 2013 9:21 am

Υποστηρίζουμε ελληνικά στα User names?

Post by vpapadolias » Thu Oct 24, 2013 9:28 am

Καλή σας ημέρα...

είμαι νέος στο joomla και προσπαθώ να στήσω ένα site για μία μη κερδοσκοπική εταιρία που έχουμε συστήσει. Η προσωρινή διεύθυνση είναι http://filoi-astrologias-ellados.gr/joomla/

Όσον αφορά τα ελληνικά έχω κάνει μία προεργασία με αλλαγή σε utf-8 στη βάση δεδομένων, εγκατάσταση ελληνικών, κλπ, και μπορώ να έχω ελληνικοποιημένα μενού και έχω αρχίσει να ανεβάζω και άρθρα.

Ζήτησα όμως από ένα πρώτο χρήστη να κάνει εγγραφή, την έκανε με ελληνικούς χαρακτήρες και δεν έβγαλε αυτά που έγραψε αλλά τα γνωστά ?? ?? ??.

Έψαξα στο internet να δω αν υπάρχουν αναφορές ειδικά για το user name αλλά δεν είδα κάτι.

Υπάρχει κάποια ιδέα που θα μπορούσε ίσως να με καθοδηγήσει;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

ΥΓ: Σας επισυνάπτω και οθόνη με τους χρήστες όπως φαίνονται από το admin panel. O δεύτερος χρήστης είναι η πρώτη προσπάθεια που έγινε. Μπήκα να διορθώσω εγώ τα στοιχεία, αλλά δεν έπαιρνε ελληνικούς χαρακτήρες κι έτσι έβαλα αγγλικά προσωρινά στο όνομα. Ο πρώτος χρήστης είναι άλλος ένας που μπήκε μετά και δεν τον έχω πειράξει καθόλου.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

artonweb
Joomla! Enthusiast
Joomla! Enthusiast
Posts: 189
Joined: Mon Oct 24, 2011 5:07 am
Location: Hellas
Contact:

Re: Υποστηρίζουμε ελληνικά στα User names?

Post by artonweb » Thu Oct 24, 2013 4:32 pm

Καλησπέρα.
Στο Collation της βάσης (Σύνθεση σύνδεσης διακομιστή) έχεις δώσει utf8_general_ci ;
Έχεις εγκαταστημένη την ελληνική γλώσσα σαν γλώσσα περιεχομένου;

vpapadolias
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 6
Joined: Thu Oct 24, 2013 9:21 am

Re: Υποστηρίζουμε ελληνικά στα User names?

Post by vpapadolias » Fri Oct 25, 2013 6:59 am

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση...

Ναι, τα ελληνικά είναι εγκατεστημένα και η γλώσσα είναι η ελληνική. Όπως επίσης έχει ρυθμιστεί και το collation της βάσης. Άλλωστε στα υπόλοιπα μέρη του site (μενού, άρθρα, κλπ) έχω ελληνικά κανονικά.

ΒΠ

vpapadolias
Joomla! Apprentice
Joomla! Apprentice
Posts: 6
Joined: Thu Oct 24, 2013 9:21 am

Re: Υποστηρίζουμε ελληνικά στα User names?

Post by vpapadolias » Fri Oct 25, 2013 9:03 am

Παρακαλώ να κλείσουμε το θέμα. Από απειρία δικιά μου στο χειρισμό του cpanel δεν είχα περάσει το collation σε όλα τα σημεία που έπρεπε.
Ευχαριστώ και συγγνώμη για το χρόνο σας...
ΒΠ


Locked

Return to “Joomla! 2.5.x”